Nasıl Olunur

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Yeminli tercüman olmak isteyenler için yeminli tercüman kimdir? Yeminli tercüman nasıl olunur? Yeminli tercüman maaşları ne kadardır? gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Günümüzde Yeminli tercüman olmak için gereken şeylerden bahsedeceğiz. Yeminli tercüman olmanın iş olanaklarından bahsederek konumuza başlayalım.

 

2019 Yeminli Tercüman Maaşları Ne Kadar?

Nasıl Yeminli Tercüman Olunur?

Yeminli tercüman nasıl olunur konusuna yanıt ararken de, kişilerin ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerektiğini belirtmeliyiz. Buna ek olarak da mütercim tercümanlık veya herhangi bir yabancı dil bölümünden de kişilerin mezun olması gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki, yabancı dil üzerine bir diploması bulunmayan kişilerin hiçbir şekilde yeminli tercüman olma durumları söz konusu olmayacaktır. Üniversite diplomasını yabancı bir dil üzerine alan kişiler ise, KPDS ile TOEFL gibi özel yetenek sınavlarına girmeleri ve sertifika almaya da hak kazanmaları gerekmektedir. Belirtmiş olduğumuz vatandaşlık ve üniversite şartlarını tamamlayan kişiler de, yeminli tercüman olabilmek için bir noter huzuruna çıkmaları ve noter huzurunda da yemin etmeleri gerekmektedir.

Yeminli tercüman olarak çalışmak isteyen kişiler genellikle doğrudan noterler ile çalışmanın hayalini kurmaktadır. Bu elbette mümkündür. Ancak her noterin yeminli tercüman ile çalışmadığını, ihtiyaç duyulması halinde özel firmalara başvurdukları bilinmektedir. Bundan dolayı kişilerin asıl zorlu süreci burada devreye girecektir. Çünkü, yeminli tercüman ihtiyacı olmayan noterler sizin yemin zaptınızı hemen onaylamayacak ve sizin de farklı bir noter bulmanız gerekecektir.

Iş alanlarına ise genellikle özel sektörde bulunan yemimli tercüme bürolarına yöneltmeniz gerekmektedir. Buralarda firma bünyesinde yer alan firmaların doğrudan çevirileri yapılacak, karşılığında da hem sabit bir ücret hem de çeviri yapılan metne göre ekstra ücret alınacaktır.

2019 Yeminli Tercüman Maaşları Ne Kadar?

Bilinen dillere göre tercümanların kazançları değişiklik göstermektedir. Örneğin şu anda İngilizce tercümanların maaşları giderek azalmaktadır. Çünkü ülkemizde İngilizce bilen kişi sayısı oldukça arttığı için artık bu kişilerin otobüslerde ya da otellerde asgari ücrete çalıştığı görülmektedir.

Ancak Rusça, Çince, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Almanca vb. gibi dillerin bilinme olasılığı daha az olduğu için bu kişilerin maaşları 4 bin – 5 bin liraya kadar yükselebilmektedir. Tabi bu tutar firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Özellikle şu anda ülkemizde sığınmacı kişilerin sayısı bir hayli arttığı için son dönemde Arapça bilen tercümanların kazançları bir hayli arttığı ve bu dile verilecek değerin de giderek artması beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu