Sağlık

Fazla Tatlı Yemenin Zararları

Her ne kadar leziz görünseler de fazla tatlı tüketmek sağlığımız açısından çok zararlıdır. Bazen tatlı krizlerine bile girmişizdir ancak ne kadar leziz görünseler de o güzelim tatlıları kararında yememiz bizim için daha sağlıklı olacaktır. Çok tatlı yemenin bize zararları nedir gelin bakalım.

 

Kişi başı senelik 30 kilodan fazla şeker tüketiyoruz. Şekerli içecekler, şekerlemeler, unlu mamuller ve şekerli sütler ilave etmiş şekerlerin ana kaynaklarıdır. Ancak iş bununla bitmiyor. Ekmekler, salçalar gibi tuzlu yiyecekler dahi şekere sahip olabilirler. Tuzlu, tatlı hemen hemen her yiyecekte şeker bulunuyor. Hem de kılık değiştirmiş halde. Fruktoz, glikoz, sakkaroz… Ne denirse densin şeker şekerdir ve vücudunu bir hayli istikametten negatif istikamette etkileyebilir.

Şekerin Zararları

İçerisinde arıtılmış beyaz şeker, dekstroz, mısır şurubu, yapay tatlandırıcılar veya çikolata bulunan yiyeceklerden fazla miktarda tüketmek ciddi kan şekeri düzensizliklerine kapı aralar. Fazla tatlı yemek bu arada tinsel balansı bozar, enfeksiyonlara karşı bağışıklığı azaltır, dalak, karaciğer, pankreas ve bağırsakların fazla çalışmasına yol açar ve bu uzuvların balansını bozar.

Tatlı ve şekerli yiyecekler yerine natürel tatlandırıcılar kullanmak daha yararlı olacaktır. Her ne kadar çağdaş perhiz anlayışında şeker tüketiminin gereksiz ve vücuda zarar veren olduğu vurgulansa da bu zevkten vazgeçmek zor olduğundan doğal olarak içerisinde şeker bulunduran gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Örnek olarak bal, pekmez, saf meyve suları verilebilir. Ancak bunların da az miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Şekerin Beyine Zararı

Yeme şekeri, beyninize dopamin isimi verilen bir kimyevinin büyük bir dalgalanmasını sağlar. Dopamin “mutluluk hormonu” olarak anılır. Meyveler ve sebzeler gibi tüm yiyecekler beynin dopamini serbest bırakmasına kapı aralamadığından, beyniniz aynı zevk hissini almak için daha fazla şekere ihtiyaç duymaya başlar. Bu, yemek sonrası dondurma yemek için evcilleştirilmeleri çok zor olan “sahip olma” duygularına kapı aralar. Şeker bağımlılık yapar!

Şekerin Dişlere Zararları

Muhtemelen küçükken hepimiz reddettik, fakat annemiz haklıydı: Şeker dişlerimizi çürütür! Çürüklere kapı aralayan bakteri, tatlı bir şeyler yedikten sonra ağzımızda kalan şekerleri yemeye bayılır.

Şekerin Cilde Zararları

Şeker, cildinizi daha hızlı yaşlandırabilir. Şeker kan dolaşımınızdaki proteinlere yapışır ve “AGE’ler” veya gelişmiş glikasyon ürünleri olarak adlandırılan zarar veren moleküller oluşturur. Cildinizdeki, gençliğinizi savunan protein lifleri darp edilir.  Şekerin, cildinizde kolajen ve elastine zarar verdiği görülmüştür. Netice? Kırışıklıklar ve sarkık ciltler.

Şekerin Karaciğere Zararları

İlave etmiş şeker bolluğu, karaciğerinizi enerjinize dönüştüren ehemmiyetli bir hormon olan karaciğerin insüline karşı dirençli olmasına kapı aralayabilir. Bu, vücudunuzun kan şekeri düzeyinizi kontrol edemediği mananına gelir, bu da tip 2 diyabetlere kapı aralayabilir.

Şekerin Kalbe Zararları

Aşırı şeker yediğinizde, kan dolaşımınızdaki ekstra insülin atar damarlarınızı etkileyebilir. Duvarlarının normalden daha hızlı büyümesine ve gerginleşmesine kapı aralar, bu da kalbinize stres katar ve giderek zarar verir. Bu kalp hastalığına, kalp krizlerine ve felçlere sebep olabilir. Araştırma ayrı olarak daha az şeker tüketmenin, kan basıncını düşürdüğünü de göstermektedir. Ayrı olarak, çok fazla şeker tüketen kişilerin normal beslenen insanlara göre iki kat daha fazla ölüm rizikosu taşıdığını ilave edelim.

Şekerin Cinsel Sağlığa Zararları

Şeker, ereksiyon için ihtiyaç duyulan olan olaylar zincirini etkileyebilir. Uzmanlar, “Kan dolaşımındaki kronik yüksek düzeydeki şekerlerin ortak bir yan tesiri, erkekleri iktidarsız hale getirebilmesidir.” diye izahlarda bulunuyor. Bunun nedeni vücudunuzdaki kan akışını kontrol eden ve bir ereksiyon ele geçirmek ve tutmak için düzgün bir şekilde çalışması şart olan dolaşım sisteminizi etkilemesidir.

Şeker Vücudumuza Ne Yapar?

Ağzınıza tatlı bir şey atınca dildeki tat alma duyuları beyni uyarır ve ödül mekanizması çalışır. Dopamin salgılanır. Bu esnada şeker mideye, ince bağırsağa, sonra karaciğere doğru yola çıkar. Metabolizma bu besini denetlemeye çalışır. Enzimler, şekeri glikoz ve fruktoz olmak üzere iki moleküle ayrıştırıp parçalar. Nişasta bazlı şeker ise sindirimin ilk aşamasında doğrudan kana karıştığı için metabolizmanın ayarlarını bozar.

Tatlıdan Nasıl Uzak Durmalıyız?

Beyin, şekere tıpkı içki ve sigara gibi reaksiyon verir. Şekeri hayatınızdan çıkardığınız ilk günlerde baş ağrısı, gerginlik ve çok fazla tatlı isteği oluşuyorsa bu, şekere bağımlılığınıza işarettir. Bu bağımlılıkla mücadele için en tesirli yol ise şekeri aniden hayatınızdan çıkarmak olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu