Sağlık

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Yiyecekler

Özellikle masa başı çalışanlarında görülen eklem ağrılarını kısmak hedefiyle tertipli bir şekilde tüketilmesi gereken birtakım besinler vardır. Peki eklem ve kas ağrılarına iyi gelen yiyecekler nelerdir? Sizler hedefiyle eklem ağrılarını azaltan besinleri araştırdık. İşte eklem ağrılarına iyi gelen yiyecekler

 

Eklem Ağrıları hedefiyle Egzersiz Haraketleri

Eklem Ağrıları Nedir?

Uzun dönemli, tedavi edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlar. Günümüzde romatizma tedavisinde sarfedilen tedavi yöntemleri hastalığı tamamıyla ortadan kaldırmamakla beraber tesirini azaltarak belirtilerinin hafifletilmesine yaramaktadır. Eklem ağrılarına iyi gelen yiyecekleri günlük beslenmenize ilaveten eklem ağrılarını hafifletebilir, şişliği ve iltihaplanmanın şiddetini azaltabilirsiniz. Herhangi bir takviyesi kullanmaya başlamadan evvela hekiminize danışın. Peki eklem ağrılarına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Yiyecekler

Sağlıklı beslenmenin diz eklemi ve kıkırdak hastalıkları üstünde bir tesiri var mı? Bu tür hastalıkların tedavisi hedefiyle umumi sıhhatli beslenme önerilerini biz dahi hastalarımıza tavsiye ediyoruz. Bol bol su içmeleri, yeşillik ve meyve çoğunluklu beslenmeleri, vitaminlere ve proteinlere ehemmiyet vermeleri gerekiyor. Yani sıhhatli beslenmede neler tavsiye ediliyorsa, gibi kıkırdak sihhati hedefiyle dahi geçerlidir. Eklemlerde meydana gelen problemler hedefiyle iyi gelen besinler hangileri?

Nar Özü

Son birkaç senede nar özünün üstüne etkileri bölümünde uygulanan hayvanlar üzerindeki incelemeler, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda meydana gelen iltihaplanmayı azalttığı tarafında neticelere sahiptir. Düzenli olarak nar suyu yahut nar özü bitirmek romatizmal ağrıların ve şişliklerin azaltılmasına yardım edebilir ama bu alanda mutlak bir delil hedefiyle daha çok bilimsel soruşturma yapılmasına gereksinim duyulmaktadır.

Balık

Balık, bilhassa somon, ton gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega yağ asidi içerir ve omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Haftada asgari 3 öğün balık tüketerek romatizma ağrılarını azaltabilir ve eklemleri büyüleyici iltihabın yayılmasını yavaşlatabilirsiniz.

Keten Tohumu

Balıkta olduğu gibi dahi yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ila lifi gibi bir madde olan “lignan” içerir. Günlük olarak tüketilen keten tohumu eklem ağrılarını hafifletirken eklem sertleşmesini azaltabilir. Keten tohumu içinde tespit edilen lif birtakım ilaçların emilimini azaltabileceğinden, tertipli ilaç kullananların rastgele bir yan tesire karşı korunmak namına keten tohumu kullanmaya başlamadan evvela doktora danışmaları tavsiye edilir.

Hodan Otu ve Frenk Üzümü

Bitki tohumlarında tespit edilen naturel bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” naturel bir iltihap önleyicidir, sebebiyle meydana gelen iltihaplanmayı ve nedeniyle eklem şişliklerini azaltabilir. Çuha çiçeği, hodan otu ve kara kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından en varlıklı besinler arasında bulunuyor. Ancak bilhassa hodan otunun ekstrem kullanımı karaciğeri yorabileceğinden ilgi tüketilmelidir.

Yumurta

Sağlıklı doku, kemik ve eklemler hedefiyle sülfür lazım olur ve sülfür yumurtada bol miktarda yer alır. Aynı vakitte B vitamini bakımından varlıklı olan yumurta kas dokusunun ve eklem dokusunun gelişmesine katkıda yer alır.

Eklem Ağrıları için Egzersiz Haraketleri

Yukarıdaki besinlere ilave olarak eklem ağrısı tedavisine dayanak olması hedefiyle tüketebileceğiniz besinleri hekiminize danışabilirsiniz. Ayrıca haftada asgari 5 gün, 30 dakika kadar yapılacak egzersizler eklemleri çalıştırarak güçlendirir ve esnekliğini çoğaltır. Sıcak, Soğuk Kompres: Uzmanlar çoğalan ve eklem şişlikleri hedefiyle sıcak ve soğuk kompresin yararlı olduğunu vurguluyor. 15 dakikalık sıcak bir duş eklem ağrılarını azaltabilir. Aynı şekilde eklemlere uygulanacak soğuk kompres ila kas sertliği, ağrılar ve şişlikler hafifletilebilir.

Bilinçli antrenman hastalığın seyrini yavaşlatabilir. “Fazla hareket ama zorlama yok”. Çünkü hareket eklemin beslenmesini ve metabolizmasını destekleyen biyolojik uyarıdır. Eklem kıkırdağına olan hafif baskı damarları olmayan kıkırdak dokusunun gıda almasını sağlayabilir.  Tüm sıçrama ve mücadele biçimindeki sporlar eklemlere zarar verir. Eklem ağrıları olan şahıslar hedefiyle çok güç gerektirmeyen, ritmik, kesintisiz ve yumuşak hareketler -örneğin yokuş olmayan yolda bisiklet kullanım, yüzme, yürüme, dans etme- yararlıdır. Su, beden ağırlığını taşıdığı hedefiyle ve eklemlerin hareketini kolaylaştırdığı hedefiyle, yüzme egzersizi bilhassa idealdir. Tenis, basketbol, voleybol, futbol gibi ansızın ve taraf değiştirici hareketlerle beraber olan spor çeşitleri eklem kıkırdağının aşınmasına yol açar. Hedefli güçlendirme ve germe egzersizleri eklemleri koruyan kasların etkinliğini artırarak eklemleri güçlendirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu