Sağlık

Fazla Tarçın Tüketmenin Zararları

Kan şekerini dengeleyen ve bazı yemeklerin vazgeçilmezi tarçın aşırı kullanıldığı taktirde zararlara yol açabiliyor. Fazla tarçın tüketmek vücudumuz için sağlıklı değildir. Fazla Tarçın Tüketmenin Zararları Nelerdir?

 

Tarçın, Kafur (Cinnamomum) ağacının iç kabuğundan yapılmış bir baharat çeşididir. Yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, düşük diyabet düzeyinde tesirli olduğu kadar, kanser ve kalp hastalığı riski de dâhil olmak üzere kimi etkileyici sıhhat faydalarıyla ilişkilendirilmiştir. Sinameki ve Seylan olmak üzere iki ana tip tarçın türü vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

• Sinameki: Yassı tarçın olarak da bilinmektedir ve en yaygın kullanılan türüdür.
• Seylan: Gerçek tarçın denilen Seylan, daha hafif ve daha az acı bir tada sahiptir.

Kasia tarçın (Çin tarçını), Seylan tarçından çok daha ucuz olduğu göz önüne alındığında, daha yaygın olarak satılmaktadır. Kasia tarçını küçük ila orta miktarlarda yemek güvenli olsa da, çok fazla yemek ise kumarin isimi verilen yüksek miktarda bileşik içerdiğinden dolayı, sağlık meselelerine kapı aralayabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, çok fazla kumarin tüketmenin karaciğere zarar verebileceği ve kanser riskini artırabileceği bulunmuştur. Ayrı olarak, çok fazla Kasia tarçın tüketmek, diğer bir hayli yan tesirlere de sahiptir. Çok fazla Kasia tarçın yemenin olası yan tesirleri aşağıdaki gibidir:

Karaciğer Hasarına Neden Olabilir

Sinameki veya normal tarçın, zengin bir kumarin kaynağıdır. Nasihatilmiş Kasia tarçın kumarin muhtevası, çay kaşığı başına 7 ila 18 miligram (2.6 gram) arasında değişebilirken, Seylan tarçın yalnızca az miktarda kumarin içermektedir. Kumarin tölere edilebilmektedir, günlük alımının takriben 0,1 mg/kilogram vücut ağırlığı veya 59 kg bir kişi için günde 5 mg’dır. Bu, sadece 1 çay kaşığı Kasia tarçınının günlük sınırı aşabileceği mananına gelmektedir. Ne yazık ki yapılan bazı çalışmalar, çok fazla kumarin yemenin karaciğer toksisitesine ve hasarına kapı aralayabileceğini bildirmişlerdir. Mesela, 73 yaşında bir bayan, sadece 1 hafta süresince tarçın desteği yaptıktan sonra karaciğerinde hasara kapı aralayan ani bir karaciğer enfeksiyonu geliştirmiştir. Bununla beraber bu olay, sadece perhizden alacağından daha yüksek bir doz sağlayan destekleri içermektedir.

Kanser Riskini Arttırabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, Kasia tarçınında bol miktarda bulunan kumarin yemenin bazı kanser riskini artırabileceğini göstermiştir. Sözgelimi, kemirgenlerde yapılan çalışmalar, çok fazla kumarin yemenin akciğer, karaciğer ve böbreklerde kanserli urların gelişmesine kapı aralayabileceği bulunmuştur. Kumarinin urlara kapı aralama şekli belirsizdir. Bununla birlikte, bazı bilim insanları kumarin vakit içinde DNA hasarına kapı aralayarak kanser riskini arttırdığına inanmaktadır. Kumarinin kanserli tesirleri üzerine yapılan araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Kanser ve kumarin arasındaki aynı irtibatın insanlar için de geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla insan tabanlı araştırmalara gerek duyulmaktadır.

Ağız Yaralarına Kapı aralayabilir

Bir takım kişiler tarçın aromalı maddeler içeren yemekten meydana gelen ağız yaraları yaşamıştır. Tarçın, çok miktarda tüketildiğinde alerjik tepkisi tetikleyebilen bir bileşik olan sinnamaldehit içermektedir. Tükürüğün kimyevilerin ağız ile çok uzun müddet temas etmesini önlediği için baharatın az miktarda olması bu tepkiye kapı aralamamaktadır. Ağız yaralarına ek olarak, bir sinnamaldehit alerjisinin semptomları bulunmaktadır. Ve bu semptomlar aşağıdakileri içermektedir:

• Dil veya diş eti şişliği
• Yanma veya kaşıntı hissi
• Ağız da beyaz lekeler

Bu belirtiler kesinlikle ciddi olmamakla beraber, rahatsızlığa kapı aralayabilmektedir. Ancak, kişinin cinnamaldehitin alerjisi varsa ağızda yaralara kapı aralayacağına dikkat etmelidir ve cilt yama testi ile bu tip alerjiler için testi yaptırabilmektedir. Ayrı olarak, ağız yaraları daha çok tarçın yağı ve tarçın aromalı sakız kullananları etkiliyor gibi görünmektedir, zira bu ürünler daha fazla tarnamaldehit içermektedir.

Düşük Kan Şekeri Olabilir

Kronik yüksek kan şekeri olan bir sağlık problemidir. Rehabilitasyon edilmezse, diyabet, kalp hastalığı ve diğer bir hayli sıhhat meselenine sebep olabilmektedir. Tarçın, kan şekerini düşürme yeteneği ile bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, baharatın kandan şeker alınmasına yardımcı olan bir hormon olan insülinin tesirlerini taklit edebileceğini keşfetmiştir. Kişinin biraz tarçın yemesi kan şekerinin düşürmesine yardımcı olabilirken çok fazla yemesi çok düşmesine kapı aralayabilmektedir ve buna hipoglisemi denmektedir. Yorgunluğa, baş dönmesine ve muhtemelen bayılmaya kapı aralayabilmektedir. Kan şekeri hayata riski en fazla olan kişiler diyabet için ilaç alan kişilerdir. Bunun nedeni, tarçın bu ilaçların tesirlerini artırabilir ve kan şekerinin çok düşmesine kapı aralayabilmektedir.

Solunum Sorunlarına Neden Olabilir

Tek bir oturuşta çok fazla nasihatilmiş tarçın yemek, solunum meselelerine kapı aralayabilmektedir. Bunun nedeni, baharatın solunmasını kolaylaştıracak ince bir dokuya sahip olmasıdır ve soluğunu tutmada zorluğa neden olabilmektedir. Kişinin solunduğunda yaşayacağı rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:

• Öksürme
• Geğirme
• Soluğunu tutmaya çalışırken zorluk

Ayrı olarak, tarçındaki cinnamaldehit boğazı tahriş edicidir ve daha fazla solunum problemine kapı aralamaktadır. Astımı veya solunumu etkileyen diğer tıbbi vaziyetleri olan kişilerin, solunum sıkıntısı hayata ihtimalinin daha yüksek olması hasebiyle, bilhassa tarçın solumasına dikkat etmesi germektedir.

Bazı İlaçlar İle Etkileşimi Olabilir

Tarçın, çoğu ilaç türüyle beraber az ila orta miktarlarda yemek için güvenlidir. Ancak, çok fazla almak diyabet, kalp hastalığı veya karaciğer hastalığı için ilaç kullanılıyorsa mesele olmaktadır. Bunun nedeni, tarçın bu ilaçlarla etkileşime girip, ya tesirlerini artırabilir veyahut yan tesirlerini hızlandırabilmesidir. Sözgelimi, Kasia tarçın, yüksek miktarda tüketilmişse karaciğer toksisitesine ve hasara kapı aralayabilecek yüksek miktarlarda kumarin içermektedir. Kişi Parasetamol, asetaminofen ve statinler gibi karaciğeri etkileyebilecek ilaçlar alıyorsa, aşırı tarçın alımı karaciğer hasarı riskini artırabilmektedir. Ayrı olarak tarçın, kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir, bu yüzden kişi diyabet için ilaç kullanıyorsa, tesirlerini artırabilir ve kan şekerinin çok düşmesine kapı aralayabilmektedir.

Kuru Tarçın Yemenin Riskleri

Tarçın popüler hale gelmesinden dolayı, çoğu kişi büyük miktarda kuru tarçın tüketmektedir. Bu miktar bir tatlı kaşığı kuru tarçınının bir dakikanın altında su içmeden yenmesi demektir. Bu zararsız gibi görünse de, çok tehlikeli olabilmektedir. Kuru tarçın yemek, boğazı ve ciğerleri tahriş edebilir, ayrı olarak boğulmaya veya tıkanmaya kapı aralayabilmektedir. Ayrıca ciğerlere kalıcı olarak zarar verebilmektedir. Bunun nedeni, akciğerlerin baharattaki lifleri parçalayamamasıdır. Akciğerlerde birikir ve aspirasyon pnömonisi olarak bilinen akciğer irinine kapı aralayabilmektedir. Aspirasyon pnömonisi rehabilitasyon edilmezse, akciğerler kalıcı olarak yaralanabilir ve muhtemelen hasar görebilmektedir.

Ne Kadar Tarçın Tüketilmelidir?

Tarçın baharat olarak küçük miktarlarda kullanmak çoğunlukla güvenlidir ve bir hayli etkileyici sıhhat faydasıyla irtibatlıdır. Bununla beraber çok fazla yemek, potansiyel olarak tehlikeli yan tesirlere kapı aralayabilmektedir. Bu daha çok Kasia tarçın için geçerlidir, zira zengin bir kumarin kaynağıdır. Tersine, Seylan tarçın yalnızca az miktarda kumarin içermektedir. Kumarin için tolere edilebilir günlük alım vücut ağırlığının kilosu başına 0.05 mg’dır (kilogram başına 0,1 mg). Bu, yan tesir riski olmadan bir günde ne kadar kumarin tüketebileceği mananına gelmektedir. Bu, 81 kilogram ağırlığındaki bir yetişkin için günde 8 mg kumarin değerine eşittir. Uygulama için, 1 çay kaşığı (2,5 gram) nasihatilmiş Kasia tarçındaki kumarin miktarı 7 ila 18 mg arasındadır. Ayrıca çocukların daha az müsamaha gösterebileceği unutulmamalıdır.

Seylan tarçın sadece az miktarda kumarin içermesine karşın, aşırı alımdan kaçınılmalıdır. Tarçın, yüksek miktarlarda tüketildiğinde negatif etkileri olabilecek birçok başka nebat bileşiği içermektedir. Tarçın birçok sağlık faydanına bağlı, lezzetli bir baharattır. Küçük ila orta miktarlarda tüketmek güvenli olsa da, çok fazla yemek yan etkilere kapı aralayabilmektedir. Bu daha çok Kasia veya normal tarçın için geçerlidir, çünkü karaciğer hasarı ve kanser gibi vaziyetlerle irtibatlı yüksek miktarda kumarin içermektedir. Diğer taraftan, Seylan veya gerçek tarçın, yalnızca yapıt miktarda kumarin içermektedir. Çok fazla tarçın yemek bir takım dezavantajlara sahip olsa da, düşük ila orta miktarlarda yemek için güvenli olan sıhhatli bir baharattır. Kabul edilebilir günlük alım miktarından daha az yemek, kişiyi sıhhat faydalarını sağlamak için yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu