Sağlık

Kahve İçmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Vazgeçemediğimiz bir şey varsa o da kilo vermenin hızlı ve kolay yollarını aramaktır. Kahve diyeti, hızlı kilo verdiren etkileri nedeniyle son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmıştır ve öğünleriniz sırasında tüm yiyeceklerin yanında bir fincan kahve tüketmeyi içerir. Sonuçta hepimiz merak ediyoruz: kahve içerek kilo verebilir miyim? Tabi bunun sıcak, kremalı, şekerli kahvelerden sınırsız içme hakkınız olduğunu düşünüyorsanız, bilmeniz gerekir ki kahve diyetinin kilo verme faydalarından yararlanmak için kahvenin şekersiz, kremasız, sütsüz olması gerekir. Kahve diyetinde şekersiz, siyah kahve kilo vermenin anahtarıdır. Peki kahve diyeti nedir? nasıl yapılır? bilimsel cevaplarla tüm merak ettiklerinizi sizler için inceledik.

Kahve Diyeti Nedir?

Kahve diyeti, Dr. Bob Arnot’un “The Coffee Lover’s Diet” adlı kitabıyla popüler hale getirildi. Kitapta Dr.Arnot, günde birkaç kez kahve içmenin metabolizmanızı hızlandırabileceğini, daha fazla yağ yakabileceğini, kalori emilimini engelleyebileceğini ve iştahınızı azaltabileceğini iddia ediyor. Yazar kitabında, dünyanın en uzun yaşayan insanlarının bulunduğu yer olan Yunan adası İkarya’daki insanlardan ilham aldı. Yazar, sağlıklarının ve uzun ömürlerinin antioksidan bakımından zengin olan kahve tüketimlerinin bir sonucu olduğuna inanıyor.

kahve diyeti nedir
Kahve

Kahve Diyeti Nasıl Yapılır?

Kahve diyeti, günde en az 3 fincan (720 ml) hafif kavrulmuş kahve içmeyi içerir. Ancak şeker veya krema kullanmaktan kaçınmalısınız. Hafif kavrulmuş kahve, polifenol antioksidanlar bakımından daha zengindir. Ayrıca günde bir öğün yüksek lifli yeşil smoothie içmeniz tavsiye ediliyor. Diğer öğünleriniz ve atıştırmalıklarınız düşük kalorili ve lif açısından zengin tam tahıllar, meyveler, sebzeler içermelidir. İşlenmiş gıdalardan da kaçınmanız gerekmektedir. Kahve diyeti planı günde yaklaşık 1.500 kalori içerir ve bu bir kişinin günlük tükettiği miktardan çok daha az kalori anlamına gelir.

Kahve Diyetinin Faydaları

Kahve, azalan iltihaplanma ve serbest radikal hasarı dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olan polifenoller adı verilen kafein ve antioksidanlar açısından zengindir. Kahve içmek kilo vermenize iki şekilde yardımcı olur; iştahı azaltır ve metabolizmayı artırır.

İştahı azaltabilir

Dr. Arnot, kahvenin iştahınızı bastırarak günlük kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bazı araştırmalar bunun bir dereceye kadar doğru olduğunu gösteriyor. Yemekten kısa bir süre önce kahve içmek, o öğünde yediğiniz miktarı azaltabilir. Bununla birlikte, yemekten 3-4 saat önce kahve tüketmenin bir sonraki öğünde ne kadar yediğinizi etkilemediği görülmektedir.

Metabolizmayı hızlandırabilir

Özellikle kafeinli kahve, yaktığınız kalori ve yağ miktarını artırarak kilo vermeyi kolaylaştırabilir. Araştırmacılar 600’den fazla kişiyi içeren bir incelemede, daha fazla kafein alımının kilo, vücut kitle indeksi (BMI) ve yağ kütlesi ile ilişkili olduğunu buldular.

Egzersiz yaparken yaktığınız yağ miktarını artırabilir

Bir çalışma, 30 dakika egzersiz yapan ve ardından yaklaşık 1 fincan (250 ml) su veya kafeinli kahve tüketen 7 sağlıklı erkekte kahvenin etkilerine baktı. Kahveyi içenler, su tüketenlere göre daha fazla yağ yaktılar. Bununla birlikte, kahve ve metabolizma ile ilgili daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

kahve içerek kilo vermek
Kahve Diyeti

Kahve Diyetinin Zararları

Kahve, sağlıklı antioksidanlar içerir ve iştahınızı bastırarak, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kahve diyetinin bazı dezavantajları da vardır.

Aşırı kafein

Kafeinsiz kahve, kahve diyetinde bir seçenek olsa da, çoğu insan kafeinli kahveyi tercih ediyor. Ayrıca, kahvenin metabolik faydalarının çoğu kafeine atfedilir. Bununla birlikte, aşırı kafein alımı, yüksek tansiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Son olarak, aşırı kafein alımı kalp krizi, baş ağrısı, uykusuzluk ve hatta depresyon riskleriyle ilişkilendirilmiştir. Kafein ile ilgili bilgi almak için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Maalesef kahve diyeti ideal bir kilo verme planı değil. Aşırı kafein tüketimi ve kalori kısıtlaması kaybettiğiniz kilonuzu geri kazanmanıza neden olabilir. Protein ve lif alımınızı artırmak, tükettiğiniz rafine şeker miktarını azaltmak ve düzenli egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Çoğu insan için en başarılı kilo verme diyeti, sadık kalabilecekleri diyettir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu