Nasıl Olunur

Veteriner Nasıl Olunur?

Hayvanları seviyorsanız ve tıp bölümünde kariyer uygulamak istiyorsanız o vakit veterinerlik yapmayı düşünebilirsiniz. Veterinerler hasta ve yaralı hayvanları iyileştirirler ve tıpkı doktorlar gibi ameliyatlar yaparlar ve reçete yazarlar. Nasıl başlayacağınızı öğrenmek amacıyla makaleyi okumaya devam edin. Veteriner nasıl olunur? Veteriner maaşları ne kadardır? Veterinerlerin çalışma şartları nasıldır?

 

 

Veteriner Nedir?

Veteriner, evcil, ufak ve büyükbaş bütün hayvanları sağlığının devamı, hastalıkların meydana çıkarılması, tedavisi, hayvanlar arasında görülen pandemi hastalıklara mücadele, hayvan ırklarının ıslahı, hayvansal ürünlerin artırılması tipinde çalışmalardan problemli hekimdir. Hayvanların hayat niteliğini çoğaltmak amacıyla kesinlikle baytar desteğine gereksinim vardır. Hayvan dostlarımız ile düzen içinde yaşarken onların esas gereksinimleri veterinerler tarafından karşılanır. Özellikle dahi evinde hayvan besleyen şahıslar amacıyla hem hayvan dostunun sihhati üstelik kendi sihhati amacıyla tertipli baytar denetimi lazım olur. Veterinerin hayatın merkezinde bir konumda olması, insanların dahi baytar olma hayallerini genişletir. Bu sebeple dahi insanlar çoğunlukla baytar olma şartlarını incelemeye çalışır. Peki 2020 senesinde Veteriner nasıl olunur?

Veteriner Ne İş Yapar?

Veterinerler umumi bağlamda cemiyet tarafından hayvan sağlığını takip edilebilir kılma dışında aniden çok değişik vazifeye dahi sahip durumdadır. Birçoğu cemiyet tarafından meçhul veyahut az bilindik görevden veterinerlik mesleğini daha dahi ayrıntılı kılan nedenler dahi bulunuyor. Veterinerler, vazife tanımları ile birlikte belirtilen görevlere sahiptir.

Veteriner hekimlerin pek çok değişik alanda çalışma olanağı vardır. Sizlere baytar hekimlerin çalışma meydanlarından bahsedeceğiz. Buna geçmeden evvela baytar doktorluk ile ilgili azıcık bilgi verelim. Veteriner doktorluk mesleği hem hayvan sihhati üstelik ademoğlu sihhati tarafından çok mühim bir meslektir. İlk olarak “Veteriner doktor kimdir?” bu sorumuza yanıt verelim.

Veteriner doktor, dünyadaki bütün hayvan türlerinin bakımı, sağlığı ve beslenmesi ile ilgilenen, hayvanların sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla önlemler alan, hastalıkların tanısını koyup tedavisini belirleyen, hayvanların üremeleri ve bakımları ile ilgilenen; bunun yanı sıra besin hijyeni ve teknolojisi bölümünde etkinlik gösteren üniversitelerin Veteriner Fakültesinden lisans derecesinde mezun olmuş kişilerdir.

Veterinerlerin Çalışma Alanları

Veterinerler meslekleri gereği pek çok değişik alanda çalışma imkânına sahip durumdadır. Kamu pazarında veyahut hususi sektörde çalışma olanağı tespit edilen Veterinerler pek çok hususi kuruma dahi giriş yapabilme ihtimaline sahiptir.

 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağımlı olan İl ve İlçe Hayvan Sağlığı müdürlükleri içeriğinde çalışabilirler.
 • Genel Müdürlüğü’nde birtakım hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında çalışma imkanları vardır.
 • Veterinerler Et ve Balık Kurumunda,
 • Süt Endüstrisi kurumunda,
 • Belediyelerde,
 • TÜBİTAK’a bağımlı olan soruşturma laboratuarlarında,
 • Ordu Hayvan Sağlığı ile besin denetleme hizmetleri bölümünde,
 • Hayvan barınaklarında,
 • Veteriner denetleme ve Araştırma Enstitüleri içeriğinde,
 • Kesimhanelerde,
 • Türkiye Jokey kulübüne tabi olarak etkinlik gösteren hastanelerde çalışma talihi elde eder.

Veteriner Fakültesini başarı ile bitiren cümle alem Veteriner Hekim ünvanını almaya, hocalarımızın deyimiyle ‘sahada çalışmaya’ hak kazanmıştır. Bilindiği gibi Veteriner Hekimler yalnızca hayvanları tedavi etmezler. Hastalıklar amacıyla koruyucu önlemler alırlar. Hayvansal ürünleri, besin ürünlerini hastalıklar tarafından test ederler, sağlıklı olanlara tasdik verirler. Laboratuvarlarda aşı üretip, her çeşitli testi kullanır ve geliştirirler. Hayvansal yemleri tahlil eder, hayvanların çeşidine elverişli yem hazırlarlar. Çiftlikte hayvancılık ekonomisini en doğru şekilde kullanırlar. Barınaklarda dışarıda kalmış biçare sokak hayvanlarının her çeşitli sağlık, tedavi, beslenme, bakım greksinimlerini karşılarlar. Kamu sektörü ve hususi sektörde bu branşlar altında her çeşitli işi yapabilir ve çalışabilirler.

Veteriner Nasıl Olunur?

Veteriner Nasıl Olunur?

Veteriner olmak talip bireyler hangi şartlar neticesinde bu mesleğe adım atabilme şanslarının olduğunu merak etmektedir. Veteriner olmak için öncelikli olarak üniversite mezun olmak kuraldır. Bununla birlikte lise eğitimi sonrasında üniversitelerin veterinerlik bölümleri kazanılmalıdır. Kazanılan bölümler ile birlikte toplamda 5 senelik eğitim süreci adayları beklemektedir. Üniversite sınavını kazanan ve veterinerlik bölümüne girmeyi başaran öğrenciler 5 senelik bir eğitim sürecinin sonrasında mezuniyet belgelerini alabilmektedir. Türkiye’deki üniversitelerde veterinerlik bölümleri 4 sene kolay ve kuramsal eğitimler üzerinden devam etmektedir. 4 senesi başarı içinde tamamlamayı Başaran öğrenciler sonrasında son senelerine intörn olarak geçirmektedir. Bu zaman zarfında bir nevi staj sayılan intörnlük ile birlikte baytar hekimlerden uygulamalı dersler alınmaktadır. Aynı vakitte baytar adayları, bu zaman zarfında hayvanlar üstünde tedavileri yakından görerek deneyim kazanmaya devam etmektedir. Stajyer baytar adı ile geçen son senenin sonrasında etkin olan öğrenciler mezuniyet belgelerini alarak veterinerlik bölümünü bitirirler.

Veterinerlik İçin KPSS Şart mı?

Veterinerler mezun olmalarının sonrasında lüzum hususi sektörde gerekse dahi kamu pazarında iş bulma ihtimaline sahip durumdadır. Bu meslek grubunun kamu pazarında iş bulabilmesi namına Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmesi kuraldır. Sınav sonrasında alınan puan ile yapılan tercihler neticesinde baytar adayları kamu kurumları ile sözlü mülakata girmektedir. Bu aşamayı dahi geçen şahıslar, baytar olarak devlet içeriğinde çalışmaya başlayabilir.

2020 Veteriner Maaşları Ne Kadar?

Herhangi bir yerde baytar doktor olarak çalışacak olan bireylerin alması gereken asgari maaş Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve pek çok ilde tespit edilen Veteriner Hekimler Odası tarafından belirlenmektedir. Veteriner doktor olarak rastgele bir yerde çalışan baytar hekimlerin ve bu alanda baytar doktor çalıştırma eden kurum veyahut kuruluşun bu asgari ücret tarifesine uyması mecburidir. Yani siz bir yerde baytar doktor olarak çalışıyorsanız bu maaşın altında çalışmamanız gereklidir. Yine bir kuruluş veyahut işletme baytar doktor çalıştırıyorsa bu maaşın altında maaş vermemelidir. Fakat bu hususta gereğince denetleme yapılmaması ve cezai yaptırımların önemli olmaması nedeni ile işleyişte önemli aksamalar söz konusudur.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi, 2020 senesi amacıyla uygulanması gereken tam vakitli asgari baytar doktor maaşını maaş net 5.750 TL olarak belirlemiştir.

Veterinerler, kamu ve devlet içeriğinde tek tek iş olanaklarına sahip durumdadır. Devlet içeriğinde çalışmakta olan veterinerler, çalıştıkları kuruma, bölgeye, şehre ve uygar hallerine tabi olarak değişik dilimlerde maaşlar alabilmektedir.Genel anlamda kamu pazarında çalışmakta olan veterinerler 5 bin 775 TL ila 7 bin 400 TL arasında maaş alabilmektedir. Bu maaş miktarları, bahsi geçen hallere göre değişiklik gösterebilmektedir.Özel sektörde şayet asgari ve azami maaş dilimleri arasındaki pay epey çok olup, asgari ücretin üzerindeki bir asgari hudut ve 10 bin TL’yi geçen azami sınırlardan söz etmek mümkün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu