Nasıl Olunur

Grafik Tasarımı Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları, Çalışma Alanları ve Maaşı

Öğrenciler kendi yeteneklerine ve alaka alanlarına göre mesleklerine karar verirler. Özellikle grafik tasarımı mesleğini seçmek için ilerlemiş bir hayal gücüne sahip olmak lazım olur. Bu yüzden tercih döneminde kafası karışan üniversite adayı öğrenciler için birtakım suallere yanıt verdik. Grafik tasarımı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşabileceksiniz. Grafik tasarımı bölümü nedir? Grafik tasarımı bölümü mezunu ne iş yapar? Grafik tasarımı bölümünün hedefi nedir? Grafik tasarımı bölümü kaç yıllık? Grafik tasarımı bölümü dersleri nelerdir? Grafik tasarımı bölümü iş imkânları nelerdir? Tüm bu ayrıntıları sizler için derledik.

Grafik Tasarımı Bölümü Nedir?

Grafik tasarımı bölümü; tanıtımı yapılacak hizmet ve ürünleri en iyi biçimde tasarlayan ve baskıya hazır hale getiren ara meslek elemanlarını yetiştiren bir ön lisans uygulamasıdır. Ayrıca grafik tasarımı bölümü, dijital ve geleneksel medya için her türlü görsel materyali tasarlayacak, üretecek, geliştirecek ve grafik tasarımı bölümünde uzmanlaşacak öğrencilerin eğitildiği bölümdür.

Grafik Tasarımı Bölümü Kaç Yıllıktır?

Grafik tasarımı bölümü hem devlette hem hususi üniversitelerde tercih edilen bir bölümdür. Eğitim zamanı 4 senedir. Yani 240 AKTS’ye sahip bir bölümdür. Genellikle zanaat üstüne ilgilenen adaylar tercih edilecek bölümlerdir. Aynı vakitte bu dört senenin sonrasında öğrenciler “Grafik Tasarımı Lisans Diplomasını” elde edebilecekler. Bu bölümden mezun olan şahıslara de grafiker yahut grafik tasarımcısı unvanı veriliyor.

Bunun haricinde 2 yıllık grafik tasarımı bölümü de bulunmaktadır. 2 yıllık grafik tasarımı bölümünü bitirerek DGS ile Görsel Sanatlar, Grafik, Grafik Sanatlar, Grafik Tasarımı gibi 4 yıllık bölümlere de geçebilirsiniz.

Grafik Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Grafik tasarımı bölümü dersleri Genel kültür derslerinin beraberinde esas zanaat eğitimi, foto sanatçılığı, teknik görsel, estetik, yazı, zanaat tarihi, modern zanaat, tasarımı psikolojisi, zanaat sosyolojisi, grafik tasarımı aplikasyon gibi pek çok dersi görmektedirler. Grafik tasarımı bölüm derslerini sıralayacak olursak bunlar:

 • Temel Sanat
 • Desen
 • Teknik Resim
 • Sanat ve Estetik
 • Fotoğraf
 • Temel Bilgisayar Bilimleri
 • Grafik Tasarım
 • Renk Bilgisi
 • İllüstrasyon Teknikleri
 • Grafik Sanatı Tarihi
 • Görsel İletişim
 • Dijital Tipografi
 • Üç Boyutlu Tasarım
 • Baskı Teknikleri
 • Bilgisayar Destekli Tasarım
 • Tanıtım ve Yayın Grafiği
 • Dijital İllüstrasyon
 • Tasarım Okumaları
 • Web Tasarımı
 • Ajans İşletmeciliği
 • Çoklu Ortam Tasarımı
 • Reklam Analizi

Üç Boyutlu Tasarım, Bilgisayarlı Destekli Tasarım ve Görsel Tasarım dersleri bölümün birincil dersleridir. Alınması mecburi olan bu üç dersin sınavları uygulamalı bir şekilde yapılır, bu nedenle güçlük derecesi yüksektir.

Grafik Tasarımı Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları, Çalışma Alanları ve Maaşı

Grafik Tasarımı Bölümünü Hangi Özelliklere Sahip Kişiler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için birtakım yeterlik ve özelliklere sahip olmanız lazım olur. Aksi takdirde hayatınız süresince mutsuz yahut başarısız olma durumunun olur. Grafik Tasarımı tercih edecek şahıslarda bulunması gereken özellikler şunlardır:

 • Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen,
 • Dikkatli ve sabırlı olan,
 • Düşüncelerini çizgilerle söylem edebilen,
 • Ekip çalışmasını seven,
 • Estetik görüş sahibi, hoş sanatlara karşı ilgili,
 • Hayal kuvveti varlıklı ve yaratıcı,
 • İnsan ilişkilerinde başarılı,
 • Kendisini devamlı geliştirmeli ve belli bir umumi kültür bilgisine sahip olan,
 • Planlı çalışmayı bilen,
 • Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,
 • Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen şahıslar tercih edebilir.

Grafik Tasarımı Bölümünün Çalışma Alanları Nerelerdir?

Reklam ajansları, foto ajansları, matbaalar, yayınevleri, gazeteler ve dergilerde çalışmak isteyenler grafik tasarımı bölümünü merak etmektedirler. Çeşitli vasıtalar kullanarak görselliği ön planda tutarak çalışan bu bölüm pek çok değişik alana dahi yaygın durumdadır. Bu yayılım şayet kitleler arası iletişimi basitleştirerek kültür transferinin hızlanması halini ortaya getirmiştir.

Grafik tasarımcıları, baskı görsel sanatçısı, tanıtım şirketlerinde zanaat yönetmeni, matbaa, gazete ve baskıcılıkta zanaat danışmanı olarak çalışabilirler. Bunun beraberinde grafik tasarımcılarının özgür çalışmak olanakları dahi bulunmaktadır. Bu bölümün geniş alanlara yayılmasıyla beraber görsel iletişimin yazılı iletişimden daha çok tercih edildiği görülmektedir. Grafik tasarımı bölümü sadece bir ön lisans uygulaması değildir. Bu bölümden mezun olan kişilerin çoğu kere kere kendilerini geliştirmeleri ve çağın teknolojisini yakından takip etmeleri gereklidir. Bu anlamda dahi grafik tasarımı programlarına egemenlik kurmaları lazım olur. Bu alanda prosedür sağlayan pek çok grafik tasarımı uygulaması bulunmaktadır. Sizler de kullanım alanlarınıza ve yetkinliklerinize göre bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

Grafik Tasarımı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İş imkânları başlığından dahi anlayacağınız üzere Grafik Tasarımı mezunları değişik kurum ve kuruluşlarda vazife alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler değişik olur. Ama umumi anlamda düşünecek olursak Grafik Tasarımı mezunlarının görevleri şunlardır:

 • Müşterilerle görüşerek, isteklerini belirler ve tasarımını gerçekleştireceği hususta detaylı bilgi edinir.
 • Grafik tasarımlarını veyahut kendisinin laboratuvar ve stüdyo ortamında yaptığı tasarımları baskıya hazırlar.
 • Tasarladığı grafiksel çalışma tarafında stüdyoda yahut elverişli mekânda foto çekimi yapar yahut yaptırır.
 • Müşteri talep ve beklentileri tarafında meydana getirdiği tasarımları müşterilerine gösterir ve onayını alır.
 • Baskısı yapılacak tasarımları baskıdan evvela denetim eder.

Lisans mezunu olan öğrencilere grafik tasarımcısı unvanı verilmektedir. Grafik tasarımcısı olarak sembol, logotaype, ambalaj tasarımı, afişler, türlü kataloglar hazırlama işlerini yapmaktadırlar. Çalışma alanları epey geniştir. Televizyon kanallarında, tanıtım şirketlerinde zanaat danışmanlığı, TRT’de grafik danışmanlığı, türlü müzelerde sergileme eksperi olarak rahatlıkla vazife alabilirler. Grafik tasarımı bölümü azıcık sanatla iç içe olduğu için öğrencinin sanatsal konulardaki düşünce ve düşüncelerini de geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Grafik Tasarımı Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları, Çalışma Alanları ve Maaşı

Grafik Tasarımı Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

4 yıllık grafik tasarımı eğitimi kapsamında alınan stüdyo ve kuramsal dersler öğrencileri modern ve yaratıcı konsept tasarımı üretme yolunda eğitmektedir. Bunun neticesi olarak ilk olarak tanıtım ajansları ve Tasarım bürolarında vazife alabilmek üzere; grafik tasarımcı, illüstratör, fotoğrafçı, animasyoncu, internet tasarımcısı, ambalaj tasarımcısı, yaratıcı yönetmen (creative director), yaratıcı strateji geliştirme (creative strategy planning) gibi iş olanakları bulunmaktadır.

Bunların beraberinde türlü medya kuruluşlarında (dergi, gazete, organizasyon, yapım şirketleri) çalışmak üzere video yapım ve editing, canlandırma, foto, televizyon grafikleri gibi alanlarda iş bulabilmektedirler. Lisans eğitimimizde bulunan zanaat ve tasarımı kuramsal dersleri yardımıyla kendini ilerleten öğrencilerimiz sanatsal aktivitelerde de boy göstermekte, akademik olarak devam edebilmekte ve küratörlük gibi zanaat merkezli mesleklerde de var olabilmektedirler. Grafik tasarımı bölümü mezun bireyler eğitmen, grafik tasarımcı, grafik teknisyen, zanaat yönetmeni, internet tasarımcısı ve benzeri. Gibi ortamlarda çalışma ihtimaline sahip olabilirler. Eğer isterlerse eğitmenlik alanına yönelip lüzumlu belgeleri alarak öğretim üyesi olabilirler.

Grafik Tasarımı Bölümü Yetenek Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Grafik tasarımı bölümü kabiliyet sınavlarında en çok sorulan sorular çoğunlukla içinde grafik tasarımı süreçleri ile ilgili tipografi, ambalaj tasarımı, mahsul illüstrasyonu ve afiş tasarımı gibi olan sorulardır. Konuyu daha dahi izah etmek gerek görülürse Yetenek Sınavları her üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Bu sınavlarda her ne kadar vakit ve kâğıt ölçüleri değişiklik gösterse de Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümüne talebe alan üniversiteler her iki sınavda dahi (bazen bu sınavlar okullara göre baraj sınavı, bölüm sınavı ve dosya değerlendirmesi olmak suretiyle 3 kademeli dahi olabiliyor) öğrenciye hayalden (hayali) sorular sorabilirler. Bu aşamada öğrencinin yapabileceği en iyi şey hem canlı model çizimlerinde üstelik bölüme yönelik olan hayali çizimlerinde iyi bir çizim tekniğine ve hayal gücüne sahip olmasıdır.

Özellikle grafik tasarımı bölümü kabiliyet sınavlarına girecek öğrencilerin ilkin âdemoğlu anatomisi olmak suretiyle figür çizimi, figür ve mekân ilişkisi, Afiş Tasarımı, Tipografi ve çizdiklerini üç ebatlı olarak görselleştirebilme becerisi epey önemlidir. Bu sebeple grafik kabiliyet sınavlarına hazırlanacak öğrenciler için yapılacak en iyi şey bakarak ziyadesiyle âdemoğlu figürü (giyinik ve çıplak figür) çizmeli, bölüm çizimlerine yönelik olarak ta grafik tasarımı süreçlerini ve detaylarını çok iyi incelemeli ve belli bir vakit dilimi tutarak hayali çalışmalar yapmalıdır. Böylelikle talebe kabiliyet sınavları için lüzumlu çizim verisini oluşturabilir. Bu aşamada bölümünde profesyonel eğitmenlerden yardım alabilmek öğrencinin şahsi ilerleme süreci ve eğitim verisini doğru bir şekilde temellendirmesi yönünden yararlı olacaktır.

Grafik Tasarımı Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Grafik tasarımı bölümünden mezun olanların aylık aralığı çok değişkendir. Freelancer bir tasarımcı aydan aya yaptığı işe ve kalitesine göre çok uçuk rakamlara çıkabilir. Grafik Tasarımı mezunlarının ortalama aylık Aralığı 5000 TL ile 9000 TL arasında değişmektedir.

Bir yıllık tecrübeye sahip bir grafik tasarımcı 4500 TL aylık alırken iki sene ve üzeri tecrübeye sahip bir grafik tasarımcı 5000 TL ile 9000 TL arasında aylık alabilmektedir. Grafik tasarımcılarının aylık aralığını belirleyen faktörler çalıştığı sektör, çalıştığı firma adedi ve uzmanlaştığı sektör bilgisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu