Nasıl Olunur

Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Mali Müşavir olmak isteyenler için Mali Müşavir kimdir? Mali Müşavir nasıl olunur? Mali Müşavir maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Mali Müşavir olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Mali Müşavir olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır? 2019

Mali müşavir, ticaretle uğraşan gerçek veya tüzel kişilerin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesine yardımcı olur. Ticari işletmenin veya şirketin büyüklüğüne göre tutulması şart olan defterleri meblağ, ödenmesi gereken vergi ve harçları hesaplar muhatabına anımsadır. Bir nevi vergi dairesine karşı tacirin vekili konumundadır.

Mali Müşavirin Görevleri

Muhasebe defteri tutmak,
Vergi iadelerini hesaplamak,
Bordroların idarenini gerçekleştirmek, gelir ve giderleri kontrol etmek,
Hesap bilgilerini toplayıp çözümleyerek mali meblağsızlıkları düzeltmek,
Rapor, bütçe, iş tasarısı ve finansal tabloları derlemek ve sunmak,
Hesap ve iş tasarılarını çözümlemek,
İç kontrolleri, finansal güvenliği ve balansı sağlamak,
Mali kayıtları saydam hale getirmek,
Bütün bu işlemleri saklılık içeresinde yürütmek.

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır? 2019

Kazancı sabit olmayıp tuttuğu defter başka bir deyişle müşteri sayısına göre ve müşterilerin büyüklüğüne göre değişmektedir. Şayet büyük yükümlü olarak deyim edilen fazla gelir elde eden ve çok işçi çalıştıran bir müesseseyse mali müşavirlik kazancı da yüksek olacaktır. Fikir vermesi açısından 50 defter tutan bir serbest mali müşavir aylık vasati 5.500 TL civarında net kazanç elde eder. Burada müşterilerin tamamına yakını küçük mükelleflerden oluştuğu için rakam oranla düşüktür.

Mali Müşavir Aylığı Ne Kadar?

Finansal denetim kuruluşlarında veya şirket bünyesinde çalışan mali müşavirler aylık karşılığı çalışmakta olup dışarıdan rastgele bir direk gelir ele geçirememektedir. Deneyimine, kuruluşun maaş siyasetine ve şirketin finansal büyüklüğüne göre 4 bin TL ile 50.000 TL arasında geniş bir maaş aralığı mevcuttur.

Bu kadar geniş bir maaş aralığı olma sebebi Bayburt örgütlü endüstri bölgesindeki bir şirket ile ülkemizi en büyük holdingi arasında ki büyüklük farkıyla izah edebilir. Ortalama vermek gerekirse mali müşavir maaşları 2019 için 7 bin TL civarından yoğunlaşmaktadır.

Şirket bünyesinde çalışan mali müşavirler de aynı şekilde işletmenin hesapları denetler, hesaplarını yönetir, defterlerini tutar, defterleri denetler, ödeme dönemlerini anımsadır tek farkı bunları kendine ait bürodan fiyat karşılığı değil şirket bünyesinde aylık karşılığı yapar.

Nasıl Mali Müşavir Olma Koşulları Nelerdir?

Mali Müşavir olmak için aşağıdaki koşulları yerine getirmek gerekmektedir;

  • Muhasebe, İktisat, Maliye, İşletme, Hukuk, Kamu İdaresi ve Siyasal Bilimler, Bankacılık ve bunlara eşit kabul edilmiş bölümlerinden mezun olmak,
  • Memur olabilme koşullarını haiz olmak,
  • 3 senelik staj müddetini bitirmek
  • Alakalı yasada belirtilen suçlardan karar giymemiş olmak,
  • Serbest Muhasebeci Malî Müşavirlik imtihanından başarılı sayılmak,
  • SMMM ruhsatını almaya hak kazanmak.

 

SMMM ve YMM Farkları Nelerdir?

On sene SMMM olarak görev yapan kişi yeminli mali müşavir olmak için imtihana girme hakkı kazanır. Şayet imtihandan başarılı olunursa YMM olarak atamanız gerçekleşecektir. YMM oldukça fazla kazanan ve iş potansiyeli daha fazla olan bir kadrodur.

Yeminli mali müşavir kamu görevlisi olmamasına karşın devlet hesabına inceleme yapar. Tasdik sözleşmesi ve KATMA DEĞER VERGİSİ iade sözleşmesi gibi ek yetkileri sayesinde mükellefine daha fazla avantaj yaratabilir. YMM tarafından defteri tutulan bir işletmenin maliye denetimleri oranla daha rahat geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu