Sağlık

Hastalığa Davetiye Çıkartan Belirtiler

Hasta olmadan önce bazı belirtiler görülmektedir. Hele ki hastalığa davetiye çıkaran 5 belirti vardır ki adeta hastalığın habercileri görevini tek başlarına üstlenmiştir.

 

Hastalığa Neden olan 5 Belirti

Hastalığa Davetiye Çıkartan 5 Belirti

İnsan vücudunda herhangi bir hastalık oluştuğu ya da oluşacağı zaman çeşitli sinyaller oluşmaktadır. Sinyal olarak da adlandırılabilecek bu belirtilerden hastalıklar ya da en azından bir şeylerin ters gittiği sonucu çıkarılabilmektedir. Hele ki hastalığa davetiye çıkaran 5 belirti vardır ki adeta hastalığın habercileri görevini tek başlarına üstlenmiştir.

Pek Çok Hastalık Gözlerden Belli Oluyor!

Hastalıkların pek çoğu gözlerden belli olmaktadır. Hastalığın habercileri olarak gözler bazı hastalıklarda teşhis kaynağı olarak görev yapmaktadır. Örneğin karaciğer hastalıkları ve beyin travmaları doğrudan gözlerden teşhis edilebilmektedir. Gözlerin beyaz kısımlarında sararma olması doğrudan safra ve karaciğer rahatsızlıklarına işaret ederken her iki gözdeki göz bebeklerinin büyüklüklerinin birbirinden farklı olması durumunda kafa içi kanamaları ya da beyin travmalarını haber vermektedir. İlaç ve kimyasal toksin alınması durumunda da gözler bize ayna olmaktadır. Bu durumda göz bebeklerinin her ikisinde de normale göre fark edilir şekilde küçülme olmaktadır. Böbrek fonksiyonlarındaki bozulmalar göz kapaklarında ödem ve şişlik şeklinde gözle yansımaktadır.

Tırnak Yapısındaki Değişimler

Hastalığın habercileri kategorisinde yer alan belirti kaynaklarından bir tanesi de tırnaklardır. Tırnak yapısının farklılaşması ve yaşanan renk değişiklikleri hastalık belirtileri içinde yer almaktadır. Tırnaklarda beyaz lekeler ve bu lekelerin çoğalmasına ek olarak kaşık tırnak yapısı demir eksikliğinde sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Öte yandan tırnaklarda bombelerin artması akciğer kanseri ve sirozun, siyah çizgilerin görülmesiyse melonoma kanserinin belirtileridir.

Kilo Artışı Diyabetin Belirtisidir

Kilo artışı kesinlikle metabolizma hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Yeme bozukluğu ve buna bağlı hareketsizlikten ortaya çıkan kilo alma problemi ileride tiroid ve diyabet gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu oldukça ciddi boyutlara gidebilecek bir belirti tipidir. Eğer kurumayla birlikte morarmalar da gözleniyorsa lenf kanseri ve lösemiden şüphelenilmelidir. Ayrıca sıvı tüketiminin normalden az olması ya da herhangi bir tiroid rahatsızlığının olması da ciltte kurumalara neden olmaktadır.

Kilo Kaybı Hastalığın Habercileri Arasında

Aşırı kilo kaybı genellikle yüksek tiroid değerlerinin habercisi olurken çok ciddi kanserlerde de aşırı kilo kaybı görülebilmektedir. Ayrıca pankreas kanseri ve akciğer tümörleri de normal yeme alışkanlığında aşırı kilo kaybı yaparak kendisini belli etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu