Sağlık

Erken Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Erken doğum son tane tarihine göre 20. haftadan sonra 37. gebelik haftası tamamlanmadan başlayan doğum eylemidir. Erken doğumlar doğum esnasındaki ölümlerin aşağı yukarı %70’inden, uzun devir beyin-sinir hasarlarının neredeyse yarısından mesuldür. Peki erken doğuma neden olan sebepler nelerdir?

 

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğumun Nedenleri Nelerdir?

Tüm doğumların aşağı yukarı %10’u Erken doğumdur. Erken doğumların aşağı yukarı %80’i kendi kendine Erken doğum eylemi yahut erken su gelmesi (erken membran rüptürü)ne tabi iken %20’si ana veya bebe sağlığını güvenliğini sağlamak amacıyla hekimin kararıyla gerçekleşmektedir. Yapılan incelemeye göre prematüre doğumların sebebi bir tür bakterkeni olur. Peki erken doğuma niçin olan başka faktörler nelerdir? İşte uzmanından erken doğum sebepleri…

ABD’deki 2014 senesinde uygulanan bir incelemeye göre şayet prematüre doğumların esas sebebi belli bir tür bakteri olur. Plos One isimli dergide yayımlanan incelemede, bir tür bakterinin bebeği ana karnındayken çevreleyen zarı (membran) incelttiği ve zarın yırtılmasına niçin olduğu öne sürülüyor. Prematüre doğumların aşağı yukarı üçte biri, bebeği çevreleyen zarın erken yırtılmasından kaynaklanıyor. Zarın normalde doğum başladığında yırtılması gerekiyor. Eğer annenin suyu doğumun beklendiği tarihten evvela geliyorsa, buna tıbbi olarak “prematür membran rüptürü” deniliyor. Bu vaziyet sancıların başlamasından evvela söz hususu olursa erken doğuma yol açabiliyor.

Erken Doğum Nedir?

Sağlıklı bir gebelik 40 hafta sürerken. Gebeliğin 20. haftasından sonra ve 37. haftasından evvela gerçekleşen doğumlar şayet erken doğum olarak kabul edilir. Farklı bir söyleyişle hamileliğin 37. haftasından evvela gerçekleşen doğumla dünyaya gelen bebekler prematüre bebe olarak tanımlanır.

Erken doğan bebeklerin büyük bir çoğunluğu yoğun bakıma gereksinim duyarlar. Bu yüzden bebeğin sahip olunan haline göre değişen bir süre süresince bebekler, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tutulur. Düzenli kasılmalar neticesinde döl yatağı ağzının açılması ila meydana gelen erken doğumun mutlak olarak sebebi bilinmese dahi pekçok etkenin erken doğum tehlikesini çoğalttığı düşünülür. Bazı kadınlar hiç bir risk etkeni yokken dahi erken doğum gerçekleşebilir. Tüm doğumların aşağı yukarı olarak %12’sini meydana getiren erken doğum vakalarının nedenlerine ve risk faktörlerine geçmeden evvela “Erken doğum bulguları nelerdir? sorusunu yanıtlamak gerkenekir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Çoğu ana adayı gebeliğin değişik zamanlarında erken doğum bulguları nden biri olan kasılmaları hissederken. Yalancı kasılma biçiminde dahi tariflenen Braxton Hicks kasılmaları, doğum sancısı ila karıştırılabilir. Anneyi doğum sürecine hazırlayan Braxton Hicks kasılmalarının farkına varılması, ana adayının lüzumsuz yerkene panik olmasını engel olur. Çoğunlukla ilk gebeliklerkende farkına varılamayan üçkağıtçı kasılmaların varlığında doktora başvurulması, ana adayının rahatlamasını sağlayabilir. Doğum kasılması ila üçkağıtçı kasılmaların arasında pekçok ayrım yerken alır. Bunların başında kasılmaların tutarlılığıdır. Doğum kasılmaları, herken 10 dakikada bir yahut daha çok gerçekleşir. Kasılmaların sıklığı ve şiddeti artar. Ancak üçkağıtçı kasılmaların varlığında kasılma duygusal düzensizdir ve sıklığı artmaz. Braxton Hicks kasılmaları karakteristik olarak ağrıya yol açmaz. Ağrı varsa dahi çoğunlukla karnın ön bölgesinde hissedilir. Ayrıca kasılma yahut sızı, konum değiştirildiğinde geçme eğilimindedir.

Erken doğumun engellenebilmesi amacıyla belirtilerinin bilinmesi önemlidir. Yaşanan kasılmaların Braxton Hicks kasılması olup olmadığının anlaşılmasının en basit yolu, sızı ve kasılmaların konum değişimiyle azalıp azalmadığını denetim etmektir. Aşağıda teşhis edilen erken doğum bulguları varlığında ilk iş olarak doktoru bilgilendirmek gerekir.

Erken Doğum Neden Olur?

Dünya genelinde her sene 15 milyon bebe erken dünyaya geliyor ve 1 milyon bebe erken doğumun niçin olduğu sorunlar sebebiyle yaşama gözlerini yumuyor. Üstelik bu doğumların yarısına yakınında hiç bir risk etkeni teşhis edilemiyor. Dolayısıyla her gebe bayan risk altında alabiliyor. Erken doğuma niçin olan sebeplerken nelerdir?

Çok kilolu veyahut çok cılız olmak

Özellikle obezite problemi olan bayanlarda hamilelikte hipertansiyon ve şeker daha çok görülüyor; bu hastalıklar dahi erken doğumu gerektirebiliyor. Çok cılız bayanlarda şayet beslenme sorunu ve fazla gerilim hormonları erken doğuma zemin hazırlayabiliyor. Dolayısıyla gebe kalınmadan evvela uygun beden kitle indeksi olan 18.5-24.9 kg/m2 arası değere ulaşmak epey mühim.

Çoğul hamilelikler

Çoğul hamileliklerin erken doğum amacıyla mühim bir risk etkeni olduğu ikazında bulunarak, “Bu sebeple inferkentilite tedavilerinde tekiz gebelik hedeflenmeli ve muhtemel olduğunca tek embriyo aktarım politikası tercih edilmelidir.”

Sigara kullanımı

Sigara ana adayının ve plasentanın oksijen alımını bozarak; erken doğum, erken su gelmesi, düşük doğum ağırlığı ve plasentanın erken ayrılması gibi risklerin tümünü artırıyor. Bu mühim zararları sebebiyle sigaranın hiç içilmemesi, şayet içiliyorsa tercihen gebe kalınmadan yahut hamilelikle beraberken bırakılması epey mühim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu