Nasıl Olunur

Subay Nasıl Olunur? 2021 Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subaylık son vakitlerde çoğalan talep tarafında epey tutulan mesleklerden biri durumuna gelmiştir. Özellikle erken emeklilik gibi avantajlarından ötürü sık tercih edilmektedir. Peki, subayların maaşı ve iş koşulları nasıldır? Bu gibi soruların cevabını sizler için derledik.

Subay mana bakımından eski Osmanlıcada erkek kardeş manasına gelmektedir. Fakat günümüzde subayın manası rütbeli asker olarak geçmektedir. Subay nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur?

Subay Nedir?

Subay en eski Türk mesleklerinden biri olarak bilinmektedir. İlk Türk liderlerinden olan Mete han ordusunda subayları bulundurmuştur. Fakat bu subaylar ücretli değil gönüllü rütbeli subaylardır. Osmanlıda şayet harp okulu eğitimi görmüş yahut savaşta üstün başarı göstermiş askerler olarak bilinmektedir. Günümüzde subaylık mesleği ücret karşılığında askerlik yapan ve onluk sisteme göre ordu komuta eden askerlerdir. Subaylık pekçok yararı olduğu durumda tehlikeli olarak nitelendirilen meslekler arasındadır.

Subay Ne İş Yapar?

Subaylar askeri tertip içinde onluk sisteme elverişli asker ihtiyacını karşılamaktadır. Subayların rütbelerine göre komuta ettikleri asker sayıları değişiklik göstermiştir. Ayrıca subaylar gerektiği hallerde ilçe jandarma komutanlığı vazifesini de yürütmektedir. Bazı köy ve ilçelerin güvenliğinden jandarmalar mesuldür. Ve jandarmaları komuta eden rütbeli askerlerde gene subaylardır. Valilik kararıyla bir yerde emniyet önlemi alınması için lüzumlu yazışmaları subaylar üstlenmektedir. Ayrıca zelzele sel gibi naturel afetler için lüzumlu önlemleri de subaylar ve askerleri karşılamaktadır.

Subay Nasıl Olunur 2021

Subay Nasıl Olunur 2021

Subaylar kısaca eğitilmiş rütbeli askerler olarak bilinmektedir. Subay olmanın pekçok yolu yer alır. Örneğin lisenin bitirilmesinin devamında ulusal müdafaa üniversitesi sınavlarına girilebilir. Yâda dört senelik üniversite mezunu olunmasının ardında uzun devir askerlik yapıp yedek subay olunabilir. Bazı hallerde lise bitirildikten sonra dahi askerde kalınarak subay olunası mümkün olabilir. Fakat bu tür subaylar daha çok düşük rütbeli subaylardır. Bu subayların terfi etmesi için rütbe yahut lüzumlu sınavlara girmesi kuraldır.

2021 Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay olmanın pekçok yolu olduğu gibi pekçok koşulu dahi bulunmaktadır. İlk ve öncelikli koşul lise mezunu olunasıdır. Sınavlara girildikten sonra elverişli sıralamalara yerleşilmesi kuraldır. Uygun sıralamaların ardında bir dizi görüşme süreci, başlamaktadır. Bu mülakatlar sözlü ve fiziksel mülakatlardır. Fiziki mülakatlar daha çok umumi fizik özelliklerinin yeterli olup olmamasıdır. Fiziki görüşme geçilmezse şayet sözlü görüşme evresine geçilemez. Sözlü görüşme şayet birkaç profesyonel kumandan vasıtasıyla gerçekleşen sözlü sınavlar olarak nitelendirilebilir. Yaklaşık bir hafta sonra en son sıhhat taramasından geçildikten sonra intibah zamanı başlamaktadır. İntibah süresinde adayların askerlik haklarından feragat etme özgürlüğü getirilir. Genellikle bu civarda epey uğraştırıcı işler ile karşılaşılmaktadır.

Subayın Görevleri Nelerdir?

Subayların görevlerinin başında üstlerden gelen emirleri altındaki askerler mükemmel şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Diğer görevleri şayet eğitilmiş yetkin askerler oldukları için lüzumlu yazışmaların üstlenilmesi olmaktadır. Komuta ettikleri birliklerde ortaya çıkabilecek problemlerin üstesinden gelinmesi epey hayatidir.

2021 Subay Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de subayların maaşları epey değişiklikler göstermiştir. Eğer düşük rütbeli yahut yeni mezun bir subay iseniz ortalama 7800 lira civarlarında almaktadırlar. Fakat şark görevleri ve rütbe artışları ile bu ücretlerde değişiklikler ortaya gelmektedir. Bazı hallerde extra işlemlerden ötürü ilave para alımları olmaktadır. Son senelerde yaşama geçen terör maaşı ile subay maaşları on bin lirayı geçmektedir.

2021 senesinde subayların maaşlarında değişiklikler görülebilmektedir. Bu değişiklikler şayet subayların rütbelerine, kıdemlerine ve vazife gerçekleştirdikleri birliklere göre değişiklik göstermiştir. 2020 senesinde yeni atanan subayların maaşları en düşük 5.000 TL. olduğu ve rütbesine ve kıdemlerine göre bu aylıkların 10.000 TL. seviyesinde olduğu görülmektedir.

İsterseniz “Astsubay Nasıl Olunur?” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu