Sağlık

Cilt Beyazlatıcı Doğal Maske Tarifleri

Cildimiz gerek güneş ışınları gerekse farklı etkenler sebebi ile esmer tonlara sahip olmaktadır. Bu yüzden bu tonu açmak veya cildi beyazlatmak için çözüm yolları aramaktayız. Sizin için cilt beyazlatıcı doğal maske tariflerini sıraladık.

 

Cildinizi Beyazlatacak Doğal Maske Tarifleri

Cildinizi Beyazlatacak Doğal Maske Tarifleri

Bugün kozmetik dünyasında cilt beyazlatıcı krem çeşitleri oldukça fazla evet ama hemen hemen hepsi kimyasal içeriklere de sahiptir. İçeriğinde bulunan bu kimyasal maddeler cildimize zarar verme durumu da söz konusu olabilir, çünkü bazı ciltlerin farklı maddelere karşı alerjisi vardır. Bu yüzden bizler cilt beyazlatma konusunda sizlere doğal yollarla evde yapabileceğiniz maskeleri tavsiye etmekteyiz. Sizlere vereceğimiz cilt beyazlatan maske tarifleri ile kısa bir süre de farkı sizler de göreceksiniz.

 

Yulaf Ezmesi, Yoğurt Ve Domates Suyu Maskesi

Yulaf ezmesi, yoğurt ve domates suyundan birer tatlı kaşığı olacak şekilde alarak bir kap içerisine koyun ve hamur haline gelene kadar karıştırınız. Elde ettiğiniz maskeyi yüz bölgesine uygulayarak ortalama yarım saat kadar bekletip, su ile yıkayınız. En çok tercih edilen maske çeşitlerinden olan bu maskemiz de en önemli rolü domates suyu oynamaktadır. Çünkü domates suyunun sıkılaştırıcı ve cilt rengi açma özelliği uzun yıllardır bilinen ve kullanılan bir yöntemdir. Yulaf ezmesi de bir peeling görevi yapmaktadır. Yoğurt kullanımı ise cilt lekeleri için etkili olmasının yanı sıra yüzünüze parlaklık getirecektir. Bu uygulamayı hafta da bir kaç kez yapmanız ile size kısa sürede fark edebileceğiniz bir beyazlatma sunacaktır.

 

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Ve Yoğurt Maskesi

Pratik bir maske tarifi daha sizlerle. Öncelikle portakal kabuklarını güneşte iyice kurutun ve kurumuş olan kabukları rende yardımı ile bir kase yoğurdun içine ekleyiniz. Bu karışımı hamur haline getireceğimiz için az miktar su kullanabilirsiniz. Hamur haline gelmiş olan karışımımızı yüzümüze iyice sürüp 25-30 dakika kadar bekletiniz ve işlem sonrası soğuk su ile yıkayınız. Hem lekelerin gitmesi hem de ten rengini açmak için etkili bir yoldur.

Tam Buğday Unu Ve Zerdeçal Tozu Karışımı

Hem cilt beyazlatma hem de cilt lekeleri için oldukça etkili bir cilt maskesi tarifi daha. 2 tatlı kaşığı kadar buğday unu, az miktar da toz zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu eğer limon suyu yoksa yoğurtta kullanabilirsiniz. Bu malzemelerin hepsini bir kaba boşaltın ve iyice karıştırınız. Yapmış olduğumuz maskeyi yüzünüze sürerek 20 dakika kadar bekletin ve ardından yüzünüzü iyice yıkayınız. Bu uygulamayı sık sık tekrarladığınız da cilt renginizin açıldığını fark edeceksiniz.

Cilt Beyazlatmak İçin Limon Ve Bal Maskesi

Bal maskesi cilt için en etkili maske çeşitlerinden ve birçok cilt sorununa iyi gelmektedir. Şimdi cilt beyazlatma için limon suyu ile ikisini kullanacağınız için etkili bir yöntem olacaktır. Yapmanız gereken birer kaşık bal ile limon suyunu karıştırınız ve bu karışımı yüzünüze uygulayınız. 20-25 dakika beklettikten sonra yıkamalısınız. Hem rengi açmış olacak hem de cildinizi yumuşatmış olacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı İle Cilt Beyazlatma Yöntemi

Hindistan cevizi yağının cilt rengini açmanın yanı sıra cilt lekelerini de gidermek için faydalı bir yağdır. Tek yapmanız gereken yağı yüz ve cildinizde ki diğer bölgelere düzenli bir şekilde uygulamanızdır.

Cilt Rengini Açmak İçin Süt, Bal, Limon Suyu Maskesi

Birer tatlı kaşığı olacak şekilde süt, bal ve limon suyundan alarak bir kaba boşaltıp iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayarak yarım saat civarında bekletip su ile yıkayınız. Bu maske tarifini haftada 3-4 defa yaptığınız takdirde oldukça etkili bir sonuç göreceksiniz.

Kuru Ciltleri Beyazlatmak İçin Domates Ve Kişniş Maskesi

Kuru ve yağlı bir cilde sahipsiniz, beyazlatmak için bir yöntem arayışında iseniz bu maske tarifi sizlere göre. 2’şer tatlı kaşığı ölçüsünde kişniş yaprağı suyu ve domates suyunu karıştırıyorsunuz. Bir kaç damla da limon suyu ekleyerek güzel bir maske elde etmiş oluyorsunuz. Bu maskeyi yüzünüze uygulayarak bir süre bekletip su ile yıkayınız. Beyaz bir cilde sahip olmak için güzel bir yöntemdir.

Cilt Beyazlatma İçin Süper Etkili Bal Ve Badem Maskesi

Bu maske sadece cildi beyazlatmak için değil cildi nemlendirmek içinde oldukça faydalıdır. Bir tatlı kaşığı süt tozu, yarım tatlı kaşığı badem tozu ( yağı da olabilir ) ve bir tatlı kaşığı balı iyice karıştırıp maske haline getiriniz. Yüzünüze uygulayarak, 20-25 dakika kadar bekletip, yıkayınız.

Cilt Rengini Açacak Limon Suyu Ve Salatalık Suyu Maske Tarifi

Hem cildim beyazlasın hem de lekeler giderilsin diyorsanız limon ve salatalık suyu ile yapacağımız bu maske ikisinin de dermanı olacaktır. 1’er tatlı kaşığı ölçüsünde salatalık ve limon suyunu iyice karıştırıp yüz kısmına uygulayınız, 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu karışım yüzünüze ferahlık ve tazelenmiş hissi verecek seviyededir.

 

Cilt Beyazlatıcı Pirinç Unu Maskesi

Bu maskeyi yaptıktan sonra cildin kurumasını önlemek için nemlendirici yapmanızda fayda var. Öncelikle 4 çay kaşığı pirinç ununu ve yarım çay bardağı suyu bir kap içerisine boşaltınız. Elde edilen karışımı yüz bölgesine sürerek kurumasını bekleyin ortalama 5-6 dakika da kurumaktadır. Kuruduktan sonra bol bol ılık su ile yıkayınız. Hafta da 2 defa yaptığınız da bir kaç ay sonunda güzel sonuçlar görebileceğiniz bir maskedir.

Tedavi Edici Tam Buğday Unu Ve Domates Suyu Maskesi

Belki de hiç duymadığınız ek bilgiyi verip, maske tarifine geçmek isteriz. Tam buğday unu Hindistan başta olmak üzere bazı ülkeler de güneş yanıkları için kullanılan bir tedavi türüdür. Maske için öncelikle 2’şer tatlı kaşığı buğday unu ve domates suyunu iyice bir kapta karıştırıyoruz. Elde edilen karışımı cildinize ve yüzünüze uygulayıp, 20 dakika kadar cildinizin iyice emmesini bekleyip ardından yıkamalısınız.

Maskeler Cildime Zarar Verir mi?

Cilt beyazlatma için yapacağınız bu maske tarifleri hem cildinizi beyazlatacak hem de cilt lekeleri ile savaşacaktır. Maske uygulamasında en önemli birkaç unsur vardır. Bunların başında ise kullanacağınız malzemelerin organik olması bir de sizlerin istikrarlı olmasıdır. Çünkü doğal yöntemler sağlıklı olduğu kadar tıbbi tedaviler gibi hızlı sonuç vermezler. Bu yüzden sabırlı olun ve özellikle kullandığınız maske cildinizde hasara yol açıyorsa ondan vazgeçip farklı bir maske tarifi deneyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu