Sağlık

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Günümüzde başta stres olmak üzere farklı birçok etken, estetiksel sorunlardan birisi olan kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Bu nedenlere bağlı olarak, saçlar belirli oranlarda dökülerek geçici ya da kalıcı kelliklere neden olmaktadır. Erkeklerde saç dökülme oranı daha fazla iken, kadınlarda da saç dökülmesine bağlı olarak ortaya çıkan seyrelmeler oldukça yoğun bir şekilde görülmektedir.

 

Aşağıda saç dökülmesinin nedenleri hakkında, detaylı bilgileri sizlerle paylaştık.

Saç Dökülmesi Nedenleri

 

 Genetik Yatkınlık

Kişinin ailesinde kalıtsal nedenlere bağlı olarak saç dökülmesinin varlığı, kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır. Yapılan araştırmalar kişinin ebeveynlerinde kronik saç dökülmesi olması durumunda, yüzde 50 varan oranda kellik problemi yaşayabileceğini göstermektedir.

Saç Temizliği

Saçların uzun süre kirli kalması, birçok insanda önemli oranda saç kayıplarına neden olmaktadır. Genellikle geçici saç kayıpları ortaya çıksa da, kısmi olarak kalıcı saç kayıplarının da görüldüğü bilinmektedir. Şayet saçların kirli kaldığı süre sıklıkla tekrar ediyor ve uzun sürüyorsa, bu nedene bağlı olarak ortaya çıkan saç kayıpları daha da kalıcı olmaktadır.

Stres ve Depresyon Belirtileri

Saç dökülmesi nedenleri arasında, depresyon belirtileri ve stres en önemli nedenlerden ikisidir. Vücudun hormon dengesi ile doğrudan alakalı olan stres ve depresyon belirtileri, buna maruz kalan kimselerin neredeyse tamamında saç dökülmesine neden olmaktadır.

Kişinin beslenme alışkanlıkları ve diğer faktörlere göre kimilerinde saç kayıpları daha az yaşanırken, kimilerinde ise çok daha yoğun olmaktadır.

Kronik Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

Bir başka neden ise, kronik hastalıklar ve ağır ilaçların kullanılmasıdır. Özellikle kanser, böbrek yetmezliği, diyabet, karaciğer ve akciğer sorunları, kadınlarda saç dökülmesi sebepleri arasında görülmektedir. Ayrıca farklı hastalıklara bağlı olarak güçlü ilaçların kullanılması da, geçici ya da kalıcı saç kayıplarına neden olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları

Saç dökülmesinin temel nedenlerinden birisi de, sağlıksız ve düzensiz beslenmedir. Sağlıklı saçlar için önemli bir yere sahip olan beslenme alışkanlıkları, sağlıklı beslenilmesi halinde saçların daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağladığı gibi, beslenme bozuklukları da saç kayıplarına neden olmaktadır.

Uyuşturucu Madde Kullanımı

Tüm uyuşturucu maddeler, saç sağlığını olumsuz etkilemektedir. Besin kaynaklarından alınan vitamin ve minerallerin etkilerini azaltan bu alışkanlıklar, başta kalıcı saç kayıpları olmak üzere geçici kayıplara da neden olur.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Yine beslenme alışkanlıkları arasında yer alsa da, ayrı bir parantez açılması gereken nedenlerden biri de, vitamin ve mineral eksikliği nedir. Vücudun ihtiyacı olduğu gibi, saçlarında çeşitli mineral ve vitaminleri ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle biotin, folik asit, demir ve D vitamini gibi mineral ve vitaminlerin eksikliği, saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç sağlığı hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için, web sitemizin diğer sayfalarını da ziyaret ederek en yeni bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu