Sağlık

Çocuklarda Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavisi

Kızamık, kabakulak, su çiçeği gibi hastalıklara genellikle çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklardandır. Çocukluk çağı hastalığı olarak da adlandırılır. Çünkü bu hastalıklar oldukça bulaşıcıdır ve çoğu insan aşı olmamışsa henüz çocukken bunlara yakalanabilir. Çocukluk zamanının bulaşıcı hastalıkları basit hastalıklar değildir; olası komplikasyon ve ciddi sonuçları olan enfeksiyonlardır. Fakat çocukluk zamanında sık görülen enfeksiyonlardan hepsinin olmasa da çoğunun önemli aşıları vardır. Bu nedenle çok bilinen çocukluk hastalıkları artık popüler değildir. En çok rastlanan çocukluk çağı hastalıklarına aşağıda değinilmiştir.

 

bebeklerde bulaşıcı hastalıklar

Solunum Yolu Enfeksiyonu Hastalıkları

Nezle

Kış aylarında en sık rastlanan çocuk hastalıklarından biri; nezle. Hafif bir burun akıntısı ile başlar. Bazen de hafif öksürük olur. Kimi zaman öksürük biraz daha şiddetli olabilir. Bu tabloya nadiren ateş de eklenir.

Grip

İnfluenza virüslerinin neden olduğu grip, genellikle yüksek ateşle başlar. Baş ağrısı, kas ağrıları, 39-40 dereceye varan ateş, burun akıntısı, burunda doluluk, öksürük olur.

Boğaz Enfeksiyonu

Halk arasında ‘beta mikrobu’ olarak bilinen beta streptokokun yol açtığı bademcik enfeksiyonu okul çağı çocuklarında çok sık görülen hastalık. Bademcikleri şişen çocuk, yutkunmakta, bazen uyurken nefes almakta zorluk çeker. Boğaz enfeksiyonu geçiren çocuklarda, enfeksiyonunun nedeninin beta streptokok olup olmadığı laboratuvar testleri ile araştırılmalı. Eğer beta mikrobu belirlenirse mutlaka antibiyotik tedavisine başlanmalı ve bu tedavi 10 gün sürdürülmeli. Basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında gereksiz yere antibiyotik kullanarak, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına zemin hazırlamamak gerekir. Ancak beta mikrobunun yol açtığı enfeksiyonun tedavisi özellikle önemlidir. Çünkü tedavi edilmediği takdirde, beta streptokokun neden olduğu enfeksiyona bağlı olarak çocukta hayatı tehdit eden kalp, böbrek ve eklem rahatsızlıkları oluşabilir.

Zatürre

Daha çok kış mevsiminde görülen zatürre, akciğerin bir veya birkaç lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan ateşli bir hastalık. Bu hastalıkta akciğerlerde bulunan hava kesecikleri iltihabi bir sıvıyla dolar. Akciğerlerin görevi olan oksijen alış veriş fonksiyonu bozulur ve bu nedenle kanda oksijen düzeyi azalır. Çeşitli bakteri ve virüslerin neden olduğu zatürre, özellikle risk grubu hastalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığıdır. Küçük çocuklarda, ileri yaştakilerde ve hali hazırda kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağır seyreder ve ölümle sonuçlanabilir. 39 dereceyi geçen ateş, öksürük, çoğu zaman pas renginde olan koyu kıvamlı balgam en önemli belirtileridir. Sıklıkla burun, boğaz enfeksiyonu sonrasında başlar.

Döküntülü Hastalıklar

Virüsler, üst solunum yolu hastalıklarının yanı sıra döküntülü bulaşıcı hastalıklara da yol açıyor. Çocuklarının kış aylarında kalabalık ortamlara girerekmesiyle yoğun olarak karşılaşabilecekleri döküntülü hastalıklar farklılık göstermektedir.karşılaştıkları bu hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir.

Döküntülü Hastalıklar Nelerdir?

 Kızamık

Kızamık virüsünün neden olduğu hastalıktan yine aşı ile korunmak mümkün. İlk belirtileri bir iki gün süreyle ateş, burun akması, göz sulanması ve kuru öksürük. Yanakların iç tarafında beyaz lekeler, alında, kulaklarda hafif kırmızılık görülür. Bu kırmızılık daha sonra tüm vücuda yayılır.

Kızamık belirtileri nelerdir?

​​​​​Kızamık hastalığında en sık görülen belirti ateştir. Öksürük, burun akıntısı ya da gözde enfeksiyon belirtilerinden en az birisi ateşe eşlik eder. Belirtiler virüsün vücuda girişinden yaklaşık 9 ila 11 gün sonra başlar. Kızamıkta görülebilen diğer belirtilerden bazıları:

 • Gözlerde sulanma
 • Göz kapaklarında şişlik
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Hapşırma
 • Vücutta kırmızı – kahverengi döküntüler
 • Boğazda ya da yanak iç yüzünde koplik lekeleri olarak bilinen lekeler ya da ortası mavi-beyaz küçük gri renkli benekler
 • Genel vücut ağrısı
 • Ateş hafif ya da şiddetli olabilir ve 40,6 dereceye kadar yükselebilir. İlk belirti olarak ortaya çıkar ve 2-3 gün sürüp düşer. Fakat döküntüler çıkınca tekrar yükselir. Döküntüler 1 haftadan daha uzun süre devam edebilir ve genellikle kulak arkasında başlar. Daha sonra baş ve boyun üzerine yayılır. Birkaç gün sonra bacaklar da dahil olmak üzere vücudun geri kalanını kaplar. Küçük noktasal döküntüler büyüdükçe, birleşerek bir bütün oluşturur.

Kızamık tedavisi nasıl yapılır?

​​​​​Kızamık tedavisinde kullanılan herhangi bir spesifik ilaç yoktur. Doktorunuz çocuğunuzun hastalığı daha kolay atlatabilmesi için destekleyici tedavi önerecektir.

Su Çiçeği

Varisella-zoster virüsünün sebep olduğu hastalık, hafif ateş, halsizlik, iştah kaybı ve şiddetli kaşınma ile başlar kısa süre içinde vücutta kırmızı lekeler oluşur. Bu lekeler daha sonra sivilceye dönüşür ve kabuklanır. İnsandan insana damlacıklar veya hava yoluyla bulaşır.

Kabakulak

Kabakulak, özellikle parotis bezlerini etkileyen viral bir enfeksiyondur. Parotis bezleri kulaklarımızın önünde bulunan büyük tükürük bezleridir. Kabakulak bu bezlerden birini ya da ikisini birden etkileyebilen bir enfeksiyondur.

Tüm dünyada kabakulak aşısı rutin hale gelene kadar enfeksiyon özellikle çocuklarda oldukça sık olarak görülmekteydi. Günümüzde ise aşılama sayesinde hastalığın sıklığı artık önemli ölçüde azalmıştır. Kabakulak işitme kaybına sebep olabilir. Spesifik tedavisi yoktur ve bu sebeple aşılama çok önemlidir.

Kabakulak belirtileri nelerdir?

​​​​​​ Hastalığa yakalanan bazı insanlarda herhangi bir belirti görülmezken bazı bireylerde ise hafif belirtiler bulunur. Belirtiler genellikle virüse maruz kaldıktan sonra yaklaşık olarak 2 ila 3 hafta sonra görülmeye başlar. Bu süreden sonra aşağıdaki belirti ve bulgular görülür;

 • Yüzün bir veya iki tarafında şişmiş, ağrılı tükürük bezleri
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Eklem ağrıları
 • Çiğneme veya yutma sırasında ağrı
 • Ağız kuruluğu

Kabakulak tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığa virüsler neden olduğu için, tedavide antibiyotikler etkili değildir. Neyse ki, çocuk komplike olmayan vakalarda hastalığı yaklaşık iki hafta içinde tamamen atlatır. Genel bir kural olarak, hastalar tanı konduktan 1 hafta sonra bulaştırıcı sayılmaz ve bu süre sonunda okula ya da işe güvenle geri dönebilirler. Tedavide yatak istirahati, belirtilerin kontrol altına alınmasına yönelik ilaç ve destekleyici uygulamalar yapılır.

Çocukları Bulaşıcı Hastalıklarından Korumanın Yolları

Aşı, bir hastalığın zayıflatılmış mikrobunun vücuda verilerek, bağışıklık sisteminin o hastalığa karşı direnç kazanmasıdır. Koruyucu aşılar enfeksiyonlardan korunmanın en önemli ve ekonomik yolu kabul edilir. Çocukluk çağı aşılarının ilkokula başlamadan önce tamamlanmış olması gerekir.

YENİ ZORUNLU AŞILAR: SUÇİÇEĞİ VE HEPATİT A

Rutin aşılama programında önceden yer almayan suçiçeği ve Hepatit A aşıları artık zorunlu aşılar arasına girdi. Eskiden sadece 12. ayda yapılan suçiçeği aşısı, 4-6 yaş arasında ikinci doz olarak yineleniyor. İkinci dozun ilkokula başlarken yapılması gerekiyor. Ancak çocuk suçiçeği geçirmişse, ikinci doz uygulanmıyor.

Beslenme, vücut direncinin korunması için önemlidir. Hem evde, hem de okulda vitamin ve mineral içeriği yüksek gıdaları dengeli bir şekilde tüketmek gerekir. Örneğin: C vitamini takviyesi yerine, çocuğun ihtiyaç duyduğu vitamini taze meyve ve sebze kaynağından karşılaması doğrudur. Ayrıca çocuklar açıkta satılan gıdaların tüketilmemesi konusunda da bilinçlendirilmelidir. Vücut direncinin sağlanmasında uykunun da ayrı bir yeri vardır. Uykusuzluk çeken ya da uyku bozukluğu olan kişilerde bağışıklık sistemi daha zayıftır.

Bol Bol Su İçirin

Vücut, mikroorganizmaları atmak için terleme, balgam, ishal, kusma ve burun akıntısı gibi yöntemlerle suyu kullanır. Bu nedenle sıvı kaybının yerine konması için, hastalık esnasında su, taze sıkılmış meyve suyu, bitkisel çay ve ayran gibi sıvıların bol bol tüketilmesi gerekir.

Genellikle 6 yaşından ufak çocuklarda görülen boğmaca en sık rastlanan bulaşıcı hastalıklardan biridir. Öksürük atakları ile kendini gösterir. Bu ataklar dakikalarca sürebilir. Çocuklarda renk değişikliği, yüzde kızarma ya da morarma görülebilir.

Çocuk felci hastalığının nedeni polio virüsü denilen bir mikroptur. Bu mikrop, sinir sistemini istila ederek kalıcı felçlere veya ölüme neden olabilir VE 3 yaş altındaki çocukları çok fazla etkilemektedir. Felçler genel olarak çocuğun ayağa kalkamaması ve yürümesinde güçlük şeklinde kendini gösterir. Çocuk felcinden, çocuğun korunmasının en etkili yöntemi çocuk felci aşısıdır. Çocukların sağlığı için aşıyı ihmal etmeyin ve en ufak bir belirtide hemen doktora başvurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu