Nasıl Olunur

Radyoterapi Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Radyoterapi teknikeri; sağlık kuruluşlarında türlü hastalıklar için sarf edilen yüksek teknolojili cihazları kullanabilecek donanıma sahip olan kişidir. Doktorun talimatı üstüne hastanın vücutlarındaki belli kısımların filmini çeker, hastalara cihazlar aracılığıyla ışın tedavisi uygular. Üniversite sınavından sonra tercih yapacak öğrenciler için radyoterapi bölümü ile alakalı akıllarındaki soruları cevaplıyoruz. Radyoterapi bölümü ile alakalı ayrıntılı bilgiye ulaşıp bölümü yakından tanıyacaksınız. Bu yazımızda, Radyoterapi bölümü nedir? Radyoterapi bölümü dersleri nelerdir? Radyoterapi bölümü maaşı ne kadar? Radyoterapi bölümü iş imkânları nelerdir? Gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Radyoterapi Bölümü Nedir?

Radyoterapi bölümünün hedefi, kanser hastalıklarının tedavisinde onkoloji eksperi hekimin yardımcısı olarak çalışacak elemanları yetiştirmektir. Çağın en korkulan hastalıklarından kansere yakalananların tedavisinde görevli olan onkoloji eksperi hekimin yardımcısı olarak çalışacak elemanlar için radyoterapi bölümü mezunları tercih edilir. Radyoterapi bölümünden mezun olanlar resmi ve hususi hastanelerin onkoloji klinikleri ve hususi teşhis merkezlerinde çalışabilir. Radyasyon onkolojisi teknikeri, kanser hastalığının teşhis edilmesi esnasında bilgisayarlı tomografi çeker. Aynı vakitte hastanelerin onkoloji (kanser) servislerinde hastalara ışın tedavisinin planlamasında doktora yardımcı olur.

Radyoterapi Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Radyoterapi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Radyoterapi alanında fizyoloji, anatomi, biyokimya gibi esas derslerin beraberinde PC desteklenmiş cihazları kullanabilmeyi öğretmeyi hedefleyen dersler vardır. Ayrıca inkılap tarihi, Türk dili, ecnebi dil gibi esas derslerde okutulmaktadır.

Radyoterapi 2 senelik bir ön lisans bölümüdür. 4 yarıyıl eğitim görerek mesleğe başlayabilirler. Sınavda YGS-1 puanı ile talebe almaktadır. Ayrıca isteyenler DGS imkânı ile 4 senelik bölümlere de geçiş yapma hakkına sahiptirler. Ancak bu bölüm 2 senelik bölümler içinde atanma talihi en yüksek bölümlerden biri olarak sayılmaktadır.

Radyoterapi Bölümü Kaç Yıllık? Puan Türü Nedir?

Eğitim süresi 2 sene olan radyoterapi bölümü için girilmesi gereken imtihan TYT sınavıdır. Radyoterapi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm ön lisans programlarında olduğu gibi Radyoterapi bölümü için de baraj puanı 150 puandır. Radyoterapi bölümüne YKS sınavı sonucunda hesaplanan TYT puan türü ile girilmektedir. Ayrıca sıhhat meslek liselerinin alakalı dal yahut meydanlarından mezun olan öğrenciler, bölüme sınavsız geçiş hakkı ile de geçebilmektedir. Radyoterapi bölümü 2 senelik bir ön lisans bölümüdür. Birçok hususi üniversite ile devlet üniversitesinde bu bölüm okutulmakta ve bölgede eğitim boyunca radyoterapi ile alakalı her bilgi verilmektedir.

Radyoterapi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Radyoterapi mezunları vazife aldıkları hastanelerde, kanserli hastalara radyoterapi tedavisini uygulamakla mükelleftir. Kanserli hastadaki kanserli dokuları x-ışınları ile yani radyoterapi tekniği ile temizlemeye çalışırlar. Tüm bu iş ve işlemleri alakalı hekim yahut uzmanın sorumluluğu altında yaparlar. Radyoterapi mezunları değişik kurum ve kuruluşlarda vazife almaktadır. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler değişik olur. Ama umumi anlamda düşünecek olursak Radyoterapi mezunlarının görevleri şunlardır:

 • Hastanın, hekimi yönünden tespit edilen beden kısımlarının filmini çeker.
 • Kanser hastalığının teşhisi adımında hastanın bilgisayarlı tomografisini çeker.
 • Işın tedavisi görecek hastaların aygıtlarını hazırlar.
 • Tedaviyi uygular, tedavi boyunca hastanın halini denetim eder.
 • Kullandığı cihazların bakımını ve kolay onarımlarını yapar.
Radyoterapi Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Radyoterapi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Üniversite hastanelerinde, devlet ve hususi hastanelerin Radyasyon Onkolojisi bölümlerinde, Özel Radyasyon Onkolojisi Merkezleri’nde çalışabilirler. Çalışma alanları geniş olduğu ve sektörde hala tekniker gereksinimi olduğu için iş bulma imkânları çok yüksektir. Radyoterapi mezunları hem kamu kurumlarında üstelik hususi sektöre tabi kuruluş ve işletmelerde çalışma imkânına sahiptir. Radyoterapi mezunları iş imkânları ve çalışma olanakları şunlardır:

 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Üniversite hastaneleri
 • Sağlık Bakanlığına tabi tedavi kurumları
 • Özel klinikler
 • Poliklinikler
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri

Sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarından mezun olan öğrenciler Sağlık Bakanlığının yataklı ve yataksız tedavi kurumları ile koruyucu sıhhat hizmetleri veren kuruluşlarında, SSK, üniversite ve türlü kuruluşlara tabi hastanelerde, hususi klinik ve polikliniklerde vazife alabilmektedirler.

Radyoterapi Bölümü Mezununun Çalışma Ortamı Nasıldır?

Her meslek herkese elverişli olmayabilir. Bu sebeple Radyoterapi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olur. Radyoterapi okuyanlar, gelecekte icra edecekleri meslekte bu ortamlarda çalışacaktır:

Radyoterapi teknikeri hastane, dispanser ve başka sıhhat kuruluşlarında karanlık odalarda çalışır. Görev esnasında çok türlü aygıt ve makina kullandığından ötürü birinci derecede makinelerle alakalı görünür, fakat bu meslekte âdemoğlu ilişkileri çok önemlidir. Özellikle X ışınları uygulanırken hastaya karşı sabırlı davranmak lazım olur. Sürekli X ışınları altında çalışmak birtakım meslek hastalıklarına yol açabileceğinden bu meslek elemanlarının titiz olmaları lazım olur.

Radyoterapi Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Bu bölümden mezun olanlar ister devlet ister hususi de çalışabildiği için maaşları dahi değişiklik göstermiştir. Özel sektörde epey değişik olan maaşlar devlette şayet benzerdir. 3500- 6000 TL civarlarında maaş alan radyoterapi bölümü mezunları tabii ki döner sermayeyi de unutmamalıdır. Böylece maaşları azıcık daha artmaktadır. Tabii ki kanserin çok çok yükselmesi sebebiyle yalnızca onkoloji hastaneleri de açılmıştır. Böylece kanser incelemeleri etraflıca uygulanmaktadır. Böyle hastaneler de de çalışabilirsiniz. Buna bağlı olarak, hastaneden hastaneye aylık miktarı değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu