Sağlık

Depresyondan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Çeşitli sebeplerden ötürü birtakım dönemler çöküntü geçirdiğimizi veyahut o dönemde olduğumuzu düşünürüz. Peki depresyondan kurtulmak için ne yapılmalıdır? Bu zor dönemden bir an evvela kurtulmak için yapmanız gerekenler…

 

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir?

Depresyon, devamlı bir mutsuzluk ve alakalı kaybına niçin olan bir duygudurum bozukluğudur. Ayrıca önemli depresif bozukluk yahut klinik çöküntü adı dahi verilir. Hissetme, düşünme ve davranma şekillerinizi etkiler ve çok türlü romantik ve fiziki problemlere yol açabilir. Depresyondan kurtulmanın yolları nelerdir, kurtulmak için ne yapılmalıdır? Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Sürekli mutsuzluk ve cümle alem üzülmüş olduğu dönemlerde bireylerin depresyonda olduğu belirtmektedir. Ancak reel bir çöküntü, kendini üzülmüş hissetmekten çok daha öte bir haldir. Depresyon belirtileri nelerdir?

 • Mutsuzluk, gözyaşlarına boğulma, boşluk yahut ümitsizlik duyguları,
 • Küçük meselelerde dahi sinirlilik patlamaları, duyarlılık yahut hayal kırıklığı,
 • Cinsellik, uğraşı yahut spor gibi normal faaliyetlerin fazlası yahut tamamında alaka yahut haz kayıbı,
 • Uyku yitimi yahut çok çok uyuma gibi uyku bozuklukları,
 • Küçük işler dahi dahi ilave gayret gerektirecek düzeyde bezginlik yahut enerji yoksunluğu,
 • İştahta farklılıklar; sık sık iştah azalması ve kg kayıbı, fakat birtakım şahıslarda iştahın açılması ve kg alımı,
 • Anksiyete, acıtasyon yahut huzursuzluk,
 • Yavaş düşünme, konuşma yahut vücut hareketleri,
 • Değersizlik yahut suçluluk hisleri,
 • Geçmiş hatalara odaklanma yahut sorumluluğunuzda olmayan şeyler için kendinizi suçlama,
 • Düşünme, yoğunlaşma sorunu, hatalı kararlar alma ve gündelik şeyleri hatırlamada sorun yaşama,
 • Sık ve yineleme eden intihar kanaatleri, intihar girişimleri,
 • Sırt ağrısı yahut baş ağrısı gibi açıklanamayan fiziki problemler,

Bunlar çöküntü belirtilerindendir. Depresif bulgular şahsiyet özellikleri ila karıştırılmamalıdır. Depresif bulgular geçicidir ve “karakterinizin değiştiği” yahut “artık şahıs olarak eskisi gibi biri olmadığınız” manasına gelmez.

Depresyondan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Depresyonda yaşadığınız fonksiyon kayıbı, “yetersizlik” manasına gelmemektedir. Ayağınız kırıldığında yürüyememeniz gibi, depresyonda olduğunuzda dahi birtakım şeyleri yapmakta zorlanırsınız. İyileşme sürecinde dalgalanmalar olur. Zaman zaman depresif belirtilerde artım, his halde değişmeler, eski reel dışı fikriyat görülebilir. Bu sürecin iyileşme döneminin bir parçası olduğunu hatırlayın ve “eskisi gibi olacağım, kafaya dönüyorum” şeklindeki negatif düşüncelerden kendinizi uzaklaştırın. Aksi takdirde bu tarz yorumlamalar geçici olan depresif duygulanımın zamanını uzatabilir. Peki depresyondan kurtulmak için ne yapmalısınız?

Sevdiklerinizle zaman geçirin

Yakınlarınız ve bilhassa aileniz ila daha çok zaman geçirin. Arkadaşlarınızla sık zaman geçirin. Onların desteğini kesinlikle almaya çalışın.

Duygularınızı alenen dile getirin

Duygularınızı söylem edin, başka insanların ne hissettiğine verdiğiniz ehemmiyet kadar kendi his ve ihtiyaçlarınızı dahi gözetin.

Depresyon döngüsünü bitirin

Depresyonda genellikle bireyin bir şey yapma talebi olmaz, uyuma talebi olur ve yaptığı şeylerden haz almaz. Eğer belirtileri besleyecek şekilde evde oturup, hiç bir şey yapmaz ve içinizden gelmesini beklerseniz depresyonun seviyesini artırabilirsiniz. Bu sebeple muhtemel olduğunca bu türlü hallerde haz almasanız dahi faaliyetlerinizi sürdürmeye devam edin.

Geçmişe odaklı olmayın

Geçmiş sorunlar üstünde durup sorun merkezli yaklaşmayın. Her şeyin bir gün biteceğinin farkında olun. Ne yaparsanız yapın bunu değiştiremeyeceksiniz. Bunu benimsemek sizi özgürleştirir ve endişelerinizi azaltır.

Olumlu düşünün

Olumsuz his ve düşüncelerinizi yerinde ve vaktinde, elverişli dozda söylem etmekten kaçınmayın. Unutmayın ki vaktinde sergilenen elverişli söylem ve aktif tutum, birikimi önleyecek ve küçük artçı depremler büyük depremin önüne geçecektir. Çok yakın olmasanız dahi pozitif insanlarla zaman geçirin.

Ailenize zaman ayırın

Aile üyelerinin birlikte zaman geçirmeleri önemlidir. Zaman geçirme ev içinde küçük bir etkinlik ila sağlanabileceği gibi ev dışında dahi uygulanan aktiviteler ila dahi kurulabilir. Aile bireylerinize yakın olun. Onlara sık sık, küçük dahi olsa armağanlar alın.

Egzersiz yapın

Gün ekstrem açılmış havada tertipli yürüyüş yapmanın, antidepresanlarla tıpkı tedavi edici tesiri yaptığını unutmamalısınız. Kademeli olarak temponuzu ve yürüyüş sürenizi artırabilirsiniz. Her sabah meditasyon yapın. Egzersiz yapın. Yapamıyorsanız sık sık hareket edin.

Uykunuzu ihmal etmeyin

Gün ışığından çok faydalanacak şekilde uyumaya itina gösterin. Geç saatlerde yatıp geç saatlerde uyanmak depresyonu kendi başına devam ettiren bir etmendir. Erken yatıp er kalkmaya kendinizi alıştırın.

Bütün bunları uygularsanız depresyonunuz size ulaşamayacak. Eğer ulaşırsa dahi, onunla kafaya çıkmasını öğrenmiş olacaksınız.

Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun tek bir sebebi yoktur. Psikolojik, biyolojik ve sosyal faktörlerin her biri depresyona yol açabilir. Erken anababa kayıbı, sevdiği şahıstan ayrılma yahut ölümü, bayan olmak, düşük sosyoekonomik seviye, iş kayıbı, alkol yahut madde tüketimi, boşanma, kötü ve travmatik çocukluk geçirme, eskiden çöküntü geçirme, ailede çöküntü zenginliği, birtakım ilaçlar, hormonal farklılıklar ve birtakım hastalıklar çöküntü için esas risk faktörleridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu