Sağlık

Bulimia Nervoza Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sosyal medyanın gündeminde olan Duygu Özarslan, Bulimia Nervoza hastalığına yakalandığını ve çok kilolarının sebebinin hastalık olduğunu ifade etti. Peki, Bulimia Nervoza hastalığı nedir? Bulimia Nervoza hastalığı kimlerde görülür?

 

Bulimia Nervoza Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir?

Kişilerde belli bir vakit diliminde  (mesela 2 saat içerisinde) fazlası insanın yiyebileceğinden çok daha çok yiyeceği yeme hali ve bu atılım sırasında yeme kontrolünün ortadan kalktığı hissinin (yediğini durdurma yahut denetim edememe) söz konusudur. Bu bireyler kg alımını engelleme gayeli, tekrarlayıcı bir şekilde kendini kusturma, dışkılamayı süratlendirici yahut sidik söktürücü ve benzeri ilaçların kullanabilmekte, aç kalma yahut ağır antrenman gibi uygun olmayan stabilizatör  davranışlar sergilemektedirler. Tıkınırcasına yeme (kısa sürede bir kişinin yiyeceği miktardan çok çok yeme) ve uygun olmayan stabilizatör davranışların (kusma, ilaç kullanım gibi) ortalama 3 ay içerisinde asgari haftada bir kere olması gereklidir.

Kişi beden biçimi ve ağırlığından gereğinden çok düzeylerde etkilenmektedir. Anoreksiadan değişik olarak bulimia nervoza hastalarının beden ağırlıkları normal sınırlar içerisinde yahut daha çok olur. Tıkınırcasına yeme atakları sırasında eskiden planladıkları yüksek kalori içeren genellikle karbonhidrat içeren gıdaları yerler. Atak ardından pişmanlık / suçluluk hisleri, kendini tenkit, uygun olmayan ve zararlı stabilizatör davranışlar gözlenir.

Bulimia Nervoza Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Her 100 şahıstan bir yahut ikisi bulimia hastalığına yakalanır. Ancak bulimianın tek tek semptomları (hastalık bulguları) daha çok görülür ve her 100 şahıstan aşağı yukarı 5’inde yer alır. Bu hastalık bilhassa bayanlarda ve genç kızlarda görülür. Her 100 bulimikten 90’ı genç kız ve kadınlardan meydana gelir. Ancak son günlerde gittikçe daha çok genç erkek dahi şişmanlamaktan korktuğunu, yeme davranışını denetim ettiğini, ekstrem açlık krizlerine girdiğini, yediklerini çıkardığını, gittikçe daha çok spor yaptığını yahut kilolarını güvenliğini sağlamak amacıyla müshil ilaçlarına yöneldiğini bildirmektedir.

Bulimia hastalığı genellikle yetişkinlik döneminin ilk dönemlerinde görülür. Mağdur şahıslar, bedenlerini beğenmek namına çok perhize yaparlar, bunun yanı sıra gittikçe şiddetlenen açlık hisleriyle ve yeme krizleriyle savaşmak zorundadılar. Bulimia hastalığının ekstrem zayıflığın devamında oluşması dahi nadir rastlanan bir vaziyet değildir. Bu hallerde ekstrem zayıflık hastalığının semptomları azalır ve beden ağırlığı normale döner. Ancak ardından, hastanın gene kusma, müshil ilacı gibi yollarla karşı koyduğu yeme krizleri başgösterir.

Bulimia Nervoza Hastalığı Kimlerde Görülür?

Bulimia Nervoza hastalığı, belli bir vakit diliminde fazlası insanın yiyebileceğinden çok daha çok yiyeceği yeme hali ve bu atılım sırasında yeme kontrolünün ortadan kalktığı duygusuna verilen isimdir.

– Düşük özgüvenli şahıslar,
– Depresif bulguları olan şahıslar (mutsuzluğa meyilli, pekçok şeye karşı isteksizliği olan, bunlara ilave olarak uyku,iştah, yoğunlaşma, enerji problemleri, kıymetsizlik kanaatleri yaşayanlar)
– Sosyal tasa sorunu sorunu yaşam sürdüren şahıslar,
– Çocuklukta ekstrem düzeylerde tasa bulguları olan şahıslar
– Zayıf beden idealinin içselleştirilmesi.
– Çocukluk çağlarında seksüel ve fiziki istismar yaşayanlar
– Çocuklukta obezitenin (şişmanlık) varolması, er yaşlarda yetişkinliğe giriş
– Ebeveynin ekstrem yahut yetersiz düzeyde müdahaleleri risk etmenleri arasında sayılmaktadır.

Bulimia Hastalığı Nasıl Başlar?

Bulimia hastalığında türlü etken ve şartlar beraber etkilidir. Buna mesela, çok ince olmaktan geçen garplı uygun zarafet zihniyeti ve çok kalorili besinlere devamlı erişimin olması gösterilebilir. Toplumsal faktörler, kişinin biyolojik (mesela irsiyet), şahsi (mesela düşük özdeğer) ve geçmişiyle alakalı (mesela yakın birinin ölümü) özellikleriyle beraber tesir ederler. Bu dahi bulimianın oluşumunu ve devam etmesini tetikleyebilir yahut kolaylaştırabilir. Özellikle kimler risk altında?

Özellikle 18-24 yaş arası genç bayanlarda bulimia hastalığı riskinin yüksek olduğu kabul edilir. Özgüveni az olan, kendilerini genellikle beden ve kiloları üzerinden tarifleyen, sık sık perhiz yapan ve sosyal çevrelerinden az dayanak gören şahıslar dahi tıpkı şekilde yüksek risk altındadır. Kilo ve vücutla alakalı özel şartlar koşan mesleklerde dahi (mesela mankenlik, dans, profesyonel spor) gittikçe daha çok ademoğlu bulimia hastası oluyor.

Bulimia hastası olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Bulimia hastalığı derhal bir günde oluşmaz. Mağdurların ercecik yardım aramaları çok önemlidir çünkü hastalığın sonlandırılması zaten tedaviye acele başlanmasına bağlıdır. Bir yeme sorunu başlangıcının bulguları bunlar olur: Çoğunlukla ilk olarak familya hekimiyle görüşülür. Mağdurun b bulimia hastası olup olmadığı şayet, fakat bir yetkin doktor yahut psikoterapistin kapsamlı teşhisiyle meydana menfaat. Bunun amacıyla detaylı bir bedensel muayenenin yanında, hastanın yeme davranışı ve buna karşı önlemler ila ilgili detaylı bir müzakere dahi yapılır. Muayene neticesine göre hangi tedavi şeklinin tavsiye edileceğine karar verilir.

Bulimia Nervoza Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yaklaşık her üç bulimik hastadan biri, psikoterapi ila daimi olarak iyileştirilebiliyor. Eğer bir tutum terapisi muhtemel değilse, yaklaşıma göre bir tedavi dahi düşünülebilir. Önemli olan, tedaviyi yapan terapistlerin yeme bozuklukları alanında özel verilerinin ve mühim tecrübelerinin olmasıdır.

Yaşı ufak hastalarda genellikle, hastaların dahi fikiri alınarak hasta yakınları birtakım vakitler terapiye dahil edilir. Ayakta psikoterapide mağdurlar genellikle psikoterapistle haftalık görüşmeler yapar. Tedaviyi yapan hekimle anlaşarak tedaviyi bitirmesi yönünden ara sıra ilaç alınması dahi manalı olur. Ayakta tedavi tek başına yeterli olmazsa, bir hastanenin uzmanlaşmış alanında yataklı tedavi tavsiye edilir.

Yeme bozuklukları ölüm sebebi olur mu?

Anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza psikiyatrik hastalıklar içerisinde en ölümcül olanlarıdır. Özellikle anoreksiya nervozalı hastaları daha çok vefat riski altındadır. Sonuç olarak, ailelerin çocuklarını gözlemleyerek bu sorunların bir yahut birkaçını çocuklarında ayrım etmesi halinde derhal tıbbi bir dayanak alması gereklidir. Ergenlik çocuğun şahsiyet yapısının oturduğu bir dönemdir. Bu dönemde karşılaşılan psikolojik ve fiziki sorunlara karşı daha titiz olmamız gerekir.

Bulimia Nervoza Hakkında Her Şey

Yeme-çıkarma bağımlılığının (yetkin dilinde Bulimia nervoza yahut Bulimia denir) karakteristik özelliği, sık sık gelen yeme krizleridir. Bulimia mağduru insanlar, kısa bir vakitte ekstrem miktarda kalori alımında bulunurlar. Bu şiddetli açlık krizlerini denetim edecek ve hangi gıdadan ne kadar yiyeceklerini belirleme edecek halde değildirler. Utandıkları amacıyla dahi bulimikler genellikle yeme krizlerini saklamaya çalışırlar. Çoğunlukla normal kiloda olsalar dahi şişmanlamaktan korkarlar.

Bulimiya nervozada bilişsel davranışçı terapi ve ilaçla tedavi  beraber yapılmaktadır. Terapiler ila er devir travma yaşantıları ve bunlara yönelik çalışmalar, stresle mücadele, vücudu pozitif kavrama, duygudurumla alakalı düzenlemeler ve dürtü denetimi sağlama konularında ilerleme sağlanır. İlaçlı tedaviler ila tasa ve depresif belirtilerde normalleşme, hiddet denetimi alanında iyileşmeler gerçekleştirilmektedir. Bilgiler Sağlık verilerinin bir psikoterapist yahut hekimle görüşmeyi yalnızca destekleyebileceğini ancak katiyen ikame edemeyeceğini lütfen unutmamalısınız!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu