Nasıl Olunur

SAT Komandosu Nasıl Olunur? 2021 SAT Komandosu Maaşı

Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı veyahut toplum içinde bilindik adıyla Türk Deniz Kuvvetleri personeli subayların ve astsubayların aralarından seçilen üstün kabiliyetli askerlere SAT Komandosu adı verilir. Peki, SAT komandosu olmak için hangi şartlar gereklidir? Nasıl SAT komandosu olunur?

SAT Komandosu Kime Denir?

1963 senesinde kurulmuş olan SAT ülkemizin en seçkin birlikleri arasında bulunmaktadır. Sualtı Taarruz Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetlerinin ilk ve tek komando birliği, misyonu ve hususi güç olması sebebiyle Dalgıç ve Sualtı Savunma Grup Komutanlığının tabi bulunduğu Kurtarma ve Sualtı Komutanlığından alınarak direkt olarak Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığına bağlanmıştır. SAT Komandoları çoğunlukla taaruz adı ile birlikte anılsalar dahi duyum toplama, vazife alma, bilgi kazanma gibi görevlerde de epey aktiftirler. Tehditleri ortadan kaldırma, ecnebi limanlarda denetimi sağlama, rehin alım ve kaçırılma hallerine müdahalelerde de vazife almaktadırlar.

Kimler SAT Komandosu Olabilir?

SAT Komandoları, vatanı ve milleti için canını her an feda etmeye hazır, yalnız kalma, karanlık, yükseklik gibi korkulu durumlardan hiç rahatsızlık duymayan, süratli düşünebilen ve ansızın kararlar verebilen fiziksel olarak yeterli olan şahıslardan seçilmektedirler. Ülke olarak gururumuz olan SAT Komandoları terörle mücadele, korsanlık gibi olaylarda göstermiş oldukları başarılar ile bütün dünya basınının ilgisini çekmeyi başarmış hususi bir birliktir.

SAT Komandosu Nasıl Olunur 2021

SAT Komandosu olmak için ilk olarak askeri lise, Anadolu liseleri, düz liseler yahut meslek liselerinin birisinden mezun olduktan sonra sınavla Deniz Astsubay yahut Deniz Harp Okuluna girmeniz gereklidir. Deniz Astsubay Okulu astsubay yetiştirmekle birlikte eğitim zamanı 2 senedir. Deniz Harp Okulu şayet subay yetiştirir ve eğitim zamanı 4 senedir. Sat Komandosu olmak için bu okullarda son sınıfa gelmeniz gereklidir. Son sınıfa geldiğinizde görevli SAT personelinden birtakım şahıslar okula gelip SAT Komandosu olmak için gönüllü olanların adlarını alırlar. Burada gönüllülük temeldir. Çünkü verilecek olan eğitimin zorluğu ve mesleğin tehlikesi hesaba katıldığında gönüllülük temeli mecburi olmaktadır.

Okulu bitirdikten sonra gönüllü olan subay ve astsubaylar Temmuz ayında eğitime başlamaktadırlar. Eğitim süreci epey ağır şartlarda gerçekleştirilmektedir. Subay ve Astsubaylar 44 farklı dalda eğitime tabi tutulurlar ve eğitim zamanı de buna tabi olarak 50 haftaya varabilir. SAT Komandosu eğitimleri esnasında mutlaka ara verilemeyeceği gibi, şahsi elektronik eşyalarınızın dahi yanınızda bulundurmak yasaktır. Eğitim süresince dış dünya ile hiç bir bağlantınız yoktur. Eğitim sürecinin çok zor olduğundan ötürü, eğitime başlayan kursiyerlerden çok azı eğitimi tamamlar.

SAT Komandosu eğitimlerinin en zor kısmı “Cehennem Haftası Eğitimi” de denilen, eğitimin son haftasıdır. Kursiyerlerin haftada yalnızca 4 saat uyumalarına müsaade verilir, yiyeceklerini doğadan karşılarlar, psikolojik ve fiziksel açıdan dayanılması epey güç hallere tabi tutulurlar. Bu haftayı dahi başarı ile geçenler bundan sonra Deniz Komandosu yani SAT Komandosu olmaya hak kazanırlar. Bu eğitimlerin bu kadar zorlu olmalarının elbet nedenleri bulunmaktadır. Hatta eğitim süresinde gördükleriniz, vazife zamanı süresince göreceklerinizin beraberinde epey kolay dahi kalabilir. Bu nedenden ötürü bu aşamaları başarı ile geçemeyen kimse SAT Komandosu olamaz. SAT Komandosu eğitimleri esnasında ayrılanlar şayet Deniz Kuvvetlerinin türlü birimlerine atanmaktadır.

SAT Komandosu Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

SAT Komandosu Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Genel Koşullar:

(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

(2) Kamusal hakları kullanmaktan mahrum bırakılmamış olmak,

(3) Cezaları ertelenmiş, opsiyon yaptırımlardan birisine çevrilmiş, umumi yahut hususi af kanunları kapsamına girmiş yahut haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi;

(a) Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama ile yolsuzluk, irtikap, isnat, rüşvet, arakçılık, hilekarlık, sahtekarlık, güveni kötüye kullanım, yalan şahitlik, yalan yere yemin, kabahat uydurma, seksüel hücum, seksüel taciz, bireyi hürriyetinden mahrum bırakmak, fuhuş, artık doğal mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı yahut onur ve itibar kırıcı suçlar ile kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birisinden,

(b) Firar, idareci yahut üste çalışarak hücum, emre itaatsizlikte ısrar, üste aşağılama, dayanırlık, fesat ve başkaldırı suçlarından,

(c) 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Kanunun 148’inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden hükümlü olmamak,

(4) Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilmemiş olmak,

(5) FETÖ/PDY, PKK ve DAEŞ ilkin olmak suretiyle bütün terör örgütleri ile bizzat, eşi, annesi, babası, kardeşlerinin rastgele bir irtibatı yahut iltisakı bulunmamak şartları aranmaktadır.

Öğrenimle İlgili Koşullar:

(1) Adayların, alım yapılacak branşlara elverişli eğitim veren okullardan en geç Ocak 2017 döneminde mezun olmaları gereklidir.

(2) Yüksek Lisans mezunları için mezun oldukları lisans bölümü geçerlidir.

(3) Öğrenimlerini yurtdışında bitirenlerin diplomalarının vatan içerisinde geçerli olduğunu bildiren Yüksek Öğretim Kurulu’nca (YÖK) tasdikli eşitlik belgeleri mecburidir.

(4) Alım yapılacak branşlar için kaynak gösterilen bölümlere denk bölümlerden mezun olanlardan, diplomalarının denkliği YÖK yönünden tasdikli olmalı ve adaylar bu eşitlik onaylarını seçim aşamalarına getirmelidir.

(5) Deniz (Güverte ve makina görevleri), Deniz/Deniz Piyade, Deniz İstihkam ve Mühendis Sınıflarında başvuran adaylarda geçerli (en son yapılan) Kamu Personeli Seçme Sınavından, “KPSSP3 lisans puanı” türünden asgari 60 puan ve üzeri alınması koşulu aranacaktır.

(6) Öğrenimini kendi namına yapmış olmak yahut rastgele bir kurum yahut kuruluşa karşı hizmet yahut tazminat yükümlülüğü bulunmamak (Askerlik yükümlülüğüne dair hükümler saklıdır.) (Kredi Yurtlar Kurumundan alınan tahsil kredileri hariç) gereklidir.

Yaş İle İlgili Koşullar: 01 Ocak 2016 tarihi münasebetiyle düzeltilmemiş popülasyon kaydına göre;

(1) Lisans mezunları için 27 yaşını bitirmemiş olmak,

(2) Lisansüstü mezunları için 32 yaşını bitirmemiş olmak (Deniz/Deniz Piyade Sınıfını seçen adaylar için 30 yaşını bitirmemiş olmak), koşulu aranır.

Nasıl SAT Komandosu Olunur?

SAT komandosu olmak için ilk olarak askeri lise, Anadolu liseleri, düz liseler yahut meslek liselerinin birinden mezun olmak gereklidir. Mezun olduktan sonra Deniz Astsubay yahut Deniz Harp Okulu sınavına girilmesi gereklidir. Deniz Astsubay Okulu’nun eğitim zamanı 2 senedir. Deniz Harp Okulu şayet subay yetiştirir ve eğitim zamanı 4 senedir. SAT komandosu olunabilmesi için bu okullarda son sınıfa kadar gelinmesi gereklidir. Son sınıfta SAT komandosu olmak için gönüllerin isimleri alınır. Gönüllü olmak SAT komandoluğu için çok önemlidir. Verilecek eğitimin zorluğu ve mesleğin getirdiği tehlikeli haller göze alınacak olursa gönüllülük temeli mecburidir. 44 dalda eğitim alınır Okulu bitirdikten sonra gönüllü subay ve astsubaylar eğitime alınırlar. Verilen bu eğitim süreci epey ağır şartlarda uygulanmaktadır. Subay ve astsubay adayları bu alanda 44 farklı dalda eğitim alırlar.

SAT Komandosu Maaşı Ne Kadar 2021

TSK’da vazife yapan personelin aylık ve özlük hakları; sınıf, rütbe, eğitim, uzmanlık kısmı, iş riski, iş güçlüğü, teminde çekilen zorluk, yetki, mesuliyet, takım ve vazife yeri gibi özelliklere göre değişiklik arz etmektedir. Bu nedenden ötürü SAT Komandolarının net bir maaşı olduğunu söyleyemeyiz. Görev yerlerine ve rütbelerine göre bu maaşlar değişiklik göstermektedir. Ancak asgari 7 bin ila 9 bin arasında maaş aldıkları bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu