Sağlık

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığınız günlük olarak dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisidir. Ancak çoğu insan gerekli önemi vermiyor. Ağız ve diş sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenleri bu konuda açıklayacağız.

 

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ülkemizde bir hayli insan, diş ile ilgili yeterli bilgiye ve dolayısıyla diş sağlıki konusunda şuura sahip değil. Genel olarak, dişlerimize ehemmiyet vermeyi ve önem vermeyi biraz da olsa savsaklıyor olsak da, bu yazıda belirtilen konulara dikkat etmenizi rica ve öneriyoruz. Eğer diş ile alakalı rahatsızlıklar, olası meselelerin akabinde ölüme bile sebep olabiliyor. Kolay görünen diş ağrısının dahi çok tehlikeli sebepleri ve dolayısıyla neticeleri olabilir. En ufak ihmaller ölümünüze bile kapı aralayabilir. Dişlerinizin bakımı, diş hastalıklarından bazıları, uygulanan rehabilitasyon metotları konusunda yaptığımız araştırmalar ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı dişler ve diş etlerine sahip olmanın en ehemmiyetli koşulu aksatılmayan ve dozunda yapılan bakımdır. Diş ve ağız bakımı konusunda birkaç teklifi aşağıda listeledik.

Günde 2 Kez Dişinizi Fırçalayın

Ne az, ne fazla, sağlıklı dişlere sahip olmanın ilk kaidesi dişlerinizi fırçalamanızdan geçiyor. Bilhassa biri uykudan önce olmak üzere, dişlerinizi günde iki kez fırçalamanız, dişlerinizin gün içinde maruz kaldığı yiyecek, içecek ve bakterilere karşı alınacak en sağlıklı metotlardan biridir. Böylelikle diş çürüklerinin ve çeşitli diş hastalıklarının önüne geçebilir, diş sağlıki ile ilgili çok daha meselesiz bir hayat yaşayabilirsiniz. Her fırçalamanın, ideal olarak 2 dakika civarında sürmesine özen gösterin.

Diş İpi ve Ara Yüz Fırçası Kullanın

Diş ipi ve ara yüz fırçası, çoğu insanın hemen hemen bilmediği bir diş sağlıki gerekliliğidir. Bilhassa diş ipi ile, dişlerinizin arasına yerleşen yiyecek kalıntılarını temizlemeniz, yeniden çürük rizikonunu büyük oranda azaltacak ve diş aralarında alana gelecek enfeksiyonlara karşı tedbir almanızı sağlayacaktır.

Dilin Fırçalanması

Dil, ağız içerisinde yiyecekler ve içecekler ile en çok haşır neşir olan uzuvdur. Dolayısıyla bakterilerin en sevdiği yerlerden biridir. Dişlerinizi fırçalarken, dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Böylelikle bakterilerin ağız içerisinden uzaklaştırılması konusunda büyük bir adım atmış olursunuz.

6 Ayda Bir Diş Hekimi Kontrolü

Kabul edin, şimdiye dek çoğumuzun hastalık harici hiçbir zaman yapmadığı şey; düzenli olarak kontrole gitmek. Ne yazık ki bu konu, kolaya indirgenmeyecek kadar önemli. Belirli aralıklarla diş hekimi kontrolünden geçerseniz, diş sağlıki ve genel sağlık vaziyetiniz ile alakalı büyük rizikoları yok etmiş olursunuz.

Diş Taşı Temizliği

Dişlerinizde oluşan diş taşlarını belirli aralıklarla temizletmeniz, dişlerinizde olabilecek enfeksiyon ve diğer rahatsızlıklar konusunda alabileceğiniz en iyi önlemlerden biridir.

Sigarayı Bırakın

Yalnızca diş sağlığı konusunda değil, genel sağlığınız için; şayet kullanıyorsanız, sigarayı en kısa vakitte bırakmalısınız. Sigara içerisindeki maddeler ve yarattığı bağımlılık ile, çeşitli hastalıklara ve ölüme kapı aralamaktadır.

Diş Fırçanızı Değiştirin

Diş fırçanızı vasati 60 günde bir kesinlikle değiştirin. Uzun müddet kullanılan diş fırçaları, hem temizleme yeteneklerini yitirirler, hem de bakteri oluşumu konusunda daha elverişli hale gelirler.

Sakız ve Şeker Seçimini Doğru Yapmak

Şekerli sakızlar ve ağdalı şekerlemelerden uzak durun. Dişlerinize yapışan ve dişten çıkması oldukça zahmetli olan bu tip ürünler diş sağlığınızı ciddi anlamda tehlikeye atar.

Gazlı İçeceklerin Tüketmeyin

Gazlı içecekler, diş minelerine zarar verebileceği için, gazlı içecek tüketim miktarınızı kesinlikle gözden geçirmelisiniz. Elinizden geldiği kadar azaltın, olasıysa tüketmeyin.

Doğal Ürünler Tüketmek

Doğal ve bilhassa süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar, vücuttaki minerallere yardımcı olmasının yanında, kuvvetli kemikler ve dayanıklı dişler ile ilgili da oldukça yararlıdır.

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma ve sıkma gibi alışkanlıklarınız varsa, bu alışkanlıklardan vazgeçmeniz faydanıza olacaktır. Diş sağlığı konusunda dışarıdan gelen müdahaleler ve sert objelerin dişlerle kırılması da büyük zararlar alana getirmektedir.

Yeşil Çay Tüketmek

Birçok yararı ile uzmanların teklif listelerinin başını çeken yeşil çay, diş ve ağız sağlığı konusunda da oldukça tesirlidir.

Sonuç

Diş sağlığı, savsaklamamanız şart olan önemli bir etkendir. Dişlerinize ihtiyaç duyulan bakımı yapıp, düzenli olarak kontrol ettirmeniz, sağlığınız açısından önemli bir gerekliliktir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu