Nasıl Olunur

Psikolog Nasıl Olunur? 2021 Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Bireyin his ve düşüncelerinin analizini yaparak içerisinde bulunduğu vaziyet ile alakalı izlenim ve gözlem yapan şahıslara psikolog adı verilir. Psikolog olmak şayet pekçok bireyin istediği meslek dalları arasındadır. Ülkemizde bu kavramın ismini bilseler dahi işleyişini ve iş tanımını bilmeyen ademoğlu adedi hala azımsanamayacak derece de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için psikolog nasıl olunur? sorusunun yanıtını hazırladık.

Aslında ruhsal sorun yaşam sürdüren aniden çok bireyin psikolojik etmenleri öneme almadıkları için ehemmiyet vermezler. Ancak psikologlar ademoğlu sihhati için çok mühim yer tutarlar. Peki Psikolog nasıl olunur? Son zamanların en gözde mesleklerinden olan ve psikolog kavramının dahi ülkemizde öğrenilmeye başlanmasıyla gitgide değerlenen psikologluk mesleği ademoğlu his ve kanaatleri üstüne çalışır. Psikolog olmak için üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültesi psikoloji bölümünden mezun olmak gereklidir. Bu psikolog olmak için yeterli olacaktır fakat psikoterapist olmak için yalnızca bir ön adımdır.

Psikolog Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Diksiyonu düzenli ve karşısındaki bireyi kurduğu cümlelerle boğmadan kesintisiz bir şekilde etkileyebilecek, insanlarla iletişimde bulunmaktan kaçmayacak, insanları dinlemeyi seven ve yardım etmekten hoşlanan bir kişi olmak gereklidir. Bunun beraberinde sözel yeteneğe sahip, sosyal ve esas bilimlerle alakalı lüzumlu verileri edinmiş şahıslar olması gereklidir.

Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Psikolog mesleğinde epey yüksek ücretlerde kazanılabilir düşük ücretlerde kazanabilir. Bu bireyin kendini geliştirmesine, çalıştığı yere göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak 2 bin Türk lirası ile 8 bin Türk lirası arasında kazanç elde ederler.

Psikolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Psikolog olmak talip şahıslar ülkemizdeki üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerine bağımlı olan Psikoloji bölümlerine girmeye hak kazanmak durumundalar. Temel eğitim, lisans düzeyinde bu çatı altında verilmektedir. Eşit Ağırlık puan türüyle talebe alımı yapan Psikoloji eğitimi toplamda 4 yıl sürmektedir. Tabii bu 4 senelik süreç, yukarda dahi değindiğimiz üzere yeterli görülmemektedir.

Klinik psikolog olabilmek için türlü alt dallardan birine yönelmek ve 2 yıl süren yüksek lisans uygulamasını tamamlamak gerekiyor. Psikoloji bölümünü bitirmeyenler şayet yüksek lisans ve doktora uygulamasını beraber tamamlamak durumundalar. Psikoloji epey ağır bir eğitimi kapsar. Öğrencileri bu süreçte çok zorlu bir 4 yıl beklemektedir.

Psikolog Nedir?

Çeşitli terapiler uygulayarak hastaların psikolojik problemini teşhis ve tedavi eden hekimlere psikolog adı verilir. Psikologlar çalıştıkları kuruma göre ”psikoloji danışman”, ”psikoterapi uzmanı” ve ”klinik psikolog” unvanlarını alır.

Psikolog Ne İş Yapar?

Psikolog, psikoloji ve sosyal alanda yardım etmeye gereksinim duyan bireylere müşavirlik hizmeti sunar. Anksiyete problemi, gerilim ve paranoya gibi hastalıkların tedavisi için terapiler uygular. Aile ve grup terapileri uygulayarak başı bağlı çiftlerin problemini çözmelerinde yardım eder. Psikologların uyguladığı başka terapi çeşitleri şayet şunlardır: Bilişsel analitik terapi, kişilerarası psikoterapi ve sistemik tedavi.

Psikolog Maaşı Ne Kadar 2021

Psikolog Nasıl Olunur 2021

Psikolog olmak için üniversitelerin Fen – Edebiyat fakültelerinde bulunan lisans programından mezun olmak gerekiyor. Psikoloji bölümünü İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesinde okumak dahi muhtemel. 4 senelik eğitimin sonrasında mecburi stajlarını tamamlayanlar psikoloji lisans diploması alır. Bir başka opsiyon şayet Klinik Psikoloji ve Uygulamalı Psikoloji bölümlerinde yüksek lisans yapmaktır. Bu bölümler tezli ve tezsiz olarak ikiye ayrılıyor. Tıp fakültesinde okuyanların dışında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünden mezun olanlar dahi yüksek lisans programlarına başvurabilir.

Psikolog Olma Şartları Nelerdir?

Psikolog olmak için üniversitelerin alakalı bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Bunun dışında her psikoloğun izlenim yapma ve hisleri çözümleme becerisi ilerlemiş olması gereklidir. Psikoloji alanındaki yeni yöntemleri takip etmeli ve bu yöntemleri meslek hayatında uygulamalıdır.

Psikoloğun Görevleri Nelerdir?

  1. Seans süresince bireylerin dile getirdiği problemleri dinler ve notlar alır.
  2. Sorduğu sorularla hastasını yönlendirir.
  3. Uyguladığı dil ve konuşma terapileri ile konuşma güçlüğü çeken kişileri tedavi eder.
  4. Hasta verileri gizliliği kurallarına riayet eder ve terapi süresince aldığı notları kimseyle paylaşmaz.
  5. Psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur.
  6. Aileler için terapi yapar ve çiftlerin problemlerine çözüm önerileri sunar.
  7. Sosyal fobilerin sebeplerini araştırır.
  8. Rehber öğretmenlik yaptığı okullarda öğrencilerin psikolojisini ve notlarını negatif büyüleyici sebepleri teşhis eder. Öğrenciler ile farklı farklı görüşerek onların problemini ve gelecek hedeflerini dinler.
  9. Psikoloji alanındaki yeni programları öğrenmek için türlü seminerlere ve panellere katılır.
  10. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi yaşam sürdüren çocuklar için terapiler uygular.

Psikolog Maaşı Ne Kadar 2021

Kamuda çalışan psikologların ortalama maaşı 4400 ile 5000 TL arasında değişiklik işaret ediyor. En düşük psikolog maaşı şayet 3500 – 4000 TL’dir. Aylık kazancı en yüksek olan psikologlar şayet kendi kliniklerinde ve hususi hastanelerde çalışmaktadır. Bu kurumlarda çalışan psikologların maaşı 5000 ile 6000 TL arasında değişiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu