Sağlık

Dişteki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Güzel bir gülüş insanlar arasında kendinizi ifade etmeniz için büyük yararlar sağlamaktadır. Bu yüzden bireyler görünüşüne önem verirler. Bu görünüş aşamasında büyük rol oynayan dişler kusursuz olmalıdır. Ancak birçok insanda görülen dişteki beyaz lekeler sorunlu bir yaşama sebep verebilir.
 
 

Dişte Beyaz Lekeler Neden Olur?

Dişte görünen beyaz lekeler genellikle kalsiyumsuz ya da kalsiyumdan yoksun olan alanlardır. Vitamin eksikliği ile ilişkili değildir. Ve bu sorun, dişlerin bozulmasına yol açabilir. Bazı diş hekimleri, diş çürümesinin ilk belirtisinin bu beyaz nokta lezyonları olduğunu söylemektedirler. Başlangıç bu şekilde gelişirken daha sonra ise bu alanlar diş minesinin oyuk bir formu halini alacak ve bu alan opak bir renge alacaktır.

Bir dizi faktör dişler üzerinde beyaz lekeler gelişimine yol açabilir. Genetik, beslenme kaynaklı yada aşırı flor alımına bağlı olarak gelişebilir. Bir diğer neden ise diş teli adı verilen yapıların çıkarılmasıdır. Bazı çocuklarda dişlerin gelişmekte olduğu dönemde beyaz lekeler gelişir.

 
Tedavisi

Dişte beyaz lekeler genellikle kişilerde herhangi bir rahatsızlığa neden olmadığı için birçok insan bu lekeleri tedavi ettirmez. Bu durumda dişte beyaz leke sorunu eğer geçebilecek bir durumsa zamanla kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat beyaz leke çok yoğun ise bu durum biraz tehlikeli olabilir. Bu durumda doktor muayeneleri şarttır. Doktorlar ise genellikle hastalarda ağız bakımı için bazı ilaç tedavileri uygulamaktadır. Bazen sorun gerçekten çok büyükse ya da kişinin estetiği bu durumdan çok etkileniyor ise kişilerin bu dişleri üzerinde ana dişinden farksız bir şekilde kaplamalar yapılabilmektedir. Fakat günümüzde birçok insan bu beyaz lekeler nedeni ile kaplama yapmamaktadır. En doğru şeyde budur. Çünkü günümüzde yapılan birçok yöntem kesinlikle ana dişler kadar kalıcı ve sağlam olmamaktadır. Bu nedenle sizlerde elinizden geldikçe ana dişlerinizi bozdurmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu