Sağlık

Depresyon Hakkında Yanlış Bilinenler

Hepimizin defalarca yaşadığı depresyon durumu hakkında çok yanlış bilgiler dolanıyor. Depresyona girmek her ne kadar kötü bir şey olsa da hakkında yanlış bilinen gerçekler mevcut. Peki depresyon nedir? Depresyon hakkındaki yanlış bilinen gerçekler nelerdir? Gelin bakalım.

 

Biz İnsanlar varoluşumuzdan bu yana depresyonla uğraşmışızdır.İlk çağlarda bile depresyonun olduğu sanılmaktadır.Yani anlayacağınız sadece size özgü değil. Düşünen ve kurcalayan nadir canlı türlerinden biriside İnsan’dır.Bundan dolayı da ister istemez psikolojik sorunlar yaşamaktayız.Bir bakıma DNA’mızda psikolojik hastalıklar ve depresyon vardır.

Depresyon Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Fakat bir çoğumuz Depresyonun sürekli devam eden ve zor bir hastalık olduğuna inanırız ve değişik bilgilerle kafamızı yorarız. Bizlerde bundan dolayı Depresyon ile ilgili Yanlış bilinen Gerçekleri inceleyeceğiz.O halde hemen içeriğimize geçelim.

Depresyon Tanısı İçin 1 Belirti Bile Yeterli Olur

Bilinen yanlışlardan biriside budur.Hayır depresyon tanısı için 1 belirti yeterli olmamaktadır.Depresyon bir çok kişide değişik belirtiler gösterebilen bir hastalıktır.Yani yemek yemiyorsanız depresyonda olduğunuz anlamına gelmez,belkide midenizde oluşan bir hastalıktan kaynaklıdır.Yani bu tür bir durumda bir uzmana görünmeniz gerekir.

Diğer Psikolojik Hastalıklar Kadar Önemli Değildir

Tamamiyle yanlış bilinen gerçeklerden birisidir.Depresyon kronik hale gelebilir ve kişiyi intihara kadar sürükleyebilir.Yani diğer psjikolojik hastalıklar kadar tehlikeli ve sinsidir.Bu tür durumlarda hızlıca bir uzmana görünün.

Depresyon Geçicidir ve Geçiş Dönemidir.

Bir çok kişi depresyonun bir geçiş dönemi olduğunu ve zamanla geçebileceği doğrusuna kendilerini inandırırlar.Fakat Depresyon hemen geçen bir rahatsızlık değildir.Yani oturup depresyonun geçmesini beklemeyin…

Sürekli İlaç Kullanmak Gerekir

Doğru bilinen yanlışardan biriside depresyon olan kişinin sürekli ve hayatı boyunca ilaç kullanması gerektiğidir.Böyle bir durum söz konusu değildir.Çünkü bazı durumlarda hiç ilaç kullanılmaktadır ve ilaç kullanıldığı durumlarda bile hasta iyileşince ilaç kullanımı bırakılır.

Depresyon Sadece İlaçla Tedavi Edilir

Buyurun bir cahil yalanına daha.Arkadaşlar depresyonda ilaçlı tedavi en ağır vakalarda olur.Yani doktora veya bir uzmana gittiğinizde hemen bir torba dolusu ilaç vermezler.

Depresyon Sadece Beyni Etkiler

Hayır Depresyon sadece beyninizi veya zihninizi etkilemez.Tüm vücuda etkisini en şiddetli şekilde hissedersiniz.Yemek yeme bozukluklarından tutunda uyku bozukluklarına kadar yol açar.

Depresyon Sadece Erkeklerde Görülür

Arkadaşlar böyle bir şey yok ”Depresyon Sadece Erkeklerde Görülür ” veya ”Depresyon Sadece Kadınlarda Görülür”. Depresyon düşünen her canlıda görülebilen bir hastalıkdır. Hatta maymunlarda bile depresyon gözlemlenmektedir.

Depresyon Üzgün Olmakla Aynı Şeydir

Üzülmek insanların en doğal hareketlerinden birisidir.Bir şeye üzüldüğümüz zaman en fazla 3-5 güne unutur gideriz.Fakat depresyon öyle sandığınız gibi 3-5 günde geçebilen bir şey değildir.

Ben Depresyondayım

Son dönemler bu cümleyi herkesten duyar olduk.Depresyonda olan kişi depresyonda olduğunu anlamayacak kadar bitkin ve bilinçsiz olabilir.

Depresyon Zayıf Bir Kişilikten Meydana Gelir

En öldürücü yanlış bu olsa gerek.Depresyona ünlü bilim adamları ve sanatçılarında girdiğini biliyor muydunuz?.Kısacası kişiliğinizle alakalı olmayan bir hastalıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu