Sağlık

Göbek Yağlarını Eritmenin En Etkili 10 Yolu

Eğer siz de göbek yağlarını eritmenin en etkili yolu nedir? diye düşünüyorsanız, öncelikle yalnız olmadığınızı bilin. Gerçek şu ki, inatçı göbek yağları birçok insan için güvensizlik kaynağı olabilir. Aslında düz bir karına sahip olan kişilerde bile göbek yağı vardır ve bu oldukça normal bir durumdur. Göbek yağlarından kurtulmak, birçok kişi için yaygın bir kilo verme hedefidir ve giysilerinizin sizi sıkmasından çok daha büyük bir rahatsızlıktır. Özellikle göbek yağları, vücuttaki diğer yağlardan daha zararlı bir türdür. Araştırmalar viseral yağ (karın yağı) olarak adlandırılan bu tür yağın tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve diğer durumlar için önemli bir risk faktörü olduğunu gösteriyor. İşte bilimsel çalışmalarla desteklenen göbek yağlarını eritmenin en etkili 10 yolu.

Göbek Yağlarını Eritmenin En Etkili 10 Yolu

Bel çevreniz kalınlaştı mı? Kilo vermenize rağmen karın bölgenizdeki yağlardan hala kurtulamadınız mı? Göbek yağı eritmek için etkili beslenme önerilerini sizin için hazırladık. Bazı kilo verme stratejileri, vücudun diğer bölgelerine göre göbek bölgesindeki yağları daha fazla hedefleyebilir. Bu bölgeden yağ kaybetmek zor olsa da, fazla karın yağını azaltmak için yapabileceğiniz etkili yöntemler vardır.

1) Bol Miktarda Çözünür Lif Tüketin

1) Bol Miktarda Çözünür Lif Tüketin

Göbek yağı eritmek için protein ve lif ağırlıklı besinleri tercih etmek olmazsa olmaz! Bol miktarda lif yemek, kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak lif türü önemlidir. Çözünür lif, suyu emer ve sindirim sisteminizden geçerken yiyecekleri yavaşlatmaya yardımcı olan bir jel oluşturur. Bu jel, yiyeceklerin sindirim sisteminizdeki hareketini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Araştırmalar, bu tür liflerin kendinizi tok hissetmenize yardımcı olarak kilo vermeyi teşvik ettiğini, böylece doğal olarak daha az yediğinizi gösteriyor.

2) Daha Fazla Protein Tüketin

2) Daha Fazla Protein Tüketin

Protein, kilo yönetimi için son derece önemli bir besindir. Yapılan çalışmalar daha fazla ve daha iyi protein tüketen kişilerin çok daha az karın yağına sahip olduğunu göstermiştir. Bol miktarda protein tüketmek, metabolizmayı hızlandırarak açlık seviyelerini azaltabilir ve bu da proteini, kilo vermenin en etkili yolu haline getirir. Kahvaltıda mutlaka iyi protein kaynağı olan peynir ve yumurtaya yer verin. Börek, poğaça gibi unlu gıdalardan, şekerli besinlerden uzak durun.

3) Çok Şekerli Yiyecekler Yemeyin

3) Çok Şekerli Yiyecekler Yemeyin

Şeker içeren besinler tükettiğinizde kan şekeriniz hızlı yükseliyor ve yine hızla düşüyor, bu da vücutta ani acıkmaya, daha fazla yemek yemenize sebep oluyor. Dolayısıyla şeker tüketiminden mutlaka kaçınmalısınız. Yapılan çalışmalar büyük miktarlarda fruktoz içermesinden dolayı, aşırı şeker tüketiminin karın ve karaciğer çevresinde yağlanmaya neden olabileceğini göstermiştir. Beslenmenizde şeker miktarını en aza indirerek, bal gibi daha sağlıklı şekerleri bile idareli kullanmalısınız.

4) Daha Az Karbonhidrat Tüketin

4) Daha Az Karbonhidrat Tüketin

Çok sayıda çalışma daha az karbonhidrat tüketmenin, yağ kaybetmenin en etkili yolu olduğunu desteklemektedir. Bunun için katı bir düşük karbonhidrat diyeti uygulamanıza gerek yok. Şeker ve beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlardan kaçınmak, özellikle protein alımınızı yüksek tutuyorsanız yeterli olacaktır. Diyetinizdeki rafine karbonhidratları tam tahıllar, baklagiller veya sebzeler gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları ile değiştirmeyi düşünün.

5) Yediğiniz Yiyecekleri Takip Edin

5) Yediğiniz Yiyecekleri Takip Edin

Pek çok şey kilo vermenize ve göbek yağlarını kaybetmenize yardımcı olabilir. Ancak kilo kontrolü için, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha az kalori tüketmek çok önemlidir. Yiyecek alımını izlemek, yediğiniz her şeyi tartmanız ve ölçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Arada bir yediklerinizi takip etmek, değişim için en önemli alanları fark etmenize yardımcı olabilir.

6) Stres Seviyenizi Azaltın

6) Stres Seviyenizi Azaltın

Stres, adrenal bezleri stres hormonu olarak da bilinen kortizol üretmesi için tetikleyerek karın yağlanmasına neden olabilir. Araştırmalar, yüksek kortizol seviyelerinin iştahı artırdığını ve abdominal (karın) yağ depolamayı tetiklediğini gösteriyor. Kilo vermeye çalışıyorsanız, stresi en aza indirmek önceliklerinizden biri olmalıdır.

7) Aerobik Egzersiz (Kardiyo) Yapın

7) Aerobik Egzersiz (Kardiyo) Yapın

Araştırmalar kardiyonun göbek yağlarını eritmenin en etkili yolu olduğunu gösteriyor. İp atlamak, yürümek, koşmak, yüzmek gibi aerobik egzersizler karın yağlarındaki azalmalara yardımcı olur. Yürüyüş, bisiklet ve diğer kardiyo hareketleri yağ yakımının artmasına yardımcıdır. Bunun yanında karın hareketleri bu bölgedeki kas kitlesinin artmasına katkı sağlar. Mekik, plank, crunch gibi egzersizler kas yapılanmasına yardım eder.

8) Uyku Çok Önemli

8) Uyku Çok Önemli

Uykusuzluk genellikle karın yağlanmasına katkıda bulunan en çok göze çarpan faktörlerden biridir ve uzmanlar “iyi bir uykunun obeziteyi önleme yaklaşımının önemli bir parçası” olarak kabul ederler. Araştırmalar, yeterince uyumayan kişilerin daha fazla kilo alma eğiliminde olduğunu gösteriyor ve buna göbek yağı da dahil olabilir. Kilo vermeyi ve sağlığınızı iyileştirmeyi planlıyorsanız, yeterince ve kaliteli uyku almak ana önceliklerinizden biri olmalıdır.

9) Probiyotik Besinler Tüketin

9) Probiyotik Besinler Tüketin

Bağırsaklarda iyi bakterilerin sayısı azalırsa gaz, şişkinlik, hazımsızlık ve kabızlık problemleri yaşanabiliyor. Bunun sonucunda karın çevresi daha şiş ve yağlı görünebiliyor. Bu sorunları en aza indirmek için 3 ay düzenli olarak hekim veya diyetisyeninizin önerdiği probiyotik takviyesi kullanmanız gerekebilir. Bunun yanı sıra kefir ve yoğurt gibi protein içeriği yüksek besinlere de sofranızda mutlaka yer verin. Probiyotikler, bazı yiyeceklerde ve takviyelerde bulunan bakterilerdir. Bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirmek de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Araştırmalar, farklı bakteri türlerinin kilo düzenlemede rol oynadığını ve göbek yağı kaybı da dahil olmak üzere kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

10) Yeşil Çay İçin

10) Yeşil Çay İçin

Son derece sağlıklı bir içecek olan yeşil çay, kafein ve antioksidan epigallokateşin gallat (EGCG) içerir ve her ikisi de metabolizmayı hızlandırır. EGCG, yapılan bazı araştırmaların göbek yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini öne sürdüğü bir kateşindir.

Bu listedekilerden sadece birini yapmanın tek başına büyük bir etkisi olmayacak. İyi sonuçlar almak istiyorsanız, göbek yağlarını eritmenin en etkili yolu olarak farklı yöntemleri birleştirmeniz gerekir. Göbek yağını kaybetmenin sihirli bir çözümü yoktur. Kilo kaybı her zaman sizin adınıza biraz çaba, kararlılık ve azim gerektirir.

Göbek Yağlarını Eritmek İçin Ne Yapılmalı?

Şeker Tüketimini Çok Azaltın; Göbek yağlanmasının en başlıca sebebi şekeri fazlaca tüketmektir. Paketli ürünler, fast food yiyecekler ve hazır olarak tükettiğimiz pek çok üründe şeker veya şeker kaynağı diğer şuruplar, tatlandırıcılar vardır. Bunlar metabolik olarak vücudun yağ yakma potansiyelini bozup, iştahı artırır. Bu yüzden mümkün olduğunca şekeri azaltıp, hatta mümkünse hayatımızdan çıkarmak gerekir.

Evde yemekleri kendimiz yapmaya, su, soda, maden suyu ve ayran dışında gazlı ve şekerli içecekleri tüketmemeye, canımız tatlı istediğinde sağlıklı formüller geliştirmeye dikkat etmek lazım. Bol su tüketmek, stresten kaçınmak, iyi uyumak ve spor yapmak da şekere olan bağımlılığımızı azaltacak alışkanlıklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu