Sağlık

Kahvenin Sağlığa Mucizevi 10 Faydası

Kahvenin Sağlığa 10 Faydası

Bir zamanlar kahve kötü bir şöhrete sahipti. Kahve tüketimi, artan kalp hastalığı riski, artan stres tepkileri ve diğer olumsuzluklarla ilişkilendirildi. Ancak, kahvenin zamanı geldi. Bir kişinin günlük lezzetinin pek çok şaşırtıcı sağlık faydasına sahip olduğu ortaya çıktı. İşte kahve içmenin insan sağlığına mucizevi 10 faydası.

Kahvenin Sağlığa 10 Faydası
Kahve

Kahve Antioksidan Kaynağıdır

Kahve meyveleri veya daha yaygın olarak kahve çekirdekleri hakkında bilinenler doğru. Medical News Today’e göre, başka hiçbir antioksidan kaynağı bu açıdan kahvenin yanına bile yaklaşamaz. Ek olarak, bir kişinin kafeinsiz kahve mi yoksa normal kahve mi içtiği önemli değildir. Bu lezzetli kahverengi içeceğin her iki versiyonu da aynı antioksidan etkiyi barındırır. Kahvede bulunan ve kinin adı verilen hastalıkla savaşan antioksidanlar, kavrulduktan sonra ekstra etki kazanır.

Diyabeti Önler

WebMD’ye göre, kahve üzerine yapılan 15 ayrı çalışmadan elde edilen veriler, bu popüler içeceği içmenin diyabeti önleyebileceğine dair oldukça sağlam kanıtlar gösteriyor. Harvard’da epidemiyoloji ve beslenme profesörü olan Frank Hu, tip 2 diyabet ve kahve arasındaki ilişki üzerine dokuz farklı çalışmanın bulgularını yorumladı. Çalışmalar, her gün altı veya daha fazla fincan kahve içtiğini itiraf eden yaklaşık 200.000 kişiyi takip etti. Sonuçlar, bu kişilerin, günde daha az kahve içenlere göre% 35 daha az tip 2 diyabet geliştirdiklerini gösteriyor. Kişinin coğrafi konumu, ağırlığı, cinsiyeti ve diğer faktörlerden bağımsız olarak sonuçlar genel olarak tutarlıydı. Avustralya’da yapılan ek araştırmalar, bir kişinin her gün içtiği her fincan kahve için tip 2 diyabet riskinin %7 azaldığını göstermektedir.

Kahvenin Sağlığa 10 Faydası
Kahvenin Faydaları

Depresyona İyi Gelir

Uzmanların yaptığı çalışmalar doğrultusunda, günde dört fincandan fazla kahve tüketenlerin, tüketmeyenlere göre daha düşük oranlarda depresyon yaşadığını bildirdi. Günde dört fincan kahve içenler depresyon riskini% 20 azalttı. Ek olarak, günde dört veya daha fazla fincan kahve içtiğini söyleyen 200.000’den fazla kişinin izini süren başka bir araştırmanın intihar nedeniyle ölme olasılığı %53’e kadar daha düşüktü. Bu, her gün bir demlik kahve yapıp içenler için çok güzel bir haber.

Karaciğerin Korunmasında Rol Oynar

Günde dört fincan veya daha fazla kahve içen insanlardan bahsetmişken… Bu insan ayrıca karaciğer hastalığı riskinin azaldığını da gösteriyor. Kahve ve alkol tüketenleri takip eden bir araştırma, kahve içenlerin siroz riskini% 22 oranında azalttığını buldu. Kahvenin, alkol tüketiminden kaynaklanan siroz da dahil olmak üzere karaciğeri karaciğer hastalığına karşı koruyan bir içeriğe sahip olması gerektiği varsayılmaktadır. Ayrıca, Hematology dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları, kafeinsiz kahve içmenin bile karaciğerdeki enzim seviyelerini düşürebileceğini gösterdi. Bu, araştırmacıların kahvede bulunan karaciğer sağlığı yararlarının kafein içeriği ile ilgili olmadığı sonucuna varmasına neden oluyor. Karaciğer hastalığına yakalanma riskini azaltmak isteyen kişiler günde iki veya daha fazla fincan kahve içebilirler.

Kahvenin Sağlığa 10 Faydası
Kahvenin Yararları

Kahvenin Karaciğerinize Pek Çok Faydası Var!

Sanki karaciğer hastalığı riskinin azalması yeterince iyi bir haber değilmiş gibi, İtalya’daki araştırmacılar bazı kahve içenlerin karaciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı sonucuna vardılar. Günde üç veya daha fazla bardak kahve içenler, karaciğer kanseri riskini% 50 veya daha fazla azaltabilir.

Vitamine Ekstra Para Vermeye Gerek Yok, Kahve İçin

Bazı insanlar her gün takviye ilaç almaktan nefret eder. Bir kişinin sağlıklı kalması için alması gereken tablet sayısı gerçekten artabilir. Bununla birlikte, kahve içenler günlük kahveleriyle biraz daha fazla besin alırlar. Tek bir fincan aşağıdaki besinleri içerir:

B5 Vitamini -% 6 RDA
B2 Vitamini -% 11 RDA
B3 ve B1 -% 2 RDA
Manganez ve potasyum -% 3 RDA
Niasin ve magnezyum -% 2 RDA

Kahvenin Sağlığa 10 Faydası
Kahve Çeşitleri

Fiziksel Performansınızı Arttırır

Çoğu kişi spor salonuna gitmeden veya koşuya çıkmadan önce bir fincan kahve içmeyi düşünmez. Bu yazıyı okuduktan sonra kesinlikle içecekler. Ortalama olarak, bir antrenmandan önce kafein tüketen sporcular performansta% 11 ila% 12 artış gösterdi.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kafeinli kahvenin egzersiz performansını nasıl artırabileceği ile ilgili olarak, vücudun yağ yakmasına yardımcı olma yeteneğidir. Kahve içmek vücudun adrenalin seviyesini artırabilir. Aynı zamanda sinir sistemine, vücuda yağ yakması için bir sinyal veren bir uyarıcı sağlar. Vücut bu fazla yağları parçaladığında onları yakıt olarak kullanabilir.

Kahvenin Zekaya Faydası

Beyin performansını artırmak isteyenler için süper dahinin kaynağı sabah kahvesinde olabilir. Kahvede bulunan kafein, inhibe edici bir nörotransmiter olan adenozini bloke eder. Bu da güçlü nörotransmiterler olan norepinefrin ve dopamin salınımını artırır. Basitçe söylemek gerekirse, bu, beynin ateşleme gücünü arttırır.

Ömrün Uzun Olsun

Kim daha uzun yaşamak istemez? Harvard Üniversitesi web sitesinde yer alan bir rapora göre, günde üç ila dört fincan ölçülü kahve içmenin yaşam süresini %15’e kadar artırdığı gösterildi. Ölüm riskindeki en büyük düşüş, daha az kahve yerine daha çok içenlerde görüldü. Ölümsüzlüğün iksiri yapılırsa içinde kesinlikle kahve çekirdeği bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu