Sağlık

Diş Apsesine Neden Olan Etmenler

Dişlerimizin bakımına özen göstermeliyiz. Yoksa ilerde şiddetli ağrılar, apseler ile karşılaşabiliriz. Diş sağlığı her ne kadar önemli olsa da çoğu kişi dikkat etmiyor. Bunun sonucunda da diş ağrılarına veya diş apsesine neden oluyor. Peki diş apsesine neden olan etmenler nelerdir?

 

Dikkat Etmezseniz Dişleriniz de Yaşlanabilir

Diş Apsesine Neden Olan Etmenler

Diş sağlığı ve temizliği çok ehemmiyetli bir noktadadır. Dişlerde yaşanan en ufak rahatsızlıklar çok büyük acılar vereceği gibi diş kaybına da kapı aralayacaktır. Diş kaybı ise gerek beslenme alışkanlığında gerek görsellikte gerekse iletişimde negatif sonuçlar doğuracaktır. Diş apsesi çoklukla ya diş kökünde veyahut dişin et ile bağlandığı yerlerde olmaktadır. Diş kökünde olan apseler daha çok tedavi yollarının yanlış uygulanmasından olurken diş ve diş eti etrafında oluşan apseler daha çok yemek artıkları ve temizlenmeyen dişlerde görülmektedir. Diş apsesine kapı aralayan etkenler ise;

  • Günlük diş temizliğinin gerektiği gibi olmaması
  • Şeker ve karbonhidratlı gıdaların tüketimindeki fazlalıklar
  • Çürüyen dişler
  • Diş minesinden oluşan kırık veya çatlaklar
  • Dişlerin gıcırdatılması veya aşırı şekilde diş sıkmaları neticesi oluşan hasarlar
  • Bağışıklık sisteminde oluşan zayıflılıklar

 

Dikkat Etmezseniz Dişleriniz de Yaşlanabilir

Bu vaziyetlerde hemen diş doktoruna görünmek gerekmektedir. Toplum olarak dişlerimize ehemmiyetli ve gerektiği kadar bakım uygulamaktan kaçınıyoruz. Bilhassa sigara, çay, kahve gibi tüketilen ürünler dişler için risk oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu