Sağlık

HDL ve LDL Kolesterol Nedir?

Tahlil sonuçlarınızda gördüğünüz HDL ve LDL kolesterol ne anlama gelir? HDL ve LDL kolesterol neyi ifade eder? HDL ve LDL kolesterol arasındaki farklar nelerdir?

 

Kolesterol sık sık haksız yere suçlanır, ancak vücudunuzun düzgün çalışması için gereklidir. İnsan vücudunda hormon ve D vitamini üretmek, sindirimi desteklemek için kolesterol kullanılır. Karaciğer bu görevleri yerine getirmek için yeterli kolesterol üretir, ancak vücut kolesterolü yalnızca karaciğerden almaz. Kolesterol kırmızı etten, kümes hayvanlarının etlerinden ve süt ürünlerinden de alınabilir. Bu yiyecekler çok tüketilirse, kolesterol düzeyleri çok yüksek olabilir. Bu yazı HDL ve LDL’yi ve bunları kontrol altında tutmak için neler yapabileceğini teferruatlı olarak ele almaktadır.

HDL’ye Karşı LDL Kolesterol

Vücutta bir miktar kolesterol gereklidir, ancak yüksek düzeyler tehlikeli olabilir. Sigara içmenin ve yüksek tansiyonun yanı sıra, yükselmiş kan kolesterolü kalp hastalığı için ana riziko etkenlerinden biridir. Sıhhatli bir perhiz, egzersiz ve ilaçla kan kolesterolleri azaltılabilir. İki ana kolesterol tipi vardır:

*Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL)
*Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL)

Lipoproteinler yağ ve proteinlerden yapılır. Kolesterol vücutta dolaşırken lipoproteinler içindedir. HDL “iyi kolesterol” olarak bilinir zira kolesterolü vücuttan atılmak üzere karaciğere taşır. HDL kolesterol, kandaki kolesterol düzeyini düşürdüğü için iyi kolesterol olarak adlandırılır. Yüksek HDL düzeyleri, kalp krizi ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla irtibatlıdır.

Kanda çok fazla LDL kolesterol (kötü kolesterol) varsa, kan damarlarının duvarlarında birikir, böylelikle damarların daralmasına ve sertleşmesine kapı aralar. LDL kolesterol birikimi kan akışını azaltır ve kalp krizi veya inme riskini artırır. Damarlarda plak birikmesi, kan akışını ve oksijenin büyük uzuvlara erişmesini azaltır. Uzuvlarda veya arterlerde oksijen yoksunluğu, kalp krizi veya felce ek olarak böbrek hastalığına veya periferik arter hastalığına kapı aralayabilir.

İdeal Kolesterol Değerleri

Kolesterolün yüksek olup olmadığını öğrenmenin tek yolu, desilitre kan başına miligram cinsinden (mg/dL) kolesterolü ölçen bir kan testidir. Sıhhatli kolesterol düzeyleri için ideal değerler aşağıdaki gibidir:

Total kan kolesterolü: Toplam kolesterol miktarı 200 mg/dl’den fazla olmamalıdır.

Trigliseritler: Kandaki trigliserit miktarı 150 mg/dL’den daha az olmalıdır. Trigliseritler yaygın bir yağ türüdür. Şayet şeker yüksek ve LDL de yüksek veyahut HDL düşükse, damar tıkanıklığı (ateroskleroz) gelişme riski vardır.

HDL: Kandaki HDL miktarı olası olduğunca yüksek olmalıdır. Kadınlar için en az 50 mg/dL, erkekler için en az 40 mg/dL olmalıdır.

LDL: Kandaki LDL miktarı mümkün olduğunca düşük olmalıdır. Kalp hastalığı, kan damarı hastalığı veya şeker hastalığı yoksa 130 mg/dL’den fazla olmamalıdır. Bu şartlardan rastgele birine veya yüksek toplam kolesterol oranına sahip olanlarda 100 mg/dL’den fazla olmamalıdır. Değişik bölgeler ve ülkeler değişik kaidelere sahip olabilir, bu yüzden en doğru ve en aktüel aralıklar ile ilgili bir doktorla konuşmak akilane olur.

Toplam Kolesterol-HDL Oranları

Toplam kolesterolün HDL kolesterole oranı, bir kişinin yeterince iyi kolesterol tüketip tüketmediğini bilmesine ve kötü kolesterol kaynaklarını sınırlandırmasına yardımcı olabilir. Toplam kolesterol HDL düzeyine ayrılarak ölçülebilir. İdeal olarak, oran 4’ün altında olmalıdır. Bu sayı ne kadar düşükse, bir insanın kolesterol düzeyi o kadar sıhhatlidir. Toplam kolesterol dalgalanma gösterdiğinden, doğru bir değerlendirme için ansızın fazla kan testi gerekebilir. Bir yemek yedikten sonra düzeyler değişebilir, bu nedenle kan testi kahvaltı yapmadan önce, aç iken yapılır. Çalışmalar, total kolesterol-HDL oranının, kalp hastalığı riskinin tek başına LDL kolesterol düzeylerinden daha iyi belirlediğini göstermektedir.

HDL Olmayan Kolesterol

Kolesterol düzeylerini değerlendirmenin bir başka yolu, HDL olmayan bir kolesterol düzeyinin hesaplanmasıdır. Bu, HDL kolesterolün toplam kolesterolden çıkarılmasıyla ölçülür. Kimi doktorlar tarafından bu yolun daha doğru olduğu düşünülmektedir, çünkü hesaplamada çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) düzeylerini içermektedir. LDL kolesterole benzer şekilde, VLDL kolesterol de kan damarlarının duvarlarının içinde birikebilir, bu da istenmeyen bir vaziyettir. İdeal olarak, HDL olmayan bir kolesterol düzeyi 130 mg/dL’den az olmalıdır. Bundan daha yüksek bir değer kalp hastalığı riskini arttırır.

Yüksek LDL Kolesterol Nedenleri

Doymuş yağ itibariyle yüksek beslenme: Doymuş ve hidrojenlenmiş yağlar bakımından yüksek diyetler (kırmızı et, tam yağlı süt ürünleri, doymuş yağlar, trans yağlar ve işlenmiş besinler açısından zengin diyetler ) LDL kolesterol düzeyini artırabilir.

Düzenli egzersiz eksikliği: Yeterli egzersiz yapmamak, artan kolesterol düzeylerine bağlı kilo alımına kapı aralayabilir. Dolayısıyla egzersiz yapmak kolesterol düzeyini pozitif istikamette etkileyebilir. Günün çoğu hareketsizse, daha fazla hareket edilmelidir. Bir masa başında çalışılıyorsa her saat başı beş dakika kalkmak ve hareket etmek gerekir. Günde yarım saat egzersiz için vakit ayrılmalıdır. Bisiklete binmek, yürüyüş yapmak ve yüzmek iyi seçeneklerdir.

Obezite: Aşırı kilolu kişilerde yüksek kolesterol düzeyi riski artar.

Geniş bel etrafı: Risk oluşmaması için karın ya da bel etrafı erkekler için 100 santimetre’yi, fazla veya kadınlar için 88 cm’yi geçmemelidir.

Sigara: Sigaradaki bir kimyevi HDL kolesterol düzeyini düşürür ve damarların sertleşmesi riskini artırabilen kan damarlarının astarına zarar verir. 2013 tarihli bir araştırmaya göre, sigara içenler ekseriyetle içmeyenlere göre daha düşük HDL kolesterole sahiptir. Araştırmalar sigarayı bırakmanın HDL’yi artırabildiğini göstermektedir. Sigara içenler, sigarayı bırakma programları veya sigarayı bırakmak için kullanılabilecek diğer yollar hakkında doktoruyla konuşmalıdır. Sigara sadece kolesterolü yükseltmekle, hipertansiyona ve kalp hastalıklarına kapı aralamakla kalmaz kimi kanser türlerine yakalanma riskini de artırır.

Stres: Stresin direk yüksek kolesterol düzeyine kapı aralayıp olmadığı belirsizdir. Yönetilmeyen stres, aşırı yağlı yiyecekler, hareketsizlik ve fazla sigara içme gibi LDL’yi ve toplam kolesterolü artırabilecek davranışlara sebep olabilir.

Tıbbi vaziyetler: LDL kolesterol düzeylerini etkileyebilecek olan tıbbi vaziyetlerden bazıları tip 2 diyabet, zayıflatıcı tiroid, böbrek veya karaciğer şartları ve içki bağımlılığıdır.

Menopoz: Bazı kadınlarda menopozdan sonra kolesterol düzeyleri yükselebilir.

Genetik: Bazı vaziyetlerde, yüksek LDL kalıtsaldır. Bu vaziyete ailesel hiperkolesterolemi denir ve bir kişinin karaciğerinin ekstra LDL kolesterolünden kurtulma kabiliyetini etkileyen genetik bir değişinimden kaynaklanır. Bu, yüksek LDL düzeylerine ve genç yaşta kalp krizi ve inme rizikosunun artmasına kapı aralayabilir.

LDL Düzeylerini Azaltabilen Diyet İpuçları

Sıhhatli bir beslenme yüksek kolesterolü düşürmek için ehemmiyetli bir ilk adımdır. İşte yapılabilecek bir takım farklıklar:

Yağ kaynaklarını değiştirmek: Doymuş yağlar tohum yağlarıyla veya zeytin, avokado ve kanola yağındaki gibi tekli doymamış yağlarla değiştirilmelidir. Salatalara zeytinyağı, yüksek yağlı salata sosları yerine de limon suyu serpilmelidir.

Lif alımını arttırmak: Lif itibariyle yüksek bir perhizin toplam kan kolesterol düzeyleri için iyi olduğuna inanılmaktadır. Ananesel makarna kepekli makarnayla, beyaz pirinç kahverengi pirinç ile değiştirilmelidir. Meyvelerde, sebzelerde ve yulafta bulunan çözünür lif bilhassa faydalıdır.

Daha fazla sarımsak yemek: Sarımsak, kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olabilecek bileşikler itibariyle zengindir. Faydalı etkiler yalnızca sarımsak 2 aydan daha uzun müddet düzenli olarak tüketilirse hissedilir.

Balık yemek: Daha fazla (haftada en az iki porsiyon) balık yemeye çalışılmalıdır.

İçeceklere dikkat etmek: Gazlı içecek veya meyve suları maden suyuyla veya taze meyve dilimleriyle tatlandırılmış sade suyla değiştirilmelidir.

Pişirme metotlarını değiştirmek: Et ve kümes hayvanları kızartma yapılmamalı, onun yerine fırında pişirilmelidir.

Yoğurt yemek: Ekşi krema yerine az yağlı süzme yoğurt kullanılması da faydalıdır.

Şekerli yiyeceklerden kaçınmak: Şeker yüklü çeşitler yerine tam hububatlı kahvaltılık gevreklerin seçenek edilmelidir. Bunları yerken şeker yerine tarçın ilave etmesi önerilir.

İlaçla Tedavi

Doğru beslenme ve hayat tarzındaki farklıklar kandaki LDL ve HDL düzeylerinde fark oluşturabilir. Bazen yaşam tarzı farklıkları, özellikle de ailesel hiperkolesterolemi varsa yeterli olmaz, aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla ilaca ihtiyaç olabilir:

*Karaciğerin kolesterolü atmasına yardımcı olmak için statinler.
*Vücudun safra üretmek için ekstra kolesterol kullanmasına yardımcı olmak için safra asidi bağlayıcı ilaçlar.
*İnce bağırsakların kolesterolü emmesini ve kan dolaşımınıza bırakmasını önlemek için kolesterol emilim inhibitörleri.
*Karaciğerin daha fazla LDL kolesterol emmesine kapı aralayan enjekte edilebilir ilaçlar.

Trigliserid düzeylerini azaltmak için de niasin (B–3 vitamini), omega–3 yağ asitleri ve fibratlar gibi ilaçlar ve destekler de kullanılabilir. Bazı çalışmalar B–3 vitamininin HDL’yi yükseltirken LDL kolesterolü düşürebileceğini göstermiştir. Niasin desteği almadan önce bir doktorla konuşmak ehemmiyetlidir.

HDL Düzeyleri Nasıl Artırılır?

Çeşitli şeyler HDL kolesterol düzeylerini artırabilir:

Omega–3 yağ asiti tüketimi: Bu yağ asitleri, doğru ve balanslı beslenme dâhilinde tüketildiğinde kandaki kolesterolü düşürebilir. Alabalık, uskumru, sardalye, ringa balığı, ton balığı (taze olarak), pisi balığı ve somon balığı yüksek oranda omega–3 içerir. Haftada 2 ya da 3 porsiyon yağlı balık tüketiminin kandaki iyi kolesterol (HDL) düzeyini artırabildiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir.

Parlak renklere sahip sebzeler ve meyveler: Bu özelliklere sahip olan sebzelerde ve meyvelerde bulunan antioksidanlar da HDL düzeyini artırabilmektedir.

Düzenli yapılan egzersizler: Araştırmalara göre yapılan çeşitli egzersizler ve fiziksel aktiviteler kanın HDL düzeyini yükseltebilmektedir.

Yüksek Kolesterol Bir Uyarıdır

Yüksek kolesterol kaygı verici olabilir, ancak çoğu vaziyette bir ikaz sinyalidir. Yüksek LDL kolesterol kalp hastalığı için bir riziko etkenidir, ancak çoğunlukla rastgele bir belirti olmadan ortaya çıkabilir. Yüksek kolesterol teşhisi kalp hastalığı gelişeceği veya inme geçirileceği mananına gelmez fakat yeniden de ciddiye alınmalıdır. Yüksek kolesterol varsa ve azaltmak için hareket edilirse, kalp hastalığı ve inme rizikosu büyük ihtimalle azalacaktır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan hayat tarzı farklıkları de genel sıhhati destekler. Kolesterol miktarlarını bilmeyenler, bilhassa ailesinde yüksek kolesterol veya kalp hastalığı öyküsü olanlar doktorlarına test yaptırmak istediğini belirtmelidir. Kolesterol miktarı ne kadar erken bilinirse, yönetmek için ihtiyaç duyulan adımlar o kadar ivedi atılabilir. 40 yaşın üzerindeki kişilerin kolesterol düzeylerini ve toplam kolesterol/HDL oranlarını kontrol etmek için kan testi yaptırması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu