Sağlık

Bel Ağrıları Nasıl Geçer?

Neredeyse insanların yüzde 70’i hayatının bir döneminde bel ağrılarından şikayetçi olur. Bel ağrısı olan hastaların % 70-90’ı 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Peki bu bel ağrıları nasıl geçer? Bel ağrıları için tedavi yöntemleri nelerdir? Bel ağrıları için evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri…

 

Bel Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bel Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısına sebep olabilecek birçok sağlık problemleri vardır. Bir kişinin duruşu, çalışma koşulları, fıtık, omurgada görülen kanser, osteoporoz ve tüberküloz gibi sebepler bel ağrısına neden olabilir. Başka sebepler arasında karaciğer, böbrek ve mide problemleri bulunur. Bazı insanların başka sağlık problemleri olmamasına rağmen, psikolojik olarak görülebilir. Bel ağrısı ve darbeler de ağrıya neden olabilir. Bel ağrısına neden olma sorunu ayrıntılı olarak incelenmiş ve tedavi edilmektedir.

Bel Ağrıları Nasıl Geçer?

Toplumda en çok stres nedenli bel ağrısına rastlıyoruz.  Beyin stresde bel ya da boyun kaslarına aşırı sinyal göndererek kasları kastırır. Bu bölgelerde sertlikler ve bazen ele gelen yumrular oluşur.   Hasta zihinsel olarak rahatlamadıkça fizik tedavi ya da kas gevşetici ya da sıcak uygulamalar, merhemler pek işe yaramaz. Hafif bir antidepresan çok faydalıdır. Beraberinde kas gevşetici ve ağrı kesici-antienflamatuar ilaç da verilir.

Bel Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bel ağrısını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Hangi tedavinin tercih edilmesi hastalığın durumuna bağlıdır. İlaç tedavisi, cerrahi yöntemler, fizik tedavi, egzersiz, alternatif tıp ve enjeksiyon tedavisi kullanılan yöntemlerdir.

Ağrı Kesici İlaçlar

Analjezikler genellikle akut bel ağrısında rol oynayan bir tedavidir. Ağrıyı hafifletmek için dinlenmek için analjezikler kullanılmalıdır.

Enjeksiyon Tedavisi

Bel ağrısı için kullanılan yöntem faydalı değilse, kortizon enjeksiyonu kullanılabilir. Bugün sıklıkla kullanılan yöntem budur. Ağrı kesiciler ayrıca doğrudan kaslara uygulanan enjeksiyonlara eklenir. Kortizon enjekte edilerek sinir köklerinin iltihabı ortadan kaldırılır. Etki yaklaşık 6 ay ila 1 yıldır.

Fizik Tedavi ve Egzersiz

Bel ağrısı için fizik tedavi ve egzersiz şarttır. Fizik tedavide fizyoterapist hastaya uygun tedaviyi sağlar. Hastanın ısı, ultrason ve elektrik stimülasyonu ve diğer tedavi yöntemlerine göre. Ağrı hafifledikçe ve geçtikçe fizik tedavi kesildi ve hastanın yapabileceği egzersizler uygulanmaya başladı. Egzersiz ile hastanın duruşunu düzeltebilir ve kasları güçlendirebilirsiniz. Düzenli egzersiz ağrıyı önler.

Bel Ağrısı İçin Cerrahi Tedaviler

Bel ağrısının en son nedeni kronikleşen bel ağrısıdır, bu durumda ameliyat kullanılır. Birçok hasta için cerrahi korkutucu ve uzun bir süreç gibi görünse de, tıp ve teknolojinin gelişmesiyle bu korku kalabilir. Açık diskektomi, mikrodiskektomi, disk hernisi cerrahisi ve diğer tedavi yöntemleri vardır. En az 6 hafta geçmesi gerekir. Diğer tedavi yöntemlerini benimseyerek cerrahi son çaredir.

Açık Diskektomi

Disk duvarından çıkan yırtılmış disk parçaları cerrahi olarak çıkarılacaktır. Bu yöntem şu anda çok popüler değil.

Mikrodiskektomi

Ameliyat sırasında daha küçük bir kesi kullanmanın en büyük yararı, tedaviden sonraki sürenin daha rahat ve ağrısız olmasıdır. Kas dokusuna verilen hasarı azaltmak, ameliyattan sonra kas kramplarını önleyebilir. Ameliyat sırasında kullanılan mikroskop, dokuyu daha net ve daha ayrıntılı göstereceğinden, komplikasyon riski azalır.

Bel Ağrısına Alternatif Tıp

Günümüzde cerrahi operasyonlarla karşılaştırıldığında daha alternatif ilaçlar kullanılmaktadır. Takviyeler ve geleneksel yöntemler, hastaların daha kolay bulduğu bir tedavi şeklidir. Alternatif tıp yardımı ile birçok hasta bel ağrısından kurtuldu veya ağrı hafifledi.

Kayropraktik Bakım

Omurga tedavisinin nedeni, omurganın belirli noktalarına ulaşarak ağrıyı azaltmaktır. Omurgada meydana gelen sekans anormallikleri sinir sistemini etkileyebilir ve sağlık sorununa neden olabilir. Bu tedavi yöntemi kullanılarak sekans anormallikleri düzeltilebilir.

Akupunktur

Fıtıklaşmış disklerin tümü çalıştırılamaz. Bazı durumlarda, alternatif tıp yöntemlerinin cerrahiden daha iyi olduğu bulunmuştur. Bu yöntemlerden akupunktur bel ağrısının tedavisinde önemli bir rol oynar. Akupunktur ağrıyı uzun süre veya kalıcı olarak rahatlatabilir.

Masaj

Bel ağrısının başka bir yöntemi masajdır. Kaslar ve gergin cisimler gevşer, ancak bu hastalar için kalıcı çözümler sağlamaz. Vücut kısa bir süre gevşemesine rağmen, hala fıtıklaşmış bir disk olasılığı vardır. Masaj yönteminin başka bir tedavi yöntemiyle birleştirilmesi daha etkili olacaktır.

Bel Ağrısı Fıtığa Dönüşür mü?

Fıtık zamanla ortaya çıkan bir hastalıktır. Akut ağrı önce ortaya çıkar. Bu hafif istirahat ağrısıdır. Ağrı 6 haftaya kadar ortaya çıkabilir ve daha uzun sürerse subakut ağrı oluşabilir. Subakut ağrı hafif ila orta şiddettedir ve 3 aya kadar sürebilir. 3 aydan daha uzun süren ağrı fıtıklaşmış bir disktir. Zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse, daha büyük sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bel Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Evde hazırlanabilen bitkisel karışımlar ve masaj yöntemleri bel ağrısı için faydalıdır. Son zamanlarda kullanılan hindistancevizi yağı, anti-enflamatuar bir yapıya sahiptir ve sırt ağrısını azaltabilir. Cildin hindistancevizi yağı ile masaj yaparak cildin yağı tamamen emmesini beklemek ve daha sonra ılık suyla yıkamak gerekir. Bunu yapmak için, yaklaşık 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağını ısıtmanız ve biraz soğumasını bekleyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu