Nasıl Olunur

JÖAK Personeli Nasıl Olunur? 2021 JÖAK Personeli Maaşı

Türkiye’nin en mühim hususu senelerdir terör ve terörle mücadeledir. Bu sebeple İç İşleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına tabi güvenlik birimleri, timler, ekipler kamuoyunda epey bilinirdir. Polis Özel Harekat, Bordo Bereliler, Emniyet Terörle Mücadele, istihbarat ekipleri ve Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı bu ekiplerden sadece bazılarıdır. Özellikle Jandarma Özel Asayik Komutanlığı yani kısaca JÖAK ile alakalı pekçok soru sorulmaktadır. Deprem, sel, yangın gibi afetlerde de en ön safta bulunan bu güvenlik güçleriyle alakalı sorulan bütün suallere yanıt aradık. Peki Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) nedir? JÖAK Personeli Nasıl Olunur? JÖAK Personeli Ne Kadar Maaş Alır?

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Nedir?

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı koordinesinde etkinlik gösteren Jandarma Genel Komutanlığına tabi bir komutanlıktır. Kamuoyunda JÖAK sözcüğü daha bilinirdir. “JÖAK açılımı nedir?” sorusuna ‘Jandarma Özel Asayiş Komutanlığının kısaltmasıdır.’ yanıtı verilebilir.

JÖAK, iç güvenlik birimlerinin en gözde teşkilatlarından bir tanesidir. Gerek terörle mücadelede, lüzum afet sonrasında, lüzum tutsak kurtarma operasyonlarında en ön safta vazife alırlar. Her çeşitli zorlu vazifiyeti yerine getirebilirler. Özellikle ülkede zelzele, yangın ve sel felaketleri sonrasında vaka yerinde yürüttükleri önemli faaliyetlerle vatandaşın kalbinde taht kurarlar.

JÖAK Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığına tabi bir birliktir. Bu sebeple bu beraber vazife alabilmek için Jandarma Genel Komutanlığı personeli olmak gereklidir. Jandarma teşkilatına tabi çalışan içinde en vasıflı subay, astsubay ve yetkin çavuşlar arasından JÖAK personeli seçilir. Gönüllülük temel alındığı için ilk olarak burada vazife alabilmek talip Jandarma rütbelileri müracaatte bulunmalıdır. Başvurular bir ön elemeden geçirilir. Başvurusu kabul edilen adaylar İzmir’in Foça İlçesinde bulunan Jandarma Komando Okulunda hususi bir eğitime tabi tutulur. Burada adaylara dört ay parçası bir süre ile zorlu eğitimler verilir. Eğitimlerde başarı gösteren adaylar Jandarma Özel Harekat Komutanlığında vazifeye başlar. Bunun haricinde umumi müracaat şartları şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
 • Asgari lise ve dengi mektep mezunu olmak yahut vatan dışındaki dengi mektep mezunu olmak,
 • Nüfus kaydına göre 01 Ocak 2017 tarihi münasebetiyle yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak,
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerden asgari üç sene vazife yapmış,
 • Müteakip sözleşme süreleri içinde ve 01 Ocak 2017 tarihi itibariyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak,
 • Seçme sınavlarını etkin ile geçmek,
 • Sevk edildikleri hastanelerden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine elverişli olarak “Komando Uzman Erbaş Olur yahut Uzman Erbaş Olur ” kayıtlı sıhhat raporu almış olmak.
 • En az 164 cm boyunda olmak koşuluyla, internette yayımlanan kılavuzdaki Boy-Kilo Tablosunda belirtilen değerler içinde bulunmak,
 • Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde. J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha evvela subay, astsubay, yetkin jandarma yahut yetkin erbaş olarak çalıştırma edilmemiş olmak,
 • Güvenlik soruşturması pozitif olmak.
2021 JÖAK Personeli Ne Kadar Maaş Alır?

JÖAK Personeli Nasıl Olunur?

JÖAK personeli olmak için her şeyden evvela Jandarma Genel Komutanlığına tabi bir çalışan olmanız lazım olur. JGK bünyesindeki subay, astsubay ve yetkin çavuşlar gönüllülük esasıyla JÖAK bünyesine katılmak için müracaat yapabilir. Başvuruları sonrasında adaylar Foça Jandarma Komando Okulunda asgari 16 hafta eğitim alırlar. Eğitimler esnasında atış, spor, sözlü görüşme gibi aşamalardan geçilir. Eğitimlerini tamamlayıcı adaylar sonrasında son bir kere elemeye tabi tutulurlar. JÖAK’a katılmak talip adaylar 2 haftalık intibak eğitimi alır. Bu eğitimlerde yapı, tren, gemi, uçak, kara araçlarına yönelik değişik senaryolardan eğitim alır. Rehine kurtarma, terörle mücadele, afet ve benzeri. konularda eğitim alır.

JÖAK taburlarında, timlerinde mutlak nişancılar, bomba imha eksperleri, sıhhiyeci gibi hususi eğitimlere sahip personeller yer alır. Jandarma Genel Komutanlığının en hususi birimlerinden biri olan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı bünyesine katılmak epey zahmetlidir. Adayların zorlu eğitim sürecini bitirmesi gereklidir. Gönüllülük esasıyla müracaatlar sonrasında adaylar eğitime alınır. Bu eğitimlerde dinamik, süratli, yakın ve ırak mesafelerden atış eğitimi, zorlu spor eğitimi ve fiziki metanet testleri bu eğitimlerden bazılarıdır. Ayrıca poligonlardaki performanslarına dahi ehemmiyet verilir. Kurtarma, operasyon, bomba imha, afet müdahale senaryolarına hazırlanılır.

2021 JÖAK Personeli Ne Kadar Maaş Alır?

Konuyla alakalı en çok merak edilen başlıklardan bir tanesi de personellere ödenen maaşlarla alakalıdır. Bu kadar zor girilen, faaliyetleri ve eğitimleri zorlu olan JÖAK timlerindeki personellerin ne kadar aylık alacağı merak edilmektedir. Her sene Ocak ve Temmuz aylarında uygulanan toplu sözleşme zamları kapsamındaki artışların beraberinde enflasyon farkı, operasyon tazminatı, ilave tazminatlar gibi ödenekler de personelerin aylıklarına yansıtılır. Bu kapsamda JÖAK çalışan maaşları 6 bin ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu