Nasıl Olunur

Lojistik Yönetimi Bölümü: Nedir?, Puan Türü, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Lojistik; ticari olarak hesaba katıldığında, taleplerinin karşılanmasını bekleyen müşteri, işletme yahut kuruluşların ihtiyaç duydukları ürünlerin üretim noktasından tüketim noktasına aktarılması ve nakil girmek üzere tüm süreçlerin takip edilmesidir. Lojistik dünyada ve ülkemizde süratle gelişmekte olan bir sektördür. Lojistik, taşımacılığın beraberinde depolama, dış ticaret, gümrük, paketleme, dağıtım gibi aniden çok hizmetin bütünleşmiş ve eşgüdümlü bir şekilde yapılmasını gerektirmektedir. Buradan yola çıkarak, Lojistik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır? Lojistik Bölümü Dersleri Nelerdir? Lojistik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Lojistik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir? Gelin lojistik bölümünü yakından inceleyelim…

Lojistik Yönetimi Bölümü Nedir?

Bazı resmi kurumlar ile hususi kurumlarda nakliyecilik, gümrükleme, dağıtım gibi hizmetlerde çalışacak meslek elemanları yetiştiren bir ön lisans uygulamasıdır. Lojistik Yönetimi bölümü; lojistik alanındaki tüm işleri organize edecek, planlamasını elverişli şekilde yapacak, kontrolüne verilen kişileri işletme ve tasarı için en iyi şekilde kullanabilecek lojistik yöneticilerini yetiştiren bir lisans bölümüdür.

Lojistik Yönetimi Bölümü Puan Türü ve Eğitim Süresi Nedir?

Eğitim zamanı 4 sene olan Lojistik Yönetimi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Lojistik Yönetimi, EA (Eşit Ağırlık) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Lojistik Yönetimi baraj puanı dahi 180 puandır.

Bunun beraberinde, yalnızca lojistik bölümü eğitimi alabilmek talip öğrenciler 2 senelik yahut 4 senelik olmak suretiyle 2 değişik seçenekte bu bölümü bitirebilir. 2 senelik ön lisans bölümü olarak lojistik bölümü tercih edilebilmesi muhtemel olduğundan,

 • Uluslararası lojistik bölümü
 • Lojistik ve ulaştırma
 • Ticaret
 • Uluslararası ticaret ve lojistik idaresi
 • Uluslararası nakliyecilik
 • Uluslararası lojistik
 • Lojistik

Gibi 4 senelik lisans bölümlerinde tercih edebilir. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler umumi olarak hem milletlerarası hem ulusal anlamda ürünlerin takibini yaparak en sıhhatli şekilde müşteriye ulaştırılmasını sağlar.

Lojistik Yönetimi Bölümü: Nedir?, Puan Türü, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Lojistik Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mezunlara lojistik idare eksperi denilir. 4 sene gerçekleşen lisans eğitiminin sonrasında mezun olmak yönünden staj dahi istenmektedir. Ders kotası 240 AKTS’dir. İş olanakları yönünden geniş bir sektöre yaygınlaşır. Ulusal ve milletlerarası etkinlik gösteren pek çok ticaret işletmesinde iş imkânı bulur. Öncelikle lojistik personeli olarak vazife yaparak gelişen süreçlerde üst ve orta düzeyde idarecilik kadrolarında değerlendirmeye alınabilirler.

Staj uygulamak suretiyle hususi bir firmada deneyime başlayan mezunlar için kendi firmalarını kurma talihi dahi yer alır. Farklı firmalarda satın alma personeli olarak vazife yapabildikleri gibi depolama birimlerinde de yetkin olarak çalışma imkânı bulabilirler. Yabancı dilin mühim olduğu bir bölümdür. Yabancı dile hâkim olunması durumunda firmaların yurtdışı kadrolarında vazife yapma imkânı bulurlar. Sektörde şimdilik personel açığı bulunması nedeniyle mezunların fazlası istediği pozisyonları yakalayabilecekleri işe sahip olurlar. Lojistik idaresi iş niteliğini, vakit yönetimini ve müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutar. Çünkü problemsiz sevkiyat fakat doğru bir vakit idaresi ve iş kalitesiyle gerçekleşir. Günün nihayetinde dahi müşteri memnuniyeti doğar ve firmanın önemli anlamda büyümesini sağlar.

Lojistik Yönetimi Bölümünden Mezun Birinin Çalışma Şartları Nelerdir?

Lojistik bölümü mezunları çoğunlukla milletlerarası iş yapan işletme yahut firmalarda enerji, üretim, hizmet gibi sektörlerinde vardiyalı şekilde çalışırlar. Bürolarda çalışma kısmı olmasının beraberinde depolarda dahi çalışma ortamları yer alır. Çoğu vakit şehirlerarası yahut milletlerarası seyahatlere gitme halleri vardır. Çalışma saatleri durağan değildir. Gerektiğinde hafta sonları dahi çalışmak durumunda kalırlar. Lojistik Yönetimi okuyanlar, gelecekte icra edecekleri meslekte bu ortamlarda çalışacaktır:

Lojistik Yöneticileri, çoğunlukla milletlerarası iş yapan firmalardaki, üretim, enerji ve hizmet sektörünün üretim yahut pazarlama bölümlerinde vardiyalı olarak çalışır. Görev yaptığı ortam, ofis ortamı olabileceği gibi depolar dahi olabilmektedir. Sık sık şehirlerarası yahut ülkeler arası iş seyahatleri yapması söz hususu olur. Belli çalışma saati yoktur. Gerekirse hafta sonu dahi çalışabilir. Çalışmalarını başka birimlerle takım durumunda yürütür.

Lojistik Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Lojistik Yönetimi Bölümünde eğitim gören öğrenciler, söz hususu bölgede alacakları eğitimleri boyunca, ticaret, ekonomi, hukuk ve matematiği içine alan pek çok dersi görecektir. Lojistik Yönetimi Bölümünde eğitim alacak olan öğrencilerin karşılarına çıkacak olan dersler bu şekildedir:

 • İktisada Giriş
 • İşletmeye Giriş
 • Matematik
 • İş Hukuku
 • Mikroekonomi
 • Lojistik İlkeleri
 • Finansal Yönetim
 • Pazarlama Temel İlkeleri
Lojistik Yönetimi Bölümü: Nedir?, Puan Türü, Dersleri, İş Olanakları ve Maaşı

Lojistik Yönetimi Bölümü İş Olanakları Nelerdir?

Henüz sahip olduğu nitelikli personel bağlamında tatmin noktasına ulaşmamış bir sektör olan lojistik bölümünde iş bulma olanakları geniştir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, her çeşitli lojistik sağlayıcı şirketler ile rastgele bir kurumsal şirketin lojistik departmanında çalışabilir. Örnek olarak, havalimanları ve terminaller, serbest bölgeler, dış ticaret etkinliği, sigorta, finansman, denetleme, üçüncü doğrultu lojistik hizmet sağlayıcılar, kara, hava, deniz, tren yolu ve intermodal nakliyecilik şirketlerinin alakalı alanları verilebilir. Lojistik Yönetimi programından mezun olan öğrenciler eğitimlerine önde gelen üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yaparak dahi devam edebilirler.

Belli bir deneyime ulaşan öğrencilerin, lisanslarını bir ileri düzeye taşımak için, yüksek lisans programlarına kayıtlarını yaptırmak suretiyle konunun tam manası ile hâkimi olabilirler. Unutmayın ki yüksek lisans mezuniyeti, sektörde meydana gelen rekabette sizi bir basamak daha üste taşıyacaktır. Bunun için yapmanız gerekli olanlar, dilerseniz lisans mezuniyetinizden derhal sonra, dilerseniz de sektörde azıcık deneyim ettikten sonra tezli yahut tezsiz programlara kayıt yaptırarak mezun olabilirsiniz. Pandemi sürecinde lisans ve yüksek lisans programlarının uzaktan eğitim sistemine entegre edilmesi de eğitimde büyük bir basitlik sağlamıştır. Bir yandan çalışırken bir yandan dahi akşamları derslere katılabilirsiniz. Yüksek lisansınızı tezli olarak tamamlamanız durumunda akademik kariyer planlaması yapan öğrenciler için doktora programlarına geçebilme şansınız dahi bulunmaktadır.

Lojistik Yönetimi Bölümü Olan Üniversiteler Hangileri?

Bölüm üniversitelerin bilhassa üstünde durduğu ecnebi dil hususu öneminden ötürü ecnebi dilde eğitime ehemmiyet vermektedir. Bu sebeple birtakım üniversitelerde dersler ecnebi dil verilmektedir. Yabancı dilde eğitim veren üniversitelerde burs imkânı dahi sunulmaktadır. Yeteri kadar alın teri verilmesi durumunda bu burslardan faydalanarak eğitimi tamamlamak mümkündür.

 • Beykoz Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 • Girne Üniversitesi
 • Yeditepe Üniversitesi
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi

Lojistik Yönetimi Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Her şeyden önce, her bölgede olduğu gibi bu bölgede de öğrencinin kendini yetiştirmesine ve edindiği deneyim, birikimlere göre aldığı maaş artmaktadır. Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Lojistik Yönetimi maaşları 5000-6000 lira arasında değişiklik göstermektedir. Özel sektörde şayet Lojistik Yönetimi maaşları 3500-10000 lira arasındadır. Maaş aralığının çok olması, hususi sektörde istenilen ihtiyaçlara göre değişebilmektedir. Ama öncelik, sizin kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu