Sağlık

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü yeni doğan bir bebek için onun tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir besindir. Anne sütünün olmadığı durumlarda bebekte birçok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar suni mamalar güvenli ve faydalı olduklarını iddia etseler de yeni doğan bebeği çevresel faktörlere karşı hala koruyamamaktadır. Bu yüzden anne sütünün mucizevi bir önemi vardır.

 

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütü Nedir?

Yeni doğan bebekleri sağlıklı bir yaşama hazırlayan en önemli şey anne sütüdür. Bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme, ilk 6 aydan sonraysa ek gıdalar ile birlikte anne sütünü 1 yaşına kadar bebeğe verilmesi önerilmektedir. Anne sütü bir bebek için tüm gerekli besinleri sağlamaktadır. Anne sütü ile büyüyen bir bebeğin ileriki yaşlarında alerjik hastalıklara yakalanma riski de azalmaktadır.

Anne sütü ile beslenen yeni doğan bebeğin başka hiçbir ek gıdaya ihtiyacı yoktur; hiçbir şekilde başka yiyecek ve içecek verilmemelidir.

Doğumdan hemen sonra salgılanmaya başlayan ve hemen hemen bir hafta süren süte ağız sütü denir. Bu ilk sütün içerdiği protein miktarı diğer dönemlerdeki sütün içerdiği miktara göre en üst seviyedir. Bebek için bağışıklık artırıcı maddeler ve iltihaplara karşı koruyan alyuvarlar içermektedir. Bu yüzden bu süte bebeğin ilk aşısı da denmektedir.

Anne Sütünün Özellikleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeğe verilen ilk sütün ardından diğer haftalarda anne sütünün protein miktarı azalmaya başlar. Yağ oranı ve laktoz artış göstermeye başlar. Anne sütünün içinde demir ve çinko mineralleri de çokça bulunur. Tüm bu mineraller bebeğin sağlıklı büyümesi için oldukça önemlidir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde bağışıklık sistemi zayıflığı, sık hastalanma ile kendini gösterir. Ancak meraklanma, araştırmalar anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma özelliği olduğunu gösteriyor. Anne sütü, sık görülen hastalıklarla savaşını içeriğindeki proteinler, vitaminler, yağlar ve diğer bileşenlerle bebeklerde bağışıklık sistemini destekleyecek antikorları üreterek gerçekleştiriyor. Anne sütünün bebek bağışıklık sistemi için faydaları şöyle:

 • Anne sütüyle beslenen çocuklarda ishal daha az görülüyor ve daha çabuk geçiyor.
 • Kabızlık riskini azaltıyor.
 • Bebekler için bağışıklık güçlendirici en önemli gıda olan anne sütü sayesinde zatürre, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı ve idrar yolu iltihabı gibi rahatsızlıkların görülme sıklığı azaltıyor.
 • Çeşitli alerjilerin daha geç yaşta çıkmasını ve daha hafif seyretmesini sağlıyor.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarının daha az görülmesini sağlıyor.
 • Alyuvarlarda azalmayı önlediği için anne sütüyle beslenen bebeklerde kansızlık sorunu sık görülmüyor.
 • Eğer bebek buğdaylı yiyeceklerle tanıştırılırken sadece anne sütü alıyorsa, çölyak hastalığını önlüyor.
 • Şişmanlık riskini azaltıyor ve obeziteye karşı korunma sağlıyor.
 • Bazı tip şeker hastalıklarının görülme sıklığını azaltıyor.
 • Anne sütü alan bebeklerde kolik sorunu daha az yaşanıyor.
 • Bazı süreğen bağırsak hastalıklarının gelişmesini önlüyor.
 • Anne sütüyle beslenme, bebekleri ani bebek ölümü sendromuna (beşik ölümü) karşı koruduğu gibi çocuklarda görülen lösemi vakalarında az da olsa azalma sağlıyor.
 • Bazı kanser türlerine göre koruma sağlıyor.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerde gaz sancısı daha az görülüyor.
 • İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde soğuk algınlığına yakalan riski ve boğaz enfeksiyonları riski ciddi oranda azalır.
 • Anne sütü ile beslenen bir bebeğin solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski %75 azalır.
 • En az 4-5 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebeğin alerjik hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Çölyak hastalığı riski %50 azalır.
 • İlk 6 ay emziren bebeğin, çocukluk çağında anemiye yakalanma riski azalır.

 

Kaç Aylığa Kadar Anne Sütü Alınmalı?

Anne sütü, bebekler için en iyi ve en doğal besindir. Anne sütü, normal doğum haftasında doğan tüm sağlıklı bebeklerin ihtiyaçlarını 6 ay tek başına karşılayabilir. Emzirmenin 6 aydan sonra uygun ek gıdalar eşliğinde en az 1 yaşına kadar devam edilmesi önerilir.

Emzirmenin Anneye Olan Faydaları

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan nü hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama miktarını azaltır. Annenin sağlığında koruyucu etkisi vardır; göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi risklerini azaltır. Anne emzirirken salgılanan oksitosin hormonu aslında mutluluk hormonudur. Aynı zamanda annenin doğum öncesi vücut yapısına yeniden kavuşmasını kolaylaştırır, hem rahim toparlanması, hem de alınan kiloların verilmesini kolaylaştırmaktadır.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Her gün en az 10-12 bardak su tüketmesi, anne sütünün artmasını sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda bazı gıda ve bitkilerin özellikle anne sütünü artırdığı görülmektedir. Bunların başında da rezene gelir. Rezene; dereotugillerden bir bitkidir ve anne sütünü artırır. Isırgan otu, fesleğen ve biberiye de anne sütünü artıran diğer bitkilerdir.” Aşağıdaki gıdalar, anne sütüne etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte çeşitli toplumlarda, emzirme dönemindeki kadınlara önerilen gıdalar arasında yer almaktadır ve yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir.

Siyah Susam: Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susamın anne sütünü artırmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Kalsiyum dışında bakır gibi bazı mineraller içeren susamı yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kimyon: Süt üretimini teşvik ettiği düşünülen kimyon doğumdan sonra anneyi güçlendirmek için önemli olan demir bakımından da zengindir.

Arpa: Arpa ile yapılan pilav veya çorba laktasyonu artırmak için kullanılabilir. Arpanın anne sütünü artırdığı yönünde herhangi bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın emzirme dönemindeki anneler tarafından yüzyıllardır geleneksel olarak tüketilmektedir. Özellikle arpa ve rezene kombinasyonunun sütün kalitesini yükselttiğine inanılmaktadır.

Fesleğen: Sindirim sistemini düzenleyen, sakinleştirici etkisi bulunan ve buna ek olarak iyi bir K vitamini kaynağı olan fesleğen yemeklerle birlikte veya çay şeklinde tüketilebilir.

Yeşil Sebzeler: Mükemmel birer vitamin ve mineral kaynağı olan fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler laktasyonu arttırabilir. Bu yeşillikler aynı zamanda sindirime yardımcı olur ve vücudu güçlendirir.

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: Beta-karoten bakımından zengin havuç, tatlı patates, pancar ve diğer kırmızı, turuncu sebzeler anne sütü kalitesini arttırmaya yardımcı olabilir.

Sarımsak: Emziren annelerin kokusu nedeniyle bebeğin sevmeyeceğini düşündüğü, ancak aksine bebeğin süt emme süresini arttıran sarımsak aynı zamanda annenin de iştahını açarak süt kalitesi için gerekli vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur.

Yulaf: Besin lifi, demir ve kalsiyum bakımından zengin olan yulaf emziren anneler arasında oldukça popüler bir besindir. Kendinize yulaf püresi hazırlayabilir ve pürenin besin değerini arttırmak için fındık, süt, meyve ya da baharat eklenebilir.

Yağlar: Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağların emzirmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu yağlar ayrıca annenin enerjisini artırır.

Anne Sütü Alamayan Çocukların Beslenmesi

Anne sütü verilemeyen çocuklara mümkünse formül (hazır) mama, değilse hayvan sütleri verilebilir. Anne sütü almayan bebekler normalde aldıkları süt ya da mamalara devam edilmelidirler. Kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve mineraller, ağızdan alınan sıvılar, bağırsak florasını düzenleyen probiotikiçeren tozlar kullanılarak giderilebilir. Beslenmenin yeterli olduğu, çocuğun ayına uygun gereken kiloyu almasıyla anlaşılır. Bu nedenle çocuğunuzu düzenli aralıklarla sağlık kontrollerine getiriniz. Sağlık ocaklarımızda büyüme takipleri persentil (büyüme) grafikleriyle yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu