Sağlık

Bağışıklığı Güçlendiren Şeyler

Hayata geldiğimiz andan itibaren vücudumuz olumsuz etkenlere karşı savunma sistemi oluşturur. İmmünoloji alanında ele alınan bağışıklık sistemi çok hassas bir ayrım yapma fonksiyonuna sahiptir. Tümör hücreleri ve patojenleri yok eder; bu açıdan hayati önemi olduğu söylenebilir.

 

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Hastalıklara yakalanma riski ile bağışıklık sisteminin zayıflaması arasında doğrudan ilişki vardır. Virüs ve mikroplar vücuda akın ettiğinde ve yok edilemediği zaman enfeksiyon oluşur. Bu enfeksiyonlar, zayıflayan bağışıklık sistemini daha da zayıflatarak hastalık seyrinin ilerlemesine neden olur. Kendi kendini iyileştirme özelliği olan bağışıklık sistemi, yeniden direnç kazandığında temel işlevini sürdürecektir.

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflar?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının fiziksel ve ruhsal birçok nedeni olabilir. Stresin artması, beslenmedeki düzensizlik ve uykusuzluk en yaygın nedenleridir. Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar, soğuk hava, güneş ışını almamak, aşırı kilo, zararlı madde bağımlılıkları da diğer önemli nedenlerdir. Sistem zayıfladığında sık hastalanmaya başlarsınız ve bu en önemli göstergedir.

Hangi Vitamin ve Mineraller Bağışıklığı Güçlendirir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye faydalı belli başlı vitamin ve mineraller vardır. Sıralamak gerekirse:

• C vitamini yönünden zengin maydanoz, kavun, yeşil biber ve turunçgiller
• E vitamini kaynağı yeşil yapraklı, kırmızı ve turuncu sebzeler
• A vitamini içeren, süt, yumurta ve balık yağı
• Fıstık, badem, ceviz, susam, soya gibi D vitamini kaynakları
• B6, B12 vitaminleri, çinko, demir ve folik asit takviyesi virüslerle mücadelede önemlidir.

Düzenli Uyku Şart

Gün içerisinde vücudun maruz kaldığı durumları toparlayarak onarmak, kendinizi yenilemek ve tekrar kötü etkenlere karşı mücadeleye devam etmek için gece saatlerinde düzenli uykuya ihtiyacınız vardır. Vücudunuz kendini iyileştirebilmek adına bunu yapar. Ruhsal açıdan da kendinizi dinlenmeye aldığınız için stres seviyenizi daha kolay kontrol edebilirsiniz. Uykusundan mahrum olan insanların kolay sinirlenmesi ve kolayca strese girmesi bağışıklık sistemine olumsuz etki yapacaktır.

Bol Su Tüketimi

Toksinleri hızlı atmak ve bağışıklığın mücadele edeceği virüs ve bakterileri daha kolay yok etmek için düzenli olarak bol su tüketimi gerekmektedir. Hücresel düzeyde vücudunuza destek sağlamış olursunuz ve hastalıkları daha kolay atlatma şansınız olur.

Elleri Temiz Tutmak

Temas edilen alanlardaki mikrop ve virüsler, göz, ağız ve burundan vücuda girebilir. Bunu engellemek için, toplu taşıma araçlarındaki tutma alanlarına, paraya ve herkesin temas ettiğini düşündüğünüz diğer yerlere dokunduğunuz zaman ellerinizi dezenfekte etmeniz önerilir. Ayrıca uzun tırnakların mikroorganizmalar için ideal bir yuva olduğunu da unutmamak gerekir.

Sporun Dirence Etkisi

Spor yaptığınızda fiziksel olarak direncinizi geliştirmiş olursunuz. Vücudunuzdaki oksijen kapasitesini artırmak, hastalıklara karşı mücadele ederken önemli bir avantaj sağlar. Ruhsal açıdan da spor yapmanın faydaları epey fazladır. Motivasyonunuzun artması, günlük stres nedenlerinden uzaklaşmanız için etkili bir bahane olacaktır. Stresinizi sağlıklı yollardan azaltan oldukça etkili bir güçlendiricidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu