Nasıl Olunur

İstihbaratçı Nasıl Olunur? 2021 MİT Personeli Başvuru Şartları

İstihbarat; Türkçe de haber alma olarak tanımlanıyor. Kurum, devlet yahut şahıslardan açılmış yahut kapalı şekilde haber alınarak, alınan bulguların tahlil ve rapor edilmesi sistemidir. Ülkemizdeki meslek kolları arasında olan ve esrarengiz olması sebebiyle pekçok bireyin dikkatini çeken mesleklerden birisi de duyum görevlileridir. Bu anlamda kariyer amacı olan ve ülkesine hizmet etmek isteyenler için bu yazımızda; 2021 senesi bakımından İstihbaratçı Nasıl Olunur Şartlar Neler konusunu detaylı olarak ele almaya çalışacak ve sizlere aktaracağız.

İstihbaratçı Nedir?

İstihbarat, Türkçede haber alma olarak tanımlanmaktadır. Kurum, devlet yahut şahıslardan açılmış yahut kapalı şekilde haber alınarak, alınan bulguların tahlil ve rapor edilmesi sistemidir. İstihbaratta, veriler araştırılır, toplanır, tahlil edilir ve rapor durumuna getirilerek sonuca ulaşılır. İstihbarat yöntemleri, geçmiş tarihlerden, günümüze kadar sarfedilen yöntemlerden bir tanesidir. Devletler; bağımsızlıklarını, güvenliklerini ve ulusal güçlerini iç ve dış tehlikelerden güvenliğini sağlamak gayeli, duyum sistemine gereksinim duyarlar. İstihbarat sistemi, politik, askeri ve ekonomi gibi alanların takip edilmesini öngörür. İyi bir İstihbaratçı nasıl olunur Denildiğinde, iyi eğitim almış, vatan içi ve vatan dışı eğitim sahalarında etkin olabilecek şahıslar katılmalıdır. İstihbaratçı olmak için umumi şartlar bulunmaktadır. TC vatandaşı olmak, asgari ortaokul mezunu olmak, rastgele bir kurumdan yoksun olacak bir kabahat işlememek ve 18 yaşını doldurmak gereklidir. Öncelikle, devlet memurluğu kapsamındaki bu şartlara sahip olunması gereklidir. Teşkilat için başka gereken şartlar şayet, şayet şahıs yüksekokul mezunu şayet 30 yaşını doldurmamış olması, tayin olmak için rastgele bir özrü yahut problemi bulunmaması ve askerlik hizmetini yapmış olması gereklidir.

İstihbaratçı Olmak için Başvuru Şartları Nelerdir?

İstihbaratçı olmak için, umumi şartlar ve hususi şartları taşıyan şahıslar, Ziraat bankasına imtihan ücretlerini yatırmaları gereklidir. Sınav müracaat belgesi ve neticeleri, posta aracılığıyla gönderilmeyeceği için, elektronik ortamda iyi takip edilmesi gerekiyor.

Sınav adımında, umumi yetenek- umumi kültür sınavı haricinde; görüşme, uygulamalı sınavlar ve şahsiyet testlerinden geçecek adaylar, eliminasyon sistemiyle sonuca ulaşıyorlar. Başvurularda gizliliğe alaka göstermek gerekiyor. İstihbaratçı olmak, adı üstünde mahremiyet esaslarını taşıyabilmek manasında. İstihbaratçı olmak için aranan şartlar şayet bu şekilde;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 35 yaşını doldurmamış olmak,
  • Üniversitelerin asgari 4 senelik örgün eğitim veren lisans programlarının rastgele birinden mezun olmak yahut 3 ay içinde mezun olabilecek halde bulunmak (vatan dışı mezuniyetlerinde YÖK denkliği aranmaktadır),
  • Sınav neticeleri son 5 yıla ilişkin olmak suretiyle İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinin birinden; YDS/KPDS/ÜDS’de 80 yahut üzeri puan alabilmek yahut KPSS’nin ecnebi dil alanında asgari 48 soruyu doğru yanıtlamak yahut YDS/KPDS/ÜDS’de 80 yahut üzeri puana eş değerliği ÖSYM yönünden kabul edilen imtihan neticesine sahip olmak,
  • Bulunduğu ecnebi ülkenin resmi dilinde asgari 3 öğretim senesi olmak suretiyle ilkokul, ortaöğretim yahut üniversite kurumlarında örgün eğitim görmüş olmak ve bu dilde okuduğunu ve dinlediğini kavrama, yazma ve konuşma becerilerine iyi derecede sahip olmak,
  • Analitik akıl, yaratıcı düşünebilme, yönetme – yönlendirme, yüksek mesuliyet bilinci, kuvvetli yazılı – sözlü haberleşme becerisi, gerilim altında çalışabilme, detaylara ehemmiyet verme, kolay ve süratli düşünebilme, uzun ve yoğun çalışma saatlerine düzen sağlayabilme, ketumiyet gibi şahsi özelliklere sahip olmak, MİT Başkanlığı mensubu olmaya mani bir durumu bulunmamak (Bu konuda MİT Başkanlığı’nın mevzuatı ve takdiri esastır)
İstihbaratçı Nasıl Olunur?

MİT Personeli Nasıl Olunur?

Milli İstihbarat Teşkilatı’nda vazife alan personeller iki değişik sınıfa ayrılmaktadır. Bu iki sınıf birbiriyle karıştırılmaktadır. Lakin epey değişik görevlerdir. Bu çalışan tiplerinden biri, haber alma göreviyle görevlidir. Toplumun içinde bulunan, belli bir makama ve mevkide olan insanlardır. Bu vazife pozisyonunda olan şahıslar, MİT’in kadrolu çalışanları arasında değildir. İhtiyaç vakıf olması durumunda, bireyin pozisyonu, eğitimi gibi etmenler, şahsa MİT yönünden vazife öneriyi gitmesini belirleyen kriterlerdir. İkinci çalışan tarzı şayet, kadrolu MİT personelleridir. Bu tip personeller, haber alma gibi duyum görevleri yapmazlar. Kadrolu, devlet memuru statüsünde olup, belli kanunlara tabidirler.

MİT Personeli Nasıl Eğitilir?

MİT personellerine yapılan hususi bir eğitim tarzı yoktur. Görevi öğrenmek olan İstihbarat örgütü, kendi memurlarına yalnızca kendilerini güvenliğini sağlamak kasıtlı silah eğitimi vermektedir. Halk arasında yürüyen efsanevi hikayelerdeki gibi baskın uygulamak, adam kaçırmak, sorgu uygulamak gibi faaliyetler Milli İstihbarat Teşkilatı’nın vazifiyeti değildir. Bu görevler için, ilave kümeler yetiştirilmektedir. Bu kümeler, devletin alakalı teşkilatlarında vazife yapan personellerden kurulmaktadır.

İstihbaratçı Nasıl Olunur?

İstihbaratçı olmak için umumi şartlar ve hususi şartları taşıyan şahıslar, https://www.mit.gov.tr/mks/duyum-uzmani.html adresinden başvurularını gönderebilirler. Başvuru esnasında formların kusursuz doldurulmasına dikkat etmek lazım olur. Başvuru belgesi ve neticeleri, posta aracılığıyla gönderilmeyeceği için, elektronik ortamda iyi takip edilmesi gereklidir. Sınav adımında, umumi yetenek- umumi kültür sınavı haricinde; görüşme, uygulamalı sınavlar ve şahsiyet testlerinden geçecek adaylar, eliminasyon sistemiyle sonuca ulaşacaklardır. Adaylar başvurularında, gizliliğe dikkat etmeleri gereklidir. İstihbaratçı olmak, adı üstünde mahremiyet esaslarını taşıyabilmek anlamındadır. İstihbarat işlemleri, vatan içi ve vatan dışı olarak çalışabilen bir sistemdir.

MİT Personeli Maaşı Ne Kadardır?

2021 senesi MİT çalışan maaşları en çok merak edilen konulardan biri. Ancak bununla alakalı net bir bilgi yok. 2019 senesinde bir gazetede yayınlanan bir habere göre MİT personeli asgari 6 bin TL ile çalışan alımı ilanı açıkladı. Ancak içinde bulunduğumuz 2021 senesine ilişkin “MİT personeli maaşları ne kadar” sorusuna tahmini bir yanıt veremiyoruz. Ancak örgüt içindeki görevine ve sorumluluklarına göre personelin maaşı değişebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu