Sağlık

Adet Öncesi Sendromu Nedir?

Adet öncesi dönemde hanımlarda yaşanan bu sendrom çok sancılı ağrılara ve sıkıntılara neden olabilir. Adet öncesi sendrom nedir? Adet öncesi sendroma ne iyi gelir? bunları sizle paylaşmak isteriz.

 

Adet Öncesi Sendrom Kimlerde Görülür? Sendromleri Nelerdir?

Adet öncesi sendromu bütün kadınlar tarafından sıklıkla karşılaşılan adet öncesi dönemde yaşanan bir dizi sıkıntılara verilen isimdir. Son zamanlarda bir çok kadının sıkıntılarını çektiği adet öncesi sendromu nedir? bu meselenin cevabını burada bulabilirsiniz. Bir çok kadında görülmesine karşın aslında adet öncesi sendrom adet görmenin koşullarından birisi değildir.

Adet Öncesi Sendromu

Teknik olarak PMS – Premenstrual Syndrome denilen adet öncesi sendrom son zamanlarda 10 kadından 9’unda görülen adetten hemen önce ki dönemde karşılaşılan huzursuzluk, gerginlik, ağrı ve sancılı geçen döneme verilen isimdir. Bilinenin aksine adet görmenin gerekliliklerinden birisi değildir. Kadın vücudunda adet döngüsü ile olan ve bu döngünün daimiliğini sağlayan hormonlar içerisinde ki değişimler adet öncesi sendromu tetiklemektedir. Bir takım kadınlarda bu etkiler belli belirsiz olarak hissedilirken kimilerinde ise sosyal hayatı ve günlük hayatı etkileyecek düzeyde kendini gösterebilir.

Adet Öncesi Sendrom Kimlerde Görülür? Sendromleri Nelerdir?

Yapılan belli başlı araştırmalarda her 10 kadından 9’unun PMS sendromleri ile karşılaştığını göstermektedir. Yeniden yapılan araştırmalarda bilhassa yoğun stres altında yaşayan kadınlarda, ailesinde çöküntü konusunda bir geçmişi bulunan kadınlarda ve çöküntü yada rastgele bir lohusa yakıntısı bulunan kadınlarda sıklıkla PMS yakıntılarına rastlanmaktadır. Adet öncesi sendromnin sendromleri de kendini çoğunlukla göğüslerde şişkinlik ve ağrı, bağırsak faaliyetlerinde kargaşa, kasık bölgesinde şişkinlik, ishal, kramplar, baş ağrısı, core bölgesi denilen yanı sırt bel karın bölgesinde ağrılar, halsizlik sendromleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve son olarak ışığa hassasiyet olarak göstermektedir. Bunlar fiziksel olarak görülen sendromlerdir. Bu sendromlerin hepsi görülmek zorunda olmadığı gibi şiddet ve sıklık mananında kişiden kişiye farklık gösterebilmektedir. Bunlara ek olarak tahammülsüzlük, çöküntü, konsantrasyon düşüklüğü gibi psikolojik sendromlerde yaşanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu