Nasıl Olunur

Laboratuvar Teknisyeni Nasıl Olunur?

Laboratuvar teknisyeni, sağlık kuruluşlarında veyahut fabrikalarda çalışan ve laboratuvar ortamında hekim veyahut mühendislerin talep ettiği analizleri yapan kişidir. Laboratuvar Teknisyeni Olmak amacıyla Hangi Bölümü Okumak Gerekir? Laboratuvar teknisyeni olmak amacıyla sağlık meslek liselerinde sahip olunan olan ‘’Laboratuvar’’ bölümünün etkin şekilde tamamlanması gereklidir. Peki laboratuvar teknisyeni nedir? Laboratuvar teknisyeni nasıl olunur? Laboratuvar teknisyeni ne iş yapar? Laboratuvar teknisyeni maaşları ne kadardır?

 

 

Laboratuvar Teknisyeni Nedir?

En geniş manasıyla laboratuvar teknisyeni, tıp ve mühendislik alanında doktorların veyahut mühendislerin tespit ettiği analizleri yapmak amacıyla laboratuvar alanında çalışmalar yapan kişidir.

Laboratuvar teknisyeni doktorların istediği tahlilleri (sidik, büyük abdest, balgam, kan numuneleri gibi) analiz eden bir sağlık personelidir. Doktor hangi tahlillerin analiz edilmesini istedi şayet onun- analiz edip raporlama işini yapmaktadırlar. Laboratuvar teknisyenleri devlet hastanelerinde çalışabileceği gibi vakıf hastanelerinde, hususi hastanelerde ve üniversite hastanelerinde dahi çalışma olanağına sahiptirler. Ayrıca hususi laboratuvar merkezlerinde dahi çalışmaktadırlar. Laboratuvar teknisyeni olmak amacıyla üniversitelerin ön lisans (2 senelik) programlarından olan Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni bölümünden mezun olmaları gereklidir. Bütün ön lisans bölümlerinde olduğu gibi bu bölüm dahi LGS dahi TYT puan türünden talebe almaktadır. Lise mezunu olarak laboratuvarlarda vazife yapanlara şayet teknisyen denilmektedir.

 

Laboratuvar Teknisyeni Ne İş Yapar?

Laboratuvar teknisyeni, bilhassa sağlık alanından hastaların kan ve sidik testleri ilkin olmak suretiyle sağlıklarını büyüleyici halleri çözüme ulaştırmak namına alınan örnekleri araştıran ve çıkan neticeleri raporlaştırarak tedavi amacıyla doktora göndermekle mesul kişidir. Mühendislik alanında dahi türlü malzemelerin, yer ve arazinin kalitesi ile alakalı ölçümler yapan şahsa laboratuvar teknisyeni adı verilir. Öte yandan bu şahıslar hem devlet hastanelerinde üstelik hususi hastanelerinde göre almaktadır. Devlet hastanelerinde çalışmak talip kişilerin KPSS p3 puan türünde yüksek bir not ortalaması alması gereklidir. Taban puanları KPSS amacıyla 90 ve üzerindedir. Laboratuvar teknisyenliği görevleri hastahane amacıyla epey önemlidir. İlk olarak kişilerin biyolojik sıvılar ile iş gerçekletireceğini unutmaması gereklidir. Laboratuvar teknisyenliği çalışma koşulları başka tıp alanları ile karşılaştırıldığında daha konforludur.

Laboratuvar Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıldır?

Tıbbi laboratuvar teknisyenleri sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında vazife yaparlar. Çalışma ortamı pak ve ilaç kokuludur (kimyevi madde ve ilaç). Görevini çoğunlukla oturarak yapar. Tıbbi laboratuvar teknisyeni birinci derece maddelerle (kan, sidik vb.) ve aletlerle alakalıdır, ancak hasta ve hasta sahipleri ile de iyi temaslar kurmak halindedir. Bu meslek birtakım vakitler tek başına, birtakım vakitler işbirliği durumunda çalışmayı gerektirir. Dikkat edilmediği takdirde mikrop bulaşma olasılığı yüksektir.

Tıbbi laboratuvar teknisyenleri, hastanelerde, tıp fakültelerinde, hususi analiz laboratuvarlarında, başka sağlık kuruluşlarının soruşturma merkezlerinde, hıfzısıhha enstitülerinde ve besin sanayi işletmelerinde çalışabilirler. Mesleğin etkinlik kısmı ademoğlu sihhati olmasından önemi gitgide artmaktadır. Meslekle alakalı soruşturma merkezleri sürekli çoğalmaktadır.

Laboratuvar Teknisyeni Nasıl Olunur?

Laboratuvar teknisyeni olmak amacıyla sağlık meslek liselerinde tespit edilen laboratuvar bölümü bitirilmelidir. Bunun amacıyla ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra lise geçiş sınavında yeterli puanı alabilmek ve okulu bitirmek yeterli olacaktır. Lise eğitimini tamamlayıcı şahıs, laboratuvar teknisyeni olarak vazifeye başlar.

Laboratuvar ekniker olabilmek amacıyla kişilerin 2 senelik bir önlisans uygulaması bitirmeleri gereklidir. Tabi ki her önlisans uygulamasını bitiren dahi istediği her teknikerliği yapamaz, her teknikerlik unvanı amacıyla farklı kısımlardan mezun olma koşulu aranmaktadır. Laborant veyahut tıbbi laboratuvar teknisyeni olmak amacıyla dahi aşağıdaki 2 senelik kısımlardan birini bitirmiş olmak gereklidir.

 • Tıbbi Laboratuvarı
 • Sağlık Laboratuvarı
 • Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni / Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni

Bu kısımlardan birinden mezun olmuş fertler müracaat yaparak hususi sektörde veyahut KPSS’den yeterli puanı alarak kamuda laboratuvar teknisyeni olabilirler.

Laboratuvar teknisyenliği eğitimi sağlık meslek liselerinin “Laboratuvar” alanında verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na tabi sağlık meslek liselerinin Laboratuvar teknisyenliği bölümüne girebilmek amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nca merkezi sistemle uygulanan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanmış olmak gereklidir.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Meslek Liselerine girebilmek amacıyla İlköğretim okulu mezunu olmak, gereklidir. Başvurular arasında en yüksek diploma notu yüksek olanlar mutlak kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

Mesleğin eğitim zamanı 4 senedir. Öğrenciler eğitimin 1.2. senesinde kolay ve kuramsal eğitimi beraber alırlar. 3. sınıfta daha çok kolay eğitim görürler. 4. sınıfta şayet eğitimin aşağı yukarı tamamı kolay olup bir hastanenin laboratuvarında yapılır. Meslek eğitimi süresince öğrencilere kültür dersleri, esas ilim dersleri ve meslek dersleri verilir.

Laboratuvar Teknisyeninde Aranılan Özellikler Nelerdir?

Laboratuvar Teknisyeninde Aranılan Özellikler Nelerdir?

Laboratuvar ortamı mühim çalışmaların yapıldığı bir yerdir. Burada çalışabilmek amacıyla laboratuvar teknisyeninde dahi bulunması gereken özellikler ve işverenin arayacağı nitelikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Disiplinli ve titiz çalışmak,
 • Ekip işlevini gerçekleştirmesine eğilimli olmak,
 • Oturarak çalışmaya elverişli olmak,
 • Sorumluluk bilinci yüksek olmak,
 • Sterilizasyon ve temizlik kurallarına dikkat etmek,
 • Konsantrasyonu yüksek olmak,
 • İş güvenliğine elverişli çalışma kısmı sağlamak.

 

Laboratuvar Teknisyeni Maaşları 2020

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nda yeterli puan alamayan veyahut devlette çalışmak yerine hususi sektörü tercih eden şahıslar hususi hastanelerde, hususi laboratuvarlarda, Vakıf hastanelerinde vs. çalışmaktadırlar. Devlet hastanelerine oranla hususi hastanelerde çalışma koşulu daha zahmetlidir. Tatil vs. gibi özlük hakları dahi devlet hastanelerinde çalışan laboratuvar teknisyenine göre dezavantajlıdır. Tüm bunlara karşın özelde çalışan laboratuvar teknisyeni maaşları 2020 senesinde devlete göre daha düşük olmaktadır. Devlette alınan maaşlar arasında pek bir ayrım olmaz ancak hususi hastanelerde hastaneden hastaneye ayrım daha çok olmaktadır.

Özelde bir laboratuvar teknisyeninin 2020 münasebetiyle aldığı minimum aylık minimum ücret olan 2.324 TL’dir. Özelde bir laboratuvar teknisyeninin en çok alacağı aylık şayet 2020 münasebetiyle 3.500 TL civarıdır. Özel sektörde çalışan laborant maaşı şayet yukarı bahsetmiş olduğumuz gibi bir zam yapılması durumunda 2600-2900 TL arasında bir maaşa sahip olacaklardır. Tabi ki bu dahi kurumdan kuruma ufak tefek değişiklik gösterebilmektedir. Bazı müesseseler, sağlık kurumular personellerine minimum ücret vermektedirler bazıları dahi 3000 TL’nin üstünde aylık verebilmektedirler.

Laboratuvar teknisyeninin devlette aldığı aylık verisini umumi durumuyla paylaşacak olursak:

 • Yeni Başlayan Sağlık Teknikeri 4100-4300 Türk Lirası
 • 5 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4150-4350 Türk Lirası
 • 10 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4300-4500 Türk Lirası
 • 15 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4600-4800 Türk Lirası
 • 20 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4800-5000 Türk Lirası
 • 25 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4850-5050 Türk Lirası
 • 30 Yıl Dolduran Sağlık Teknikeri 4900-5100 Türk Lirası

Bu tablo umumi durumuyla sağlık teknikeri maaşlarının %5.49 zamdan sonra geldiği durumdur. Laboratuvar teknisyenleri dahi yeni başladıklarında devlette 4200-4400 TL çevrelerinde bir aylık alacaklardır. Bu şekilde seyrek bir sayı vermemizin sebebi kurumdan kuruma değişebilen ilave ödemelerin bulunmasıdır ancak ortalaması bu biçimdedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu