Sağlık

Besin Mayasının Sağlığa Yararları

Besin ve beslenme mayası olarak hatırlanan maya; protein, B vitaminleri, mineraller ve prebiyotik liflerle doludur. Güçlendirilmiş ürünler B12 vitamini, selenyum ve krom içermektedir. İspat, beslenme mayasının natürel bir enerji ve bağışıklık artırıcı olarak kullanılmasını desteklemektedir. Ayrı olarak kalbi savunmakta, bağırsak sağlığını iyileştirmekte ve diyabete yardımcı olmaktadır.

 

besin mayası nedir

Besin veya Beslenme Mayası

Beslenme mayası, maya alerjisi, böbrek taşı ve gut olan kişiler için uygun değildir. Gluten intoleransı, egzama ve Crohn hastalığı olan kimi hastalar da bundan kaçınmalıdır. Bununla beraber hoş peynirli lezzet, besin mayalarını popüler bir pişirme maddesi haline getirilmektedir. Patlamış mısır, makarna, patates, mantar veya makarna üzerinde tüketilebilmektedir. Bu yazıda besin mayasının faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Besin Mayasının Sağlığa Yararları

Beslenme ve bira mayası yakın akrabalardır: ikisi de S. cerevisiae içermektedir, ancak üretim sürecinde, besin değeri ve kullanımlarında biraz farklıdır. Bira mayası, çoklukla şerbetçiotu veya hububatlarda yetiştirilen bira demleme endüstrisinin bir yan ürünüdür. Kurutulmuş ve deaktive edilmiş formlarını bir besin desteği olarak kullanılmaktadır. Ayrı olarak büyüme ortamına bağlı olarak, bira mayası glüten içerebilmektedir. Gıda endüstrisi, sadece diyet kullanımları için besin mayası yetiştirmektedir. Büyüme ortamı, son ürünü glütensiz yapan glikoz veya melastır. Bira mayası besleyici mayadan değişik olarak, kan şekeri düzeyini düşürmeye yardımcı olan krom itibariyle natürel olarak zengindir. Bu yüzden, bira mayası şeker hastalığı olan kişiler için daha iyi bir tercih olmaktadır. Beslenme mayası çoğunlukla B1 2 vitamini ile destek edilmektedir ve bu yüzden B12 eksikliği riski altında bulunan organlar için daha uygundur.

Bira mayası, birçoğunun nahoş bulduğu acı bir tada sahiptir; beslenme mayası, cevizli veya peynirli bir tada sahiptir ve çeşitli yemekler ile iyi karıştırılmaktadır. Bununla beraber bira mayası şeker hastaları için daha uygun olmaktadır, ancak acı bir tadı vardır ve glüten içermektedir. Beslenme mayası çoğunlukla B12 vitamini ile destek edilmektedir, glüteni yoktur ve tadı daha iyidir.

1) Kalp Sağlığı

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol ile beraber ana risk etkenleri olarak dünya çapında ölüm sebebidir.

Kolesterol: Beslenme mayası, kolesterol düşürücü bileşenlerle doludur, örneğin:

• Beta-glukanlar
• Niasin (ayrı olarak HDL’yi de yükseltir)
• Nikotinamid ribozid

55 şeker hastalarında, 8 hafta süresince günde 3,6 gr bira şişesi mayası verilmiştir, bu yararlı HDL kolesterolü arttırırken kan trigliseritlerini ve LDL’yi düşürmüştür. Bu desteğin daha yüksek dozları (günde 10-20 g) 46 kişide de benzer sonuçlar ele geçirilmiştir. Bununla beraber, yukarıdaki çalışmalarda plasebo kontrolleri bulunmamaktadır ve krom itibariyle zengin bira mayası kullanılmıştır. Kromsuz beslenme mayasının aynı etkileri üretip üretmeyeceği net değildir. S. cerevisiae kaynaklı B-glukanlar, 15 obez erkekte kolesterol düzeyini düşürmüş ve hiçbir yan etkilere kapı aralamamıştır. Sıçanlar ve fareler üzerine yapılan çalışmalar da kolesterol düşürücü potansiyellerini ortaya koymaktadır.

Kan basıncı: 90 diyabet hastasının çalışmasında, bira mayası kan basıncını önemli ölçüde azaltmıştır, ancak kan lipitlerini iyileştirememiştir. Tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek beslenme mayası bileşenleri bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

• Mineraller (potasyum ve magnezyum)
• Anjiyotensin dönüştürücü enzimi (ACE) bloke eden peptitler
• Nikotinamid ribozid
Beslenme mayası, kan basıncını ve kolesterolü düşüren ve kalp sağlığını destekleyen değişik besinler içermektedir.

2) Gut Sağlık

S. cerevisiae’den prebiyotikler (beta-glukanlar ve mannan-oligosakaritler) ve hücre duvarı bileşenleri, bağırsak mikrobiyomunu desteklemektedir ve bir dizi sindirim sorununa yardımcı olmaktadır. Hayvan çalışmaları ve test tüplerinde, bilim insanları bu bileşenlerin bağırsakları savunucu olma potansiyelini şu şekilde gözlemlemiştir:

• Okratoksin A gibi fungal zehirli maddelerin bağlanması
• Zarar veren bakterileri çıkarmak ve iyi olanları desteklemek
• Bağırsak bariyerinin güçlendirilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
• Yatıştırıcı bağırsak iltihabını

Bununla birlikte, beslenme mayası inaktif hücreler içermektedir, bu nedenle artan besin emilimi ve ek mikrobiyom faydaları gibi probiyotik etkilerden yoksundur. Bunlar aktif, S. cerevisiae veya S. boulardii canlı suşları olan takviyelerle sınırlıdır.

3) Bağışıklık

Gut sağlığı, sağlam bağışıklık sisteminin temel taşıdır. Bağırsakları besleyerek ve patojenlere karşı savunarak, beslenme mayası (S. cerevisiae) bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Besleyici mayadan iki ana karbonhidrat, alfa-mannan ve beta-glukan, bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Bağışıklık hücrelerine bağlanır ve onları uyararak çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha etkili hale getirmektedir. 200’den fazla katılımcının iki çalışmasında, S. cerevisiae ve ürünleri (EpiCor) ile yapılan bir ek, hasta olanlarda soğuk algınlığı ve azalmış semptomları yakalama riskini azaltmıştır. Aynı rehabilitasyon, 96 kişide saman nezlesi semptomlarını hafifletmiştir. Maya beta-glukanlar ayrı olarak muayenehane tecrübelerde ve hayvan modellerinde immün arttırıcı özellikler göstermiştir.

• Enfeksiyonları önlemek
• Hastalığın iyileşmesini hızlandırmak
• Hastalık belirtileri azaltmak
• Alerjik tepkileri hafifletmek

Beslenme mayası, bağışıklık sistemini destekleyen başka bir besin olan çinko itibariyle zengindir. Beta-glukanlar, çinko ve diğer besin maya bileşenleri bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara, kronik hastalıklara ve alerjilere karşı daha dirençli hale getirmektedir.

4) Ruh ve enerji

Bir hayli sporcu ve aktif kişi natürel bir enerji arttırıcı olarak besinsel maya kullanmaktadır. Sağlıklı bir ruh halini ve enerji üretimini destekleyen besinlerle doludur. Kronik yorgunluk belirtisi olan hastalar ekseriyetle B vitaminleri ve diğer besinlerde eksiktir. S. cerevisiae’ye dayanan ürünler beslenme vaziyetlerini, bilişsel işlev ve ruh halini iyileştirmektedir ve diğer semptomları azaltmaktadır. Beslenme mayalarından ele geçirilen bir takım bileşenler, muayenehane tecrübelerde ruh halini, enerjiyi ve fiziksel performansı iyileştirmiştir. Bu bileşenler aşağıdaki gibidir:

• B-glukanlar
• Nükleotitler
• B vitaminleri

Beslenme mayası, ruh halini ve enerjiyi destekleyen bir dizi besin içermektedir, ancak mevcut muayenehane ispat eder sınırlıdır.

5) Diyabet

162 diyabet hastasının iki çalışmasında, bira mayası glikoz düzeylerini düşürmüş ve insülin işlevini arttırmıştır. Bira mayası, krom açısından natürel olarak yüksektir ve bu yararlı etkilerden kısmen sorumludur. Krom itibariyle zenginleştirilmiş beslenme mayası, hayvan tecrübelerinde insülin işlevini artırarak kan glukozunu düşürmeyi muvaffak olmuştur. Beslenme mayası krom içerebilmekte veya içermeyebilmektedir, bu yüzden beslenme yaftalarını kontrol edilmelidir. Beta-glukanlar diyabetli hastalarda lipid ve glukoz metabolizmasını da iyileştirmektedir. Sınırlı muayenehane ispatlara göre, krom itibariyle zenginleştirilmiş mayalar kan glukozunu düşürebilmektedir ve insülin işlevini artırabilmektedir. Ayrı olarak maya b-glukanlar da antidiyabetik etkilere sahiptir.

Besin Mayasının Kilo Üzerindeki Etkileri

54 obez erkek ve kadının bir çalışmasında S. cerevisiae bazlı bir takviye (maya hidrolizatı), yağsız vücut kitlesi üzerinde negatif bir etkisi olmadan kilo ve karın yağının azaltılmasına yardımcı olmuştur. Aynı takviyeyi alan obez kadınlar daha az yemiş, daha fazla yağ kaybetmiş ve fazla şeker istemişlerdir. Araştırmacılar, maya hidrolizatının hayvan çalışmalarında vücut yağını azaltma becerinini de gözlemlemişlerdir. Her ne kadar maya hidrolizat ve besinsel maya, her ikisi de S. Cerevisiae ihtiva etseler de, farklı şekilde üretilirler, kilo kaybı üzerinde aynı etkilere sahip olmayabilirler. Ek olarak, yüksek miktarda B vitamini iştahı ve kilo alma riskini artırmaktadır. Kişi fazla kilo vermek için mücadele ediyorsa, onun için beslenme mayaları en iyi seçenek olmayabilir. Bununla birlikte besleyici mayadan bazı bileşenler yağ yakmayı desteklemektedir, ancak yüksek miktarda B vitamini iştahı ve kilo alma riskini artırmaktadır.

Besin Mayasının Diğer Faydaları

Beslenme mayası, erkeklerde doğurganlığı artıran bir mineral olan çinko bakımından yüksektir. Selenyum bakımından zenginleştirilmiş maya, tiroid işlevini artırmaktadır, Hashimoto ve Kabir hastalığı gibi otoimmün tiroid hastalıklarına yardımcı olmaktadır. Beslenme mayalarından ele geçirilen nikotinamid ribosid, sinir sağlığı ve bilişsel performans için ihtiyaç duyulan bir bileşen olan nikotinamid adenin dinükleotidi (NAD) sağlamaktadır. Bazı besin mayası ürünleri bu bileşenler bakımından zengin olmakla birlikte, yukarıdaki faydalara sahip olup olmadıklarını araştıran hiçbir çalışma yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu