Sağlık

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Cilt güzelliğine önem verenler için hangi vitamin cildinize iyi gelir, hangi vitaminler cilt güzelliğinize fayda sağlar? Yazımızda bu konulara değineceğiz.

 

cilt sağlığına faydalı vitaminler

Cilde İyi Gelen Vitaminler

Daha sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olmak için kozmetik ürünlerine önemli paralar harcanıyor olsa da, sağlıklı bir cilt için doğru beslenme koşullarını sağlamakta önemlidir. Cilt güzelliğine ve sağlığına faydalı vitaminler, cildinizin sağlıklı görünmesinin yanı sıra yaşlanma etkilerini de azaltacak faydalara sahiptir.

Cilt Güzelliğine ve Sağlığına Faydalı Vitaminler

Tüm vitamin çeşitleri cilt ve genel sağlık itibariyle yararlı olmasına rağmen, listemizde yer alan vitaminlerin tesiri tartışılmaz derecede büyüktür.

E Vitamini

Cilt bakım ürünlerinin muhtevanında sıklıkla kullanılan vitaminlerden birisi olan E vitamini, ciltte genetik etmenlere bağlı olarak görülen meselelerin tesirini azaltmak için oldukça yararlıdır. Ayrı olarak ciltteki erken yaşlanma belirtilerini azalttığı gibi, bu belirtilerin görülmesini daha da geciktirmektedir. E vitamini alımına devam ederken, retinoik asit muhtevalı ürünlerin kullanılması cilt için daha tesirli neticelerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

C Vitamini

Hiç kuşkusuz ki güzel ve sağlıklı bir cilt için en fazla ihtiyaç duyulan vitaminlerden birisi, C vitaminidir. Muhteşem bir antioksidan kaynağı olan C vitamini, hücrelerin kollajen balansını tertip etmek için sunduğu pozitif katkı ve cildin ultraviyole ışınlarına karşı savunmasını sağlaması, en ehemmiyetli yararları arasındadır. Bilhassa soğuk havalarda, cildi savunucu özelliğiyle kesinlikle vücudun C vitamini ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

 

B Vitamini

Cildin nem oranının dengelenmesinde, yararlı vitamin çeşitlerinden birisidir. Bu sayede cilt güzelliğine ve sağlığına yararlı vitaminler arasındaki B vitamini, tabii ağırlıklı kozmetik ürünlerinin muhtevanında bulunmaktadır.

Vitaminleri Destekleyici Yaşlanma Karşıtı Etkenler

Polifenoller: E ve C vitamininin, serbest köktenlere karşı daha tesirli mücadele etmesini sağlayarak, vitaminlerin cilde olan yararlarının artmasına olanak verir. Yeşil çayda bol miktarda bulunan polifenoller, saçlar içinde yararlıdır.

Alfo Hidroksi Asitler: En fazla seçenek edilen Alfo hidroksi asitler arasındaki glikolik asit, cildin kollajen sentezinin artırılması, nem oranının dengelenmesi ve peeling tesiriyle cilt bakım ürünlerinin muhtevanında bulunmaktadır. Bu asitleri alabilmek için, bol meyve yemek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu