Sağlık

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken unsurlar bebeğin ve annenin sağlığı açısından çok fazla önem buluyor. Hamileyken yasak olan ve uzak durmamız gereken besinler, hayvanlar ve diğerleri.

 

Hamilelikte Uzak Durmamız Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik evresi bütün anne adayları için yaşamlarını bebeklerini korumak için değiştirmeye başladıkları evredir. Bir canlıyı dünyaya getirme sorumluluğuyla anneler evlatları adına en iyisini yapmaya bu dönem itibarıyla başlarlar. Hamilelik hem annenin hem de bebeğin sağlığı için kritik bir evre olduğundan annenin bazı besinlerden ve hareketlerden uzak olması gerekmektedir.

Hamilelikte Uzak Durmamız Gerekenler

Bunları kısaca şu şekilde belirtebiliriz;

Pastorize Edilmemiş Sütten Yapılan Gıdalar
Pastörize edilmemiş yoğurt, peynir, kaymak gibi gıdalar erken doğum, düşük ve doğum anomalisi gibi sorunları ortaya çıkarabilen Lysteria isimli bakteriyi bulundurmaktadır. Bu sebeple hamilelikte bu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Çiğ veya Az Pişmiş Et Ürünleri

Sosis, salam, sucuk gibi fermente olan et ürünleri, karides, mdye, istiridye gibi kabuklu olan deniz ürünleri bebeklerde sağırlığa, solunum sistemi sorunlarına, sarılığa, göz problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olan Toxoplasma isimli parazitin taşıyıcısı olabilmektedir. Özellikle gebeliğin ilk aylarında bu gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Ekstra olarak çiğ veya az pişirilmiş yumurta da Salmonella bulundurmaktadır. Bu sebeple kesin surette iyice ğişirilip yenmesi önerilmektedir.

Kafein İçeren Gıdalar

Yüksek miktarda alınan kafein düşüğe ve erken doğuma neden olabilmekle beraber vücudun demir emilimini düşürdüğünden kansızlığa da sebep olabilmektedir. Bu sebeple kahve, çay, kafeinli gazlı içecekler ve çikolata gibi besinlerin günlük 300mg’dan daha çok kafein alınmasına sebep olmayacak seviyede yenmesi gerekmektedir.

Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol yetişkin insanlarda bile çok kısa zamanlarda pek çok hastalıklara sebep olabilmektedir. Henüz gelişimini bitirmemiş fetüs üstündeki etkisi ise oldukça ciddidir. Sakatlık doğum anomalisi ve organ yetmezliği gibi pek çok ağır soruna neden olan sigara ve alkolde hamilelik süresince ve sağlıklı yaşam için emzirme süresince uzak durulması gerekmektedir.

Saç Boyaları

Saç boyasıve deri üstünden emilip vücuda karıştığı gözlemlenen diğer kimyasal kozmetik malzemeler hamilelik boyunca kullanılmamalıdır.

Temizlik Ürünleri

Özellikle kireç, çözücü, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi oldukça yoğun kimyasal maddeler barındıran temizlik malzemeleri ve kokulu deterjanlar hamilelik evresinde anne ve bebeğin sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

İlaç Kullanımı

Hamilelik evresinde ilaç kullanımı mutlaka doktorunuza danışarak içilmelidir. Doktorun tavsiyesi olmadığı sürece vitamin dahi içilmemelidir.

Radyasyon Yayan Cihazlar

Radyasyon doğum sorunlarına sebep olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Sürekli kullanılan cep telefonu, bilgisayar, mikrodalga fırın gibi cihazlar düşük seviyelerde de olsa radyasyonu yaymaktadır. Ekstra olarak röntgen cihazı ve X-Ray cihazlarından da mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.Sağlıklı doğumlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu