Sağlık

Evde Kendi Doğal Sabununuzu Yapın

Koronavirüs salgını nedeniyle el yıkamanın önemi gittikçe arttı. Sabunun hayatımızdaki yeri de öyle… Dilerseniz evde sevdiğiniz kokularla, dilediğiniz formda kendi sabunlarınızı yapabilirsiniz. Koronavirüs salgını ile mücadelede en etkili yöntemlerin başında hijyenimize öze göstermek geliyor. Bunun temel malzemesinin ise sabun olduğunu biliyoruz.

 

Sabunla ellerinizi 20 saniye boyunca, internette olayca bulabileceğiniz bir çok videoda da detaylı olarak anlatıldığı şekilde, önce ellerinizi ovuşturarak, sonra ellerinizin üstünü, bilekleriniz ve parmak aralarınız dahil iyice sabunlayarak, başparmaklarınıza da aynı işlemi uyguladıktan sonra en son olarak ise tırnaklarınızı avuç içlerinize sürterek sabunlamanız yeterli.

En az 20 saniye boyunca boşa akan su, çok ciddi bir su israfı olacaktır. Bunu unutmayarak ellerinizi sabunlarken suyu kapatmayı da ihmal etmeyin.

Doğal Sabun Tarifi

Şimdi gelelim evimizde, sevdiğimiz kokuları da dahil ederek sabun yapımına.

İhtiyacımız olan malzemeler;

 • 15 gr kostik soda*
 • 30 ml saf su
 • 120 ml zeytinyağı (hindistancevizi, kakao, shea, palm yağı da olabilir. Ya da yağlar karıştırılarak kullanılabilir.)
 • 10 ml sevdiğiniz kokuda bir çiçek yağı

 

 • Eldiven
 • Gözünüzü koruyacak bir gözlük
 • Termometre
 • Spatula
 • Metal kaşık
 • Çelik tencere
 • Cam kase
 • Sabunuzu şekillendirmek için uygun kalıplar

*Kostik soda ya da diğer ismiyle Sodyum Hidroksiti, sabun yapmakta kullanmak amacıyla temizlik malzemeleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

Dikkat: Kostik soda asla cildinize doğrudan temas etmemeli ve çocukların erişemeyeceği yerlerde mıuhafaza edilmeli.

Kostik olmadan doğal bir sabun elde edemeyeceğimiz için bu malzmeyi kullanıyor ama kullanırken de gerekli tüm önlemleri almaya özen gösteriyoruz.

Yapımı

Sabunuzu yaparken kostik sodanın oluşturacağı kimyasal tepkime nedeniyle ortamınızın havalandırmaya müsait olmasına özen göstermeniz gerekli. Küçük bir tüp ile balkonunuzda yapmanız en güvenlisi ya da tüm camları açarak ve dikkatli davranarak mutfağınızda yapabilirsiniz.

Cam kaseye koyduğunuz saf suyun üzerine metal kaşıkla yavaş yavaş kostik sodayı ekleyin. Bu aşamada çıkan buharı solumamanız sabun yapımındaki en önemli nokta. Cam kasenizi soğuması için bir kenarda bekletin. Termometreniz ile kontrol edin. Kkarışımınızın 50 dereceye geldiğinde ısıttığınız yağınızla karışmaya hazır olacak.

Çelik tencerede zeytinyağınızı (ya da hindistan cevizi yağınızı) düşük ısıda 40 dereceye kadar ısıtın. İçine yavaş yavaş, cam kasede hazırladığınız 50 dereceye gelmiş kostik soda ve su karışımını ekleyin.Spatula ile kıvam alana kadar, puding kıvamı da diyebiliriz, durmadan karıştırın. Son olarak sevdiğiniz kokudaki çiçek yağınızı da ekleyin ve biraz daha karıştırın. İsterseniz sabununuza bu aşamada kurutulmuş doğal çiçek yaprakları da katabilirsiniz.

İşte sabununuz hazır. Dilediğiniz kalıba dökerek 24-48 saat beklemeye alın. Sabunlarınızı kalıptan çıkardıktan sonra nemsiz bir ortamda bir ay kadar bekletin ve kullanıma hazır.

Sabunuz hem doğal, hem sevdiğiniz kokuyu içeriyor, üstelik kendi seçtiğimiz kalıplarda yaptığımız için tam da istediğiniz formda ve boyutta. Miktarları daha fazla tutarak daha çok adette sabun yapabilir, sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

Sabunuzda kullanabileceğiniz yağlar ve katacağı özellikler;

Zeytinyağı: Nemlendirici özellik katar. Sadece zeytinyağı kullanılarak yapılan sabunlar çok nemlendirici olur ancak az köpürür. Kullanacağınız zeytinyağının asit oranın çok olmamasına dikkat edin. Mümkünse yemeklik zeytinyağı kullanın.

Hindistancevizi yağı*: Sabunun daha sert olmasını sağlar ve çok miktarda köpürme özelliği katar.

Kakao yağı: E vitamini ve antioksidan yönünden zengindir. Sabununuzun daha sert bir yapıda olmasını sağlar.

Shea yağı: A ve E vitamini yönünden oldukça zengindir. Sabunuza güçlü bir nemlendirme özelliği katar.

Palm yağı: Güçlü bir nemledirici ve E vitamini deposudur. Sabununuzun daha dayanıklı olmasına yardımcı olur.

*Çok köpüren bir sabun yapmak istiyorsanız hindistancevizi yağı kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu