Nasıl Olunur

İç Mimar Nasıl Olunur?

Çoğu insanın hayalinde olan meslek gruplarından bir tanesi de iç mimarlık olarak söylenebilir. Nitekim yaratıcılık kabiliyeti olan, insanlara karşı ılımlı olan ve üç boyutlu düşünebilme yetisini bünyesinde barındıran insanların iç mimarlık mesleğini icra etmemeleri için hiçbir mani bulunmuyor.

 

İç Mimar Nasıl Olunur?

Ancak tabii ki bu kadar yetiye sahip olabilme hesabına bir takım zorlu evreleri arkalarında bırakmaları gerekiyor. Çünkü iç mimarlık mesleğine adım atmadan önce üniversitelerin alakalı bölümlerini bitirebilme noktasında çok sayıda değişik kavramı da sağlamış olması gerekiyor. İç mimarların öncelikli olarak yapması gerekenlere de kısaca bir göz atalım.

İç Mimarlık İçin Hangi Dersleri Okumak Gerekir?

İç mimarlık mesleğine adım atmadan önce üniversite hayatının sizler için oldukça zorlayıcı olduğunu bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır. Yaptığınız çizimlerden veya projelerden keyif alsanız bile bazı noktalarda bu mesleği istemediğiniz düşüncesi de tabi ki varlığını savunacaktır. Ancak sakın vazgeçmeyin.

Bir gün bu mesleği doğru bir şekilde icra edebilmeniz için hem bilgisayar ortamında yapılan çizimlerin hem de teknik olarak bazı bilgilerin bilinmesi sizin kariyer tasarılamanızı da pozitif etkileyecek etkenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi ki sayısal derslerin yanı sıra iç mimarlık dersine mahsus olan bazı proje derslerinin olduğunu da bu noktada belirtmek yanlış olmayacaktır.

İç Mimarın Çalışma Alanları

İç mimar olmak isteyenlerin çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu düşünüyorsunuzdur. Çünkü hem kendi yerinizde çalışabilme talihinin sizlere verildiğini hem de belirli devlet müesseselerinde görev alabileceğinizi bilgisini bu mertebede verelim.

Mimar ekibinin içerisinde bulunabileceğiniz gibi kendi büronuz içerisinde çalışabilmeniz de doğru orantılı olarak gelirinizi de katlayan bir düzeyde olacaktır.

İç Mimar Olmak Hangi Nitelikleri Gerektirir?

İç mimarlık mesleğinin ilk başında bulunması şart olan olguların başında tabi ki kabiliyet gelmektedir. Hem fiziki hem de düşünce olarak aktif bir hayatın içerisinde olmayı muvaffak olan iç mimarlık mesleği değişik noktaları ile de alaka odağı olmaktadır.

Normal insanların üstünde bir çizim kabiliyetine sahip olunması, yaratıcı bir zeka, görsel zekanın gelişmiş olması ve tasarıları uygulayabilme gibi niteliklerin iç mimar olmak isteyenlerin sağlaması gereken kavramlar olduğunu söyleyebiliriz.

İç Mimar Maaşı Ne Kadar 2020

İç mimarların yaptıkları projelerden çizdikleri tasarımlardan ek gelir ele geçirmeleri olasıdır. Hal böyle olunca tabi ki kendi bürosu içerisinde çalışan iç mimarların çok daha yüksek gelirlere sahip olması da normal gelişmelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak burada belirtmemiz şart olan tabi ki yeni mezun olan iç mimarların alacağı maaş olacaktır. Aylık sabit gelir olarak 3700 TL alan iç mimarlar kendilerini geliştirdikçe ve kendilerine verilen iş tanımlarını başarılı bir şekilde yaptıkları takdir de kısa vakit içerisinde gelirlerini de katlama imkanını buluyorlar, buda rakamların 5000-6000 TL bandının üzerine çıkmasına imkan sağlıyor. Dolayısı ile iç mimarlar için gelecek oldukça aydınlık bir noktada bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. mimarlık önemli bir meslek ancak günümüz piyasa şartlarında maalesef onlar da artık doğru düzgün iş bulamıyorlar. Ev arkadaşım iç mimar değil ancak epeydir mimarlık işi arıyor ancak bulamadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu