Nasıl Olunur

Spiker Nasıl Olunur?

Spiker olmak isteyenler için Spiker kimdir? Spiker nasıl olunur? Spiker maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Spiker olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Spiker olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Sunucu - Spiker Ne Kadar Maaş Alır? 2019

Spiker Nasıl Olunur?

Spikerlik; kendisine sunulan metni ideal biçimde radyo, televizyon gibi iletişim araçları vasıtasıyla aktaran, okuyan kişidir. Metni seslendiren, ona hayat veren kişi olarak da tanımlanabilir. Görüldüğünün aksine çok da kolay olmayan bir meslektir ve ciddi bir eğitim sürecine tabi olmayı gerektirir. Eğitimin yanı sıra, doğal bir sunum yeteneğine ve ses fonetiğine de sahip olmanız gerekir. Spikerlerin iş alanları radyo ve televizyonda olarak iki ana bölümde düşünülebilir. Spikerlerin kazançları ise yaptıkları işin niteliğine ve popülerliklerine göre değişecektir.

Spikerliğin Tanımı ve Türleri

Spiker kelimesi dilimize İngilizce “speaker” (konuşmacı) kelimesinden revize edilerek girmiştir. Spikerlik mesleği televizyon ve radyo spikerliği olarak düşünüldüğünde iki ana türü olduğu söylenebilir.

Haber spikeri: Televizyon haber merkezlerinin görünen yüzü olmak anlamına gelir. Prompter üzerinden haberlerin okunması ve gerekli yerlerde canlı telefon bağlantıları ve stüdyo konuklarıyla karşılıklı diyalog kurma işlerini kapsar.

Futbol spikeri: Futbol müsabakaları dakika dakika izleyiciye (televizyon) veya dinleyiciye (radyo) aktaran kişidir. Bunun için oldukça iyi futbol bilgisine ve genel kültürüne sahip olunmalıdır. Stadyumlarda kurulan canlı yayın sistemleriyle sesli olarak maç öncesinde, sonrasında, maç esnasında, kimi zaman konuklara da söz vererek maçın anlatılmasını kapsar.

Sunucu: Televizyon ya da radyoda; kültür, sanat, magazin, yarışma, tartışma, sohbet gibi programların ekran yüzüdür. Programını izleyiciyle sohbet havasında gerçekleştirir. Programların pek çoğu konuklarla gerçekleştirilen diyaloglar ve aralara girilen VTR’lerin (bant görüntü) anons edilmesini kapsar.

Bu üç sınıflandırma televizyonda daha çok ön plana çıkar. Spikerlik mesleği hazır metin üzerinden gerçekleştirilebilir ya da ve spontane (gelişigüzel) şekilde olabilir. Her ikisinde de birtakım becerilere ihtiyaç vardır.

Sunucu Olmak İçin Gerekenler

Spiker özelliklerinin başında özgüven sahibi olmak gelir. Yeri geldiğinde canlı yayınla milyonlara hitap edeceğinizi unutmamalısınız. Elbette özgüven sahibi olmak başlı başına yeterli olmayacaktır, kitlelere hitap etme konusunda yeteneğe sahip olmanız da önemlidir. Kendinizi bu anlamda yetkin kabul etmeniz halinde oldukça ciddi bir eğitim programına katılmaya hazır olmalısınız. Bu program kapsamında;

 • Dil bilgisi ve yazım kuralları
 • Diksiyon
 • Fonetik
 • Drama
 • Artikülâsyon
 • Beden dili
 • Sunuculuk teknikleri

Tüm sıralanan eğitimleri almanın da iyi bir sunucu olmak için yeterli olacağı söylenemez, spikerlik mesleğini ideal biçimde yapabilmek için kendinizi sürekli yenilemeli, genel kültür açısından da geniş bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir.

Spikerlik için, yapacağınız spikerlik türüne ve çalışacağınız alana göre değişmekle birlikte kulağa hoş gelen fonojenik bir sese sahip olmanız önemlidir. Ses tonunun niteliği doğuştan gelen bir özelliktir ancak ses tonu terbiye edilebilir.

Son olarak ise; dış görünüşünüzün de iyi bir spiker olmak konusunda etkin bir rol oynayacağını unutmamalısınız. Özellikle televizyonda görsellik ön plana çıkar. Burada güzellikten kasıt; vücut ölçüleri ve yüz güzelliği ile ilişkilendirilir. Kilolu olmamak diyaframınızı daha rahat kullanmanızı sağlayacaktır, bu durum da sesinizi daha iyi kullanmanıza yardımcı olur.

Spiker Olmak İçin Hangi Bölüm Seçilmeli

Spikerlik eğitimi veren spesifik bir lisans ya da ön lisans programı bulunmuyor ancak Üniversitelerin İletişim Fakültelerinde spikerlik (sunuculuk) dersleri hem teorik hem de pratik olarak verilir. Özellikle de Radyo–Televizyon–Sinema bölümlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca spikerlik eğitimi veren pek çok farklı özel kurum ve kuruluşlar bulunur. Ücretli ve ücretsiz şekilde bu eğitimleri alabilirsiniz.

Futbol Spikeri Nasıl Olunur?

Futbol spikerliği başlı başına değerlendirilmesi gereken bir alandır. Öncelikle futbol konusunda kahve muhabbetinden öte bilgi birikimine sahip olmalısınız. Futbol kurallarını hakemlik yapabilecek düzeyde bilmeniz gerekir. Futbol maçı sunuculuğu yapacaksanız seri bir artikülâsyon ve düzgün bir diksiyona sahip olmanız şart. Futbol spikeri olabilmek için televizyonculuk alanına adım atmanız gerekiyor. Özellikle de televizyonların spor servislerinde stajyer olarak başlayabilirsiniz.

Spiker Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Spikerlik mesleğini icra edebileceğiniz kurumlar iletişim sektörünün ana omurgalarını oluşturan televizyon ve radyolardır. Bu nedenle işe ilgili kurumlarda stajyer olarak başlayabilirsiniz. TRT’de stajyer spiker alımları her sene düzenli şekilde gerçekleştirilir. Bu uygulamayı diğer ulusal televizyon ve radyo kanalları da TRT kadar düzenli olmasa da sürdürür.

TRT Stajyer Spiker Başvurusu İçin Aranan Özellikler

 • Türk vatandaşlığına sahip olmak
 • Kamu hakları yönünden kısıtlı olmamak
 • Yüz kızartıcı suçlardan dolayı 1 yıl veya daha fazla süre hapis cezası almamış olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • İşine engel bir zihinsel engeli olmamak
 • 35 yaşından küçük olmak
 • Yurdun her yerinde görev yapmayı kayıtsız şartsız kabul ediyor olmak
 • KPSS P3 puan türünden en az 50 ve üzeri puana sahip olmak

 

Sunucu – Spiker Ne Kadar Maaş Alır? 2019

Sunuculuk mesleğinin haber kategorisinde; “ana haber bülteni sunuculuğu” İngilizce ismiyle “Anchorman” seviyesine ulaşmak zirveyi ifade eder. Ancak bu seviyede bir sunucunun aldığı maaş genel olarak mesleğin maaş düzeyini göstermez. Ana haber sunucularının ortalama maaşları; ulusal bir kanal için 20 bin ila 50 bin TL arasında olduğu söylenebilir. Ana haber bülteni sunucularının maaşlarını resmi olarak bilebilmek çok mümkün değildir. Çünkü bu alandaki ücretler yükseklikleri nedeniyle Türk medyasında sürekli tartışma konusu olmuştur.

Tematik yayın yapan haber kanalları ve televizyon kanallarında çalışan haber spikerlerinin ortalama maaşlarının 4 bin ila 7 bin arası değiştiği söylenebilir. Yerel kanallarda görev yapan spikerlerin pek çoğunun ise asgari ücretin biraz üstünde maaş aldıkları söylenebilir.

Futbol spikerlerinin maaşları ise ana haber bülteni sunucularına yaklaşamasa da onların da ortalama 8 bin TL’den başlayan ücretler aldığı ifade edilebilir.

Ulusal kanallar esas alınarak ifade edilirse TV program sunucularının maaşları ise popülerliğine göre değişmekle birlikte 5 bin TL’den başladığı söylenebilir.

Bunun yanı sıra radyoda spikerlik yapanlar ise televizyon spikerlerine göre daha düşük ücretler alır. Burada da ulusal bir radyo ya da yerel bir radyo olması, özel sektör ya da devlet radyolarından birisi olmasına göre ücretler farklılaşacaktır.

Maaş ücret skalasını etkileyecek unsurlar şu şekildedir:

 1. Sunucunun sahip olduğu şöhret (tanınırlık)
 2. Programın yayınlandığı saat (ana haber, öğle haberleri, saat başı haber, prime time, gün ortası gibi)
 3. Programın türü (eğlence, magazin, talk show, kültür – sanat gibi)
 4. Programın yayınlandığı kanalın türü ve reytingi (ulusal kanal, yerel kanal)
 5. Programın sponsorları ve hazırlanma amaçları (özel geceler, özel yayınlar, ödül törenleri gibi)
 6. Programı hazırlayan kuruluş (iç yapım – dış yapım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu