Sağlık

Ağız Kokusu ve Tedavi Yöntemleri

Ağız kokusu bakterilerin enerji kaynağı olan protein amino asitlerinin üstünde aşırı aktivite de olmasından oluşur. Yaş gözetmeksizin toplumun büyük bir kesimini etkileyen ağız kokusu sorunuyla doktora giden hastalara içten tanı ve etkili bir tedavi uygulanmalıdır. Doktorun ağız kokusu yakınması olan hastalara doğru yaklaşımı için ağız kokusuna niçin olabilecek sistemli hastalıklar hakkında da tedavide öncelikli olarak uygulamalar yerine getirilmeli, şikâyetin devam etmesi halinde tanı aşamasına tekrar dönerek hastanın hastalığıyla ilgili doktora yönlendirilmesi sağlanmalıdır. Ağız kokusu tedavisinde standart ve kabul edilmiş olan protokoller bulunmamaktadır. Lakin tedavi için standart dental ve periodontal tedavi dahilinde bir takım uygulamalar yapılır. Hastanın bunlara yanıt vermemesi halinde tekrar teşhis aşamasına dönülebilir. Ilk Önce çare de bir cihaz yardımıyla volatil sülfür bileşiklerinin ölçümü yapılmalıdır. Uygulanacak tedavi peyderpey sorunu çözebilmek için bir takım prosedürlerin uygulanmasını gerektirir. Ağızda olan kokuyu öbür ürünlerle kayıtlı bir süreyle maskelemekte mümkündür.

Ağız Kokusu Tedavisinin Amaçları

•           Dil sırtındaki bakteriyel kolonizasyonunu ortadan uyandırmak

•           Mevcut volatil sülfür bileşiklerini kalıplamak

•           Hastanın ağız kokusunu onarmak için eğitmek

Ağız Kokusu için Tedavi Yöntemleri

Ağız kokusu olan hastaların tedavisinde ağız kokusunun çeşidine tarafından uygulamalar yapılır.

Fizyolojik ağız kokusu tedavisi: Başta ağızdaki fena kokunun kaynağı saptama edilmelidir. sonra diyet düzenlemesi yapılmalı, dil temizliğine önem verilmeli ve oral hijyen eğitimi verilmelidir. Hastaların dilin arkadaki kısmının eksik ulaşılabilir olduğu için ağızda en kötü kokan bölge olduğu hatırlatılmalıdır. Dil temizliğinde özel olarak üretilen dil fırçalarının veya taraklarının kullanılması sağlanmalıdır. Bunun için sert bir diş fırçasından da yararlanılabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ağızda hidrojen sülfit ve metil merkaptan konsantrasyonunu kayda değer bir oranda azaltacaktır. Dil fırçalamasının yarattığı en büyük bezginlik bulantı ve kusmanın olmasıdır. Bunun önlenmesi ya da hafifletilmesi için fırçalamanın ayna karşı yapılmaması ufak fırça darbeleriyle uygulanması ve nefes verme aşamasında dilin kısa aralıklarla fırçalanması faydalı olur. Oral hijyenin devamından sonra hastalarda ağız kokusunun sürmesi halinde etkili bir gargara nasihat edilebilir. Gargaralar ağız kokusu sorunu olan hastalarda etkin bir hijyen aracıdır. Içki bazlı solüsyonlar ise sadece ağız kokusunu maskeler. böylece yalnızca geçici rahatlama için kullanılabilir. Ağız yıkama ürünleri yüksek içki içerdiğinden ağızda kurutma etkisi yapar ve ağız kokusunu hızlandırabilir. Bu yüzden hastalara alkol içeren bir gargarayı kullanırken ne süre bırakmaları hakkında gereken bilgilendirme yapılmalıdır. başkaca hastaların ahenkli olarak her gün asgari 2 kez dişlerini fırçalamaları ve şekersiz sakız kullanmaları nasihat edilir. Ağız kokusuna sebep olan bakterilerin yok edilmesiyle ağız kokusu tedavisi yapılmış olur.

Patolojik ağız kokusu tedavisi: Ağız içindeki sebeplerden kaynaklanan patolojik ağız kokusunun olduğu takdirde hastaya önce oral hijyen eğitimi verilir. sonra periodontal hastalıklar çare edilir, çürükler restore edilir, ağız içinde uyumu bozulan protezler elimine edilir. Hastalarda değişmez ya da hareketli protezler varsa ya da hastanın yaşı ileriyse ultrasonik diş fırçası ile daha gelişmiş hijyen metodları kullanılır. Şahısların her gün diş ipi kullanması kullanmayanlara kadar ağız kokusunun daha iyi önlemektedir. Bu yüzden hastaların diş ipi kullanması sağlanmalıdır. Ağız dışı nedenlerden yani sistemik hastalıklardan ortaya meydana çıkan patolojik ağız kokusunda ise hastanın bilirkişi bir doktora yönlendirilmesi sağlanmalıdır.

Yalancı ağız kokusu tedavisi: Bu cins ağız kokularında hastaya dürüst teşhisin konulması son derece önemlidir. Bu sayede hasta uygun olarak motive edilebilir. Bunun yanında öteki ağız kokusu tedavilerinde yapıldığı gibi oral hijyen eğitimi verilmesi gereklidir.

Halitofobi tedavisi: Hastalara bu tanı konulduğunda psikiyatriste yönlendirilerek tedavi sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu