Nasıl Olunur

Şef Aşçı Nasıl Olunur?

Şef Aşçı olmak isteyenler için Şef Aşçı kimdir? Şef Aşçı nasıl olunur? Şef Aşçı maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Şef Aşçı olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Şef Aşçı olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Şef Aşçı Maaşları Ne Kadar? 2019

Şef Aşçı Nasıl Olunur?

Dört bir tarafı lezzet dolu yemekler ile çevrilmiş güzel ülkemizde aşçılığa alaka de gittikçe artıyor. Çıraklıktan mutfağa girip bir profesyonel olarak çıkmak için çaba gösteren gençler artık bu mesleği yapabilmek için bir hayli okulda eğitim alabiliyorlar. Sizinle bu yazımızda şef aşçı nasıl olunur sualine yanıt vereceğiz.

Bilhassa yemekleri ile ön tasarı çıkan güzel ülkemiz yemek kültüründe ve mutfak çeşitliliğinde hiç tartışmasız dünyadaki önde gelen ülkelerden biri. Bu lezzetli yemeklerin çıktığı usta eller tabii ki bu lezzetlerin baş mimarı. Şimdi hep beraber şef aşçının görevleri ve en çok merak edilen konu olan şef aşçı aylıkları konusunu inceleyelim.

Şef Aşçının Görevleri ve Özellikleri

Aşçılıkta da tıpkı futboldaki gibi pek çok lig olduğunu söylemek olası. Amatör olarak da aşçılık yapılabilir, çok tanınmış kişi lokantalarda şampiyonlar liginde de ter dökmek olası. İyi bir şef kendini her zaman yenilemeli ve öğrenmeye açık olmak zorundadır. Yoksa mesleğini bir noktadan ileriye taşıyamaz. Ayrı olarak çok çalışmak da bu işin en ehemmiyetli parçası. Herkes tatili için otellerde rezervasyon yaparken siz o otellerde çalışmak ve iyi bir aşçı olmak, kendinizi kanıtlamak zorundasınız.

Aşçılık meslek bakımından çok stresli bir iş. Hele ki lüks bir lokantada aşçılık yapıyor iseniz müşterilerin karşısında işinizin zorluklarını unutup daima güler yüzlü ve sempatik olmak zorundasınız. Ayrı olarak çok fazla disiplinli olmayı gerektiriyor. Aşçıların hazırladığı her tabakta çok büyük emekler var. O yüzden aşçılık mesleğinde hatalara yer yoktur. Hatasız çalışmayı öğrenmek zorundasınız.

Profesyonel Şeflerin Çoğu Neden Erkek?

Şef aşçı nasıl olunur sualinin cevabı tabii ki erkek olmak değil. Aslında bu konu erkek – kadın mevzusundan öte her gün mutfakta 15-16 saat çalışmayı ve saatlerce aç kalmaya dayanmakla ilgili bir vaziyet. Ve tabii erkekler de bu konuda daha dayanıklı. Bundan dolayı profesyonel mutfaklarda daha çok erkek aşçıları görürsünüz.

Şef Aşçı Maaşları Ne Kadar? 2019

Kariyerini mutfakta devam ettirmek isteyen gençlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan şef aşçı maaşları ülkeden ülkeye veya çalışılan yerde yere değişiyor. Özellikle imkanı olanlar için yurt dışında aşçılık yapmak çok daha fazla kazançlı bir meslek. Özellikle Dubai, Katar gibi bazı ülkelerde 7.000 – 8.000 Euro gibi maaşlar söz konusu. Ülkemizde ise otel veya lüks restoranlarda şef aşçılar 10 – 15 bin lira kazanabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu