Nasıl Olunur

Taksici Nasıl Olunur?

Taksici olmak isteyenler için Taksici kimdir? Taksici nasıl olunur? Taksici maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Taksici olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Taksici olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

Taksici Maaşları Ne Kadar 2019

Taksicilik, ülkemizde en son çare olarak yapılacak iş olarak görülür. Herhangi bir işte yapamayanlar veya kendi işini kurup tutunamayanların “en kötü şartlarda taksici olur çalışırım” diye düşündükleri bir meslek olarak bilinir. Peki taksicilik yapmak o kadar kolay mı?

Taksici olmak demek sadece şoförlük yapmak mıdır? Taksici olma şartları nelerdir? Kimler taksicilik yapabilir? Soruyu başka şekilde soracak olursak herkes taksici olabilir mi? Bu sayfamızda taksicilik mesleğini, taksi şoförlüğü işini konuşacağız. Taksici nedir? Nasıl olunur? Neler gerekir? Taksici olmak için gerekli belge ve evraklar nelerdir? Taksiciler ne iş yapar? Ne kadar kazanırlar? Kısaca bu konulara değineceğiz. Taksicilik yapmak istiyorum diyenlere meslekle ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Bilinmesi gereken belli başlı konuları aydınlatmaya çalışacağız.

Taksicilik Nasıl Bir İştir?

Belli müesseselerden ihtiyaç duyulan müsaadeler alınarak ticari olarak kişiye özel taşımacılık yapılan mesleğe taksicilik denmektedir. Taşımacılık yapılan aracı süren kişiye de taksici veya taksi sürücüsü denir. Ticari taksilerin kendine özel plakaları ve rengi bulunur. Bu renk çoğunlukla sarıdır. Ticari taksilerde taksimetre denilen alet bulunur. Taksi fiyatları taksimetre açılışı için sabit fiyat ve kilometre başına fiyat taksimetre tarafından otomatik olarak belirlenir.

Son verilere göre Türkiye’de 75.000’in üzerinde taksi vardır. Bu rakamın içerisinde yalnızca İstanbul’da 18.000 ticari taksi kayıtlıdır. Bir takside 2 sürücü çalıştığını göz önünde bulunduracak olursak yalnızca taksi sürücülüğü yaparak 150.000 kişi istihdam edilmektedir. Buna taksi plakası sahiplerini de ilave edecek olursak taksicilik sektörü, 220.000’in üzerinde kişiye iş imkanı sağlamaktadır. Hesabı daha genişletecek olursak Türkiye’de direk veya endirekt olarak taksicilik mesleği bir milyona yakın kişinin ekmek kapısı olmuştur. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde taksi plakası fiyatları 1 milyon TL’den başlar 1,8 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Plaka sahiplerinin tamamına yakını kendisi taksi şoförlüğü yapmaz. Sahip oldukları taksi plakasını kişilere veya taksi duraklarına kiraya verir. Günlük belirli bir ücret ister. Kalanı anlaştığı taksi şoförüne veya durak sahibine kalır. Tam rakam veremesek de ortalama kiralık taksi plakası ücretleri aylık 7.000 TL ile 8.000 TL aralığında seyreder. Kaba bir hesap yapacak olursak plaka sahibinden taksi plakası kiralayan bir taksi şoförü günlük kazandığı paranın ortalama 250 TL’sini plaka sahibine verir. Kalanını kendisi alır. Yakıt, yemek, trafik cezaları, arıza giderleri taksi şoförüne aittir. Şoför bu giderleri kendi payına düşen paradan karşılar. Plaka sahibi sadece alacağı 250 TL’sine bakar. 250 TL plaka kirası 100 TL yakıt, yemek, otopark vs gibi giderler olarak düşündüğümüzde bir taksi şoförünün taksicilik yaparak para kazanabilmesi için günlük en az 350 TL ciro yapması gerekir. Taksici olmak isteyenlerin öncelikle bu konuları iyice araştırması gerekir. Yoksa taksicilik yaparak para kazanacağım derken daha kötü sonuçlarla karşılaşabilir.

Taksici Nasıl Olunur?

Taksicilik yapmak öyle göründüğü gibi kolay değildir. Taksicilik yapmak isteyenlerin ilk olarak bu işi yapabileceklerine emin olması gerekir. Mesleği severek yapmalı, çeşit çeşit insanlarla karşılaşacağından sabırlı ve sakin bir yapıya sahip olmalıdır.

Bilhassa İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde taksi şoförlüğü yapmak için fazladan güç sarf etmeleri gerektiğini bilmelidirler. Şoförlüğünün iyi olmasının gerektiğini söylemeye dahi gerek yok. Taksici olabilmek için en ehemmiyetli öncelik iyi şoförlük yapmaktır. Çalışacağı bölgenin yollarını çok iyi bilmelidir. Müşterinin gideceği adresi iyi bilmesi gerekir. Taksicilik yapacağı mahalleye hakim olması gerekir. En azından her sokağın ehemmiyetli yerlerini bilmelidir. Müşteri adres tarif ederken etrafta bulunan yerlerden adresi kolayca çıkarabilmelidir. Ayrı olarak bildiğiniz gibi Uber diye bir şey çıktı. Taksicilerin Uber sürücüleri ile de rekabet etmesi gerekir. Her ne kadar Uber yasaklandıysa da korsan taksicilik yapan kişilerin sayısı da hiç azımsanmayacak kadar fazladır. Dolayısıyla taksi şoförlerinin korsan taksicilere karşı çok dikkatli olması gerekir.

Taksici Olmak İçin Gereken Belgeler

Taksicilik mesleğini icra edecek kişilerin başvurması gereken yer şoförler odasıdır. Bağlı bulunulan il veya ilçenin şoförler odasına aşağıdaki evraklarla başvuru yapmak gerekir.

  • Ehliyetin aslı
  • Psikoteknik raporu (Uzman psikologlardan alınması gerekir)
  • Tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık raporu
  • 2 Adet ehliyet GBT’si (Birisi resmi evrak için alınması gerekir)

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak şoförler odasına teslim ettikten sonra geriye dosyanın onaylanmasını beklemek kalıyor. Dosyası onaylanan kişiler artık taksi şoförü olarak çalışabilir. Taksi duraklarına giderek iş başvurusu yapabilir. Ya da tanıdık bir taksi plakası sahibi varsa plaka sahibi için taksi şoförlüğü yapabilir.

Taksici Maaşları Ne Kadar 2019

Taksiciler Ayda Ne Kadar Kazanır? Sorusuna cevaplamak hemen hemen olanaksızdır. Zira taksicilerin günlük belirli bir kazancı yoktur. Ne kadar çok çalışırsa ve ne kadar çok iş çıkarsa o kadar çok kazanır. Gün gelir 200 TL’yi zar zor kazanır. Gün gelir 500 – 750 TL’yi 2 – 3 müşteriden kazanır. Ancak başkasının plakasında taksi şoförü olarak çalışanların öncelikle günlük giderlerini çıkarmaları gerektiğini taksicilik nasıl bir iştir başlığı altında değinmiştik. Taksici olmanın en kötü tarafı da budur. 1-2 gün çalışamadığınızı düşünürsek plaka sahibine borçlanmanız içten dahi değildir.

Bu yüzden taksici ayda ne kadar kazanır sualine cevaplayamayacağız. Hem de taksicinin ayda kara geçebileceği dahi bilmece! Taksi plakası kendisine ait olan kişiler hariç taksicilik zor ve rizikolu bir meslektir. Taksici olmak isteyenlerin bu işe başlamadan önce gelir gider balansını iyi yapmalarını tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu