Nasıl Olunur

Paramedik Nasıl Olunur? Paramedik Bölümü Tanıtımı

Paramedik, başka bir adı ile Acil Tıp Teknikeri, tıp âleminde ivedi hallerde hastalara müdahale ederler. Önemli kaza ve yaralanmalarda mühim bir vazife üstlenirler. Bu yazımızda paramedik olmak isteyenler için bir kılavuz derledik. Bu sayede aklınızdaki paramedik nedir? Paramedik ne iş yapar? Paramedik nasıl olunur? Paramediğin görevleri nelerdir? Gibi soruları yanıtladık.

Paramedik Nedir?

Acil Tıp Teknisyeni biçiminde de bilindik paramedikler hususi hastanelerde ve devlet hastanelerinde çalışırlar. Bu şahıslar ivedi tıbbi hallerde kaza ve yaralanmalarda hasta ve yaralılara ivedi müdahalelerde bulunurlar. Hastanelerdeki ivedi çağrılara yanıt veren paramedikler tıbbi hizmetlerde yer alırlar. Bunun beraberinde ambulanslar ile gelen hastalar paramedikler yönünden tıbbi tesislere götürülürler. Paramedikler önemli tehlike içeren bütün hastalıklarda ivedi müdahaleler yaparak hayatlar kurtarırlar. Bazı hallerde şayet gebe kadınların doğumları halinde doğuma dayanak de sağlayabilirler. Oldukça mühim görevler üstlenen paramedik ivedi hallerde hastanın yaralanmalarına müdahale edebilirler

Paramedik Ne İş Yapar?

Hastanelerde bulunan bölümlerin beraberinde Acil Servis’te kaza ve yaralanmalar neticesi gelen hastalar yer alır. Ani yaralanmalar, kazalar ve doğum gibi hallerde ilk müdahaleyi yapan çoğunlukla paramedik oluyor. Paramedik, önemli tehlike içeren hallerde ivedi müdahale gerçekleştirirler. Özellikle de hastanedeki başka personele hastalar ile ilgili net bilgi verirler. Yaralanma ve kaza gibi hallerde şayet kanama durdurularak müdahaleler yapılır. Paramedik başka bir adıyla ivedi tıp teknisyenleri önemli tehlikeye sahip hastaların hastaneye ulaştırılmalarında mühim bir vazife üstlenirler

Paramedik Nasıl Olunur?

Paramedik olabilmek için lazım olan eğitimlerin alınması lazım olur. Öncelikle üniversitelerin 2 senelik İlk ve Acil Yardım Paramedik yahut Sağlık Meslek Yüksekokulu bölümlerinden mezun olmak lazım olur. Bu mezuniyetin sonrasında kendi alanlarında staj yaparlar. Paramediklerin ehliyet alması ve ruh sağlıklarının yerinde olduğuna dair evrak almaları lazım olur. Bunun beraberinde 18 ve 23 yaş arasındaki şahıslar üniversiteye kayıt yaptırabilirler. Yani bu hususta yaş koşulu aranmaktadır. Paramedik olmak talip kadınlar için boy sınırı 1.60 cm olarak saptanmıştır. Erkeklerin şayet 1.65 cm boyundan kısa olmamaları lazım olur. Paramedik olmak talip şahıslar meslektaşları ile birlikte sedye taşıyabilecek kadar yeterliliğe de sahip olmalılar.

 

Paramediklerin Görevleri Nelerdir?

Paramediklerin Görevleri Nelerdir?

Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde çalışan paramediklerin birtakım vazife ve yükümlülükleri yer alır. Bu şahıslar araçları doğru bir şekilde kullanabilmeliler. Ayrıca paramediklerin fiziki güçlerinin de yerinde olması lazım olur. Çünkü gereken hallerde hastaları kaldırıp, sedye taşıyabilmeliler. O sebeple bu meslekte çalışmak talip bireylerin ruh sıhhati dahi epey kuvvetli olması gereklidir. En zor hallerde dahi paramedikler hastalar ve hasta yakınları ile tesirli haberleşme kurabilmeliler. Paramedik kaza, yaralanma ve önemli tehlike meydana getiren hallerde ivedi tedavi sağlarlar.

Bunun beraberinde ivedi hallerde hastaların dahi doğru bir şekilde taşınmasında aktif rol oynarlar. Ayrıca travmatik hallerde hasta nakle hazır duruma getirilirken stabilizasyon dahi doğru şekilde sağlanır. Kadınlar ara sıra ansızın doğumlar gerçekleştirebilir. Bu gibi hallerde paramedik soğukkanlı kalarak bireyi doğuma hazır duruma getirebilmek için dayanak olması gereklidir.

Bunun beraberinde paramedik hastanedeki hastaların tedavisine de dayanak olmaktadır. Acil hallerde hastaya en verimli tedavi ve stabilizasyon koşulları dahi sağlanır. Paramedik, ivedi tıbbi hallerde değişik yerlerde müdahale etme görevine sahip olduğu için bilhassa yaralı ve hastalar için ivedi bakım gerçekleştiren noktalarda görevler üstlenir.

Paramedik Bölümü Nedir?

Paramedik bölümü biçiminde de bilindik ilk ve ivedi yardım programının hedefi, hastaneden evvela yapılan ivedi sıhhat hizmetlerinde, sıhhat problemlerini en doğru biçimde saptayacak ve çözebilecek yeterliliğe sahip kişileri yetiştirmektir. Bunun beraberinde eğitim alan kişileri hastalara ve yaralılara esas ve ileri hayat desteği verebilecek, bütün travmaları tanıyıp elverişli ivedi yaklaşımı uygulayabilecek yapıda yetiştirmeyi hedefler. Buna ilave olarak bölümün amaçları arasında; ilk müdahalesi yapılan hasta yahut yaralının ambulans ile güvenilir biçimde hastaneye ulaşmasını gerçekleştiren ve takım ile işbirliği içinde çalışabilecek vasıflı sıhhat teknikerlerini yetiştirmek yer alır. Bölümün öğrencileri ilk yıllarında kuramsal bilgi alırken ikinci yıllarında şayet aplikasyon çoğunluklu eğitim alırlar. Alan programları şayet hastanelerdeki yoğun bakımlarda, doğumhanelerde, ameliyathanelerde ve ivedi servislerde gerçekleşir. Öte yandan öğrenciler stajlarını dahi 112 Acil Yardım ambulanslarında yaparlar.

 

İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Bölümü İş İmkânları

Paramedik Bölümü Kaç Yıllık?

İlk ve Acil Yardım (Paramedik) programlarında hastane evveli ivedi sıhhat hizmetleri için ivedi tıbbi haldeki hastalara ve yaralılara ilk ve ivedi yardım uygulamalarını yapan, gereken hallerde yaralıların ve hastaların ambulans ile süratli bir biçimde sıhhat kurumuna ulaşmasını gerçekleştiren 5. düzey vasıflı ilk ve ivedi yardım teknikeri yani paramedik yetiştirilir. Programlar 2 senelik ön lisans eğitiminden meydana gelir. Kişilere kuramsal ve uygulamalı olarak kapsamlı ivedi bakım hizmetleri eğitimi verilir.

İlk ve Acil Yardım Bölümü için girilmesi gereken tek imtihan TYT, alınması gereken puan türü şayet gene TYT puan türüdür. TYT puan türü, TYT sınavı neticesinde elde ettikleri tek puan türüdür. TYT puan türünden yüksek almanız için bütün testlerden iyi netler çıkarmanız gerekiyor.

Paramedik Atamaları ve KPSS Puanları

Üniversitelerin ilk ve ivedi yardım bölümünü bitiren paramedikler, KPSS ön lisans puanı ile atanmaktadırlar.  Ön lisans mezunları için umumi yapılan kurallar paramedik olarak tayin olmak için de geçerlidir. Yani 4 senelik bir bölümü bitirip lisans mezunu olmadan kesinlikle ön lisans puanınızı almanız elverişli olacaktır. Paramediklerin atanması için lüzumlu KPSS puanları başka meslekler için dilenen puanlara göre daha düşüktür. Ortalama bir lisans bölümü tayin puanının dahi altında bir puan yeterli olabilmektedir.

İlk ve Acil Yardım (Paramedik) Bölümü İş İmkânları

İlk ve Acil Yardım mezunları, ivedi servis birimi bulunan her çeşitli sıhhat kuruluşunda, devlet hastanesinde, üniversite hastanesinde ve hususi hastanelerde vazife alabilir. Özel hastanelerde çalışabilmek için çoğu kez ferdi müracaat yeterli iken, vaziyet kamu hastaneleri yahut üniversite hastaneleri için farklıdır. Eğer bir devlet hastanesi yahut üniversite hastanesine 657’ye tabi memur olarak tayin olmak dilerseniz KPSS’nin ön lisans oturumuna katılmalı ve tayin olmak için yeterli puanı almanız gerekiyor. İlk ve Acil Yardım bölümünün KPSS puanları sanıldığı gibi yüksek değildir. Zaten bir evvelki başlığımızda bu bölümün KPSS taban puanlarından bahsetmiştik.

Paramedik Maaşı Ne Kadar?

Paramedik maaşı bireyin çalıştığı kuruma ve görevine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, ambulansta hekim yoksa kıdemi eski olan parademik idareci olur. Paramedik maaşı ortalama 4.000-5.000 TL olarak belirlenir. Ancak belli hallerde döner anapara ödemesi, durağan ilave ödeme ve ilave nöbet ücreti de eklenebilir. Asgari geçim indirimi gibi sayılar dahi dâhil edildiğinde aylık 6.500 TL gibi bir rakama erişebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu