Sağlık

Hamileyken Spor Yapılır mı?

Hamilelik boyunca yapılan spor doğumda ve doğumdan sonra hem anne hem de bebeğe oldukça faydalıdır. Birçok anne hamileyken bebeğine zarar vermekten kaçınmak için spor yapmaz. Fakat hamilelikte uygun egzersizler yapılırsa hem anneye hem de bebeğe faydası vardır. Sizlere hazırladığımız bu yazımızda hamilelikte nasıl spor yapılmalı ve spor yapmanın faydalarından kısaca bahsedeceğiz.

 

Hamilelikte Spor Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Spor Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam için sporun gerekliliği ve önemi yansınamaz. Normal yaşantımızın bir süreliğine kesintiye uğradığı, hamilelik dönemi içinde de spor yapmak, rahat bir doğum yapmak için gerekli ortamı hazırlamaya katkı sağlamaktadır.Hamilelik öncesi spor yapan anne adayları bu konuda biraz daha bilinçli. Ancak daha önce spor yapmayan bir hamileyseniz, bu konuda daha dikkatli olmak durumundasınız. Öncelikli olarak her iki durum için de mutlaka doktorunuza danışmalı onun görüşleri doğrultusunda eyleme geçmelisiniz.

 Hamilelik süresince her gün yürüyüş yapmak da anneler için oldukça faydalıdır ve en basit spor biçimidir. Basit olması ve en risksiz spor olmasıyla da anneler tarafından rahatlıkla yapılabilir. Eğer mümkünse açık havada ve deniz kenarında yürüyüş yapılmalıdır. Uzmanlar anneler için günde 2-3 kilometre arası yürüyüş tavsiye etmektedir.

– Hamile kadınlar için bir diğer uygun spor ise hamile yogası dediğimiz yoga çeşididir. Yoga odaklanmayı, gevşemeyi ve nefes alışverişimize dikkat etmeyi sağlar. Bu yönüyle yoga doğum yapmak için çok güzel bir hazırlıktır. Yoga esnekliği artırarak doğum yapmayı kolaylaştırır. Artık hamileler için oluşturulmuş özel yoga dersleri var. Hamilelik süresince vücudun ağırlık merkezi değişecek ve karın büyüyeceği için her aya özel yoga hareketleri vardır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, hamile yogasının bir uzman eşliğinde yapılmasıdır.

– Bir diğer yararlı ve risksiz spor ise pilatestir. Pilatesin içinde ani ve sert hareketler olmadığı için oldukça güvenlidir. Pilates ayrıca kas esnekliğini ve gücünü artırmaktadır. Pilatesin hamileler için özellikle duruşu düzelttiği ve bel ağrılarını azalttığı da bilinmektedir. Hamileler için yapılan pilates derslerinde, anne adayları için zararlı olacak hareketlerden özellikle kaçınılır.

– Hamilelikte nefes egzersizleri de önemli bir yer tutmaktadır. Doğru bir şekilde nefes alıp vererek aslında bir nevi egzersiz yapmış sayılırız. Doğru şekilde nefes alıp vermek rahatlatır, vücut bilincini artırır ve daha iyi oksijen almayı sağlar. Nefes alırken 4’e kadar sayıp, verirken ise 6’ya kadar sayarız. Bunu her gün 15 dakika yapmamız gerekir.

Hamileyken Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar hamile kadınların sık sık günde 30 dakika orta derecede spor yapmalarını öneriyor. Hamilelikte yapılan sporun anneye adaylarına büyük faydası var. Bunlar:

  • Vücut direncini artırır.
  • Gebeliğe bağlı şeker riskini azaltır.
  • Doğumdan önce yaşanan stres ve kaygıyı azaltır.
  • Kabızlığı önler, sindirim sistemine yardımcı olur.
  • Spor yapan anne adayları daha kaliteli ve verimli bir uyku uyurlar.
  • Hamile kadınların en çok şikâyet ettiği bel ve sırt ağrılarını azaltır.
  • En önemlisi de doğumu kolaylaştırır ve bebeğin sağlıklı doğmasını sağlar.

 

Hamileler hangi spor aletlerini kullanabilir?

Hamileler, hamile yogası ve platesinde kullanılan tüm spor aletlerini kontrollü bir şekilde kullanabilir. Temposunu ayarlayarak koşu bandını yürüyüş yapmak için kullanabilir. Başka daha fazla spor aleti kullanmak isterse de doktorundan bilgi almalıdır.

Hamileler Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Gebelikte egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Bu nedenle haftada ortalama 3 gün (iki günde bir) idealdir.Hamilelik dönemindeki spor daha çok doğumu kolaylaştırmaya ve rahat bir hamilelik süreci geçirmeye yönelik olduğu için, kilo verme derdinden çok esneyip, gevşemeye yönelik sporlar yapmak gerekir.Egzerersizleriniz aşırı uzun ve sizi nefes nefese bırakacak kadar ağır olmamalıdır. Ortalama 20-30 dakika egzersiz uygundur ve aşırı terleme, bitkinlik, nefes nefese kalma, çarpıntı olmayacak şekilde ayarlanmalıdırEgzersiz süresince 5-10 dakikada bir kısa dinlenmeler ve nefes alarak rahatlanmalıdır.Her spor öncesinde ilk beş-on dakika mutlaka yavaş yavaş ısınma hareketleri yapılmalı ve spor sonlandırılırken de yavaş bırakılmalıdır.Su kaybını önlemek için yeteri kadar sıvı alınmalıdır. Egzersiz sırasında, susamayı beklemeden rutin olarak sıvı alımı hem vücudunuzun sıvı dengesini koruyan, hem de vücudun aşırı ısı üretmesini engelleyen bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu