Nasıl Olunur

İyi Bir Mühendis Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Uzmanlık alanları ne olursa olsun, her mühendisin işlerinde iyi olmak için bilmesi gereken bazı ortak şeyler vardır. Konuyu incelemek için harcadığınız zaman, sizi çoğu görev için hazırlar. Ancak, bazı beceriler doğal olarak gelir. Peki iyi bir mühendis olmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

 

Zamanınızı verimli bir şekilde yönetin

Mühendis olmak çoklu görev gerektirir. Vaktinizi etkili bir şekilde yönetemiyorsanız, her şey yakında çökecek. Bazen liste yapmak ve gününüzü planlamak iş yükünüzü düzenlemenize yardımcı olur. Zaman yönetimi becerilerini geliştirirken ne kadar boş zamana sahip olacağınıza hayran kalacaksınız. Dikkate alınması gereken başka bir şey, çoklu görev önemli olsa da, görevler arasında tamamen geçiş yapmamalısınız. Bir projeyi bitirmeyi deneyin ve ancak o zaman, aynı anda tamamen farklı şeyler yapmak için çok fazla konsantrasyon gerektirdiğinden, yeni bir projeye başlayın. Bir iş günü boyunca size çok zaman kazandıran tüm alışkanlıkları ve uygulamaları ortadan kaldırmanın bir yolunu bulun. Bu daha verimli olmanızı sağlayacaktır.

Artık onlara ihtiyaç duymasanız bile temel becerileri uygulayın

Mühendislik kurslarının çoğu, başarılı bir mühendis olmak için gereken beceriler hakkında temel bilgileri öğretir. Günlük olarak karmaşık denklemler uygulamıyor olsanız bile, bir çalışma bilgisini korumak önemlidir. Kariyerleri boyunca, mühendisler genellikle kendi rahatlık bölgeleri dışında kalan çeşitli görevlerle mücadele ederler. Bu harika bir test olsa da, çoğu temel formüllere geri dönemedikleri için onu sallayacak. Neredeyse her mühendislik biliminin matematik ve fizikte bir temeli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, zaman zaman hafızanızı yenilemek işinizi yapmak için anahtardır. Neyse ki, sizin için istediğiniz zaman okuyabileceğiniz veya indirebileceğiniz birçok web kaynağı var!

Kibirli olma ama kendinden emin ol

Bazı insanlar mühendis olmanın, ne kadar zeki olduklarını düşündükleri için kibirli olma hakkını verdiğini düşünüyor. Ancak, kendini kanıtlamanın en iyi yolu stres altında çalışmak ve pratik problem çözme becerilerini geliştirmek. Stres mühendislik konusuna kaçınılmazdır. Bu nedenle, başarılı bir mühendis olmak istiyorsanız, karar verme becerilerinize güvenmeniz gerekir. Bu, özellikle daha büyük bir ekibin veya şirketin bir parçasıysanız geçerlidir. Bir sahibi olsanız bile, kibir istenmeyen sürtünme yaratabilir ve sizi çalışanlardan uzaklaştırabilir.

Diğer mühendislik disiplinlerini anlama

Hangi alanda çalışırsanız çalışın, diğer mühendislerin yaptıkları hakkında temel bir bilgiyi korumak önemlidir. İşbirliği projeleri veya disiplinlerarası araştırmacılar söz konusu olduğunda, geniş bir bakış açısı her zaman işe yarar. Alanınızın dışındaki meslektaşlarınızı takip edebilme yeteneği sizi iyi bir mühendis olmak için bir sonraki seviyeye taşıyacaktır. Örneğin, geniş mekanik eğitiminiz olsa bile, elektrik mühendisliğinden ders almak kariyeriniz için harika olur. Yeni teknolojiler ve sürekli gelişim listenizin başında yer almalıdır.

İyi sunumlar yap

Mühendislik teknolojilerinin ve sistemlerinin karmaşıklığı göz önüne alındığında, onları daha geniş bir kitleye açıklayabilmeniz gerekir. Pek çok mühendisin içe dönük olduğu biliniyor, ancak başarılı bir mühendis olmak için yetenekler çok önemli. Elon Musk, içe dönük doğası nedeniyle halk konuşmasıyla mücadele etti. Ancak, diğer yetenekler gibi, sosyal etkileşimleri ne kadar çok uygularsanız, o kadar iyi olursunuz. Başlamanın en iyi yolu, hizmetleri sunarken doğrudan müşterilerinizle konuşmak. Ekip toplantıları sırasında kendinizi şımartın ve bir sorunu tartışırken açık olun. Bu basit sistemle, stresli durumlarda ve daha büyük bir insan grubunun önünde kendinizden emin olacaksınız. Hazır olduğunuzda, daha küçük bir grup insanın önünde ve zamanda sunum yapmaya başlayın, kalabalığın içinde kaç kişinin bulunduğundan bağımsız olarak herhangi bir sunum için hazır olacaksınız.

Risk ve ödül

Bugün, modern bir mühendisin işi on kat daha karmaşıktır. Sadece teknik bir işlemi bitirmeniz gerekmiyor, aynı zamanda karlı olup olmayacağına da bakmanız gerekiyor. Önemli kararlar alırken, mühendislerin gerçek riskleri tartabilmeleri gerekirve projelerin ödülleri. İster anıtsal bir yapı ister özel bir ürün tasarlarsanız, her zaman teminatlı ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşırsınız. Bu sorunları tanımak ve riskin almaya değer olup olmadığına karar vermek önemlidir. Hayattaki her şey gibi, doğru fırsatları aramanız gerekir. Tüm verileri ve öngörülen rakamları kontrol ettikten sonra, bir şey üzerinde çalışıp çalışmamaya karar verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu