Nasıl Olunur

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisliği kelimesini kısaca tanımlamak gerekirse bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv gibi bir hayli sektörde kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını oluşturan ve sisteme uygun bir hale getirdikten sonra aktarmaktır. Bu mesleğin gerektirdiği özellikler arasında temel olarak mantık yürütme ve tasarım maharetleri vardır. Bundan başka fen, matematik gibi alanlara alaka duyan, bilgilerini başka kişilere aktarabilme özelliğine sahip olan fertler bu işi yapabilmektedir. Yazılım mühendis olmak isteyen kişilerin sabırlı, dikkatli bu arada ekip çalışmasına uyum sağlayabilen ve yeni fikirlere açık olan kendini daim geliştiren birisi olması gerekir.

 

yazılım mühendisliği taban puanları 2020

Yazılım Mühendisi Kimdir?

Her sektörde kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım dilini hazırlayan ve sisteme uyarladıktan sonra geliştiren kişidir. Yazılım mühendisleri ile programcı arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Yazılım mühendisinin amacı yazılımı kullanacak olan kişiler için ihtiyaçları doğrultusunda derin tahlil yapıp uygulama haline dönüştürmektir.

Yazılım Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Yazılım mühendisliği bölümü daha çok matematik konusunda olmaktadır. İlk dönemde geçirilen dersler: diferansiyel ve integral hesaplamalar, fizik, programlamaya giriş, ayrık matematik dersleri geçirilmektedir. İlk senenin ikinci sömestr dersleri ise kimya, akademik raporlama, fizik, Java programlama, iletişim yetenekleri öğretilmektedir. En önemli dersler ise matematik, mantık, Türkçe ve İngilizcedir.

Peki Gelecekteki Yeri Ve Önemi Nedir?

Yazılım mühendislerine her geçen gün talep artmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise teknolojinin gittikçe ilerlemesidir. Bu yüzden de bir hayli kişi bölüm olarak bu yazılım mühendisliğini seçenek etmektedir. Aylığının iyi olması da sıklıkla seçenek edilme sebepleri arasındadır. Fikir imalatına dayalı bir sektör olduğu için çok fazla anaparaya ihtiyaç yoktur, yeni fikirler üretebilme kabiliyeti olan kişiler çok rahat bir şekilde bu alanda çalışabilmektedir.

 

Yazılım Mühendisliğinin Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu bölümden yeni mezun olan kişiler çoğunlukla ilk işe başladığı senelerde programcı olarak görev almaktadırlar. Bu sayede hem iş deneyimi kazanır hem de genel işleyişler konusunda tecrübe kazanmış olurlar.

Hayatımızda bir hayli kişi yazılım mühendisliği almamalarına karşın bu meslekte çalışmaktadır. Ancak daha çok yetkin kişilere bu alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte her daim kendini yenileyebilme özelliğine sahip olan kişilere ihtiyaç artmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Mezunu Ne Kadar Maaş Alır 2020

Eğitim süresince kazanç mevzubahis değildir. Lakin koşullara uyum sağlayabilen öğrencilerin Yüksek Öğrenim kredisinde faydalanması olasıdır. Bu alandaki başarı öğrencilere burs kazanabilmektedir.

Eğitim hayatını bitirdikten sonra ise yüksek tasarılama ve bu arada yazılım bilgilisine sahip olan mühendisler, hazırladıkları yazılımların kullanıcılar için sağladığı faydalar orantısında çok iyi bir düzeyde maaş almaktadırlar. Üretilen bir yazılımın, uzun vakit kullanıcısını büyük giderden kurtaracağı için yazılım mühendisi maaşları da yüksek olmaktadır. Bu yüzden de en çok seçenek edilen bölümler arasında yazılım mühendisliği ilk sıralarda bulunmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Taban Puanları 2020

Yazılım mühendisliği taban puanları sonuçlarına yök atlas sitesinden ulaşabilirsınız. Her üniversitenin yazılım mühendisliği taban puanlarını güncel şekilde görebilirsiniz. Bunun yanında yazılım mühendisliği bölümüne girmek için hangi dersten kaç net yapmanız gerektiği gibi bilgiler de bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu