Sağlık

Kalp Hastalıklarının Belirtileri

Vücudumuzun en önemli organı kalbimize zarar gelmemesi için kendimize çok iyi bakmalıyız. Günümüzde çoğu kalp hastalığının erken teşhisi çok önemlidir. Peki kalp hastalıklarının belirtileri nelerdir?

 

kalp hastalıklarının nedenleri

Bazen kalbi besleyen damarlarda veyahut kapaklarında, bazen de kalbin hiç beklenmedik bir yerinde oluşan küçük bir mesele hayatınızı etkiler, hem de bir takım vakit belirler. Yarattığı ciddi sonuçlar bakımından, erken teşhisi çok ehemmiyetli olan kalp hastalıkları arasında en sık görülenler ve rehabilitasyon metotlarına buradan erişebilirsiniz:

Hayatın Kaynağı Kalbimiz Nasıl Çalışır?

Kalp, vücudumuz oluşurken anne karnında harekete geçen ilk uzvumuzdur. Bebeğin kalbi anne karnında, altıncı haftadan itibaren atmaya başlar. Diğer organlar, kalp ve damar sistemi çevreninde şekillenmeye devam eder.

Koşma veya tırmanma gibi daha fazla fiziksel güç gerektiren vaziyetlerde, kalbimizin daha kuvvetli ve daha hızlı attığını hissederiz. Böyle fiziksel ve tinsel vaziyet farklıklarında çalışmasında bariz farklılıkları hissettiğimiz bir organ olarak kalp, hayatın ve canlılığın kaynağı olarak görülmüş, muhtemelen bu yüzden de ruhun kalbe yerleştiğine inanılmıştır. Kalbimiz vasati olarak dakikada 70, günde 104.000 ve senede 38 milyon defa kasılarak, içindeki kanı vücudumuza pompalıyor. Üstelik 280-300 gram ağırlığıyla yalnızca yumruğumuz büyüklüğünde!”

Kalp Hastalığı Belirtileri

 • Önceden yürüdüğüm mesafeleri artık rahat yürüyemiyorum
 • Soluğum kesiliyor, tez yoruluyorum
 • Yürürken göğsümde bir yanma oluyor
 • Göğsümde bir baskı, basınç hissi oluyor
 • Tok karnına yürürken veya elimde yükle yürürken zorlanıyorum
 • Hızlı yürürken veya yokuş çıkarken göğsümde ağrı, yanma veya zorlanma oluyor
 • Yürürken sol kolumda ağırlık ve uyuşma oluyor yoruluyorum.

 

Kalpteki Her Ağrı Dikkate Alınmalı Mı?

Kalp, 24 saat durmadan çalışan ve normal bir kastan daha fazla oksijene ihtiyaç duyan bir organdır. Damarlardan biri tıkanırsa ve yeteri kadar oksijen kalbe gitmezse kalp krizi oluşur. Kalp krizi yürürken kalp ağrıları ile başlayabilir ve sonrasında istirahat ederken de kendisini gösterebilir. Ağrısız kalp hastaları da (suskun kalp hastalığı) ehemmiyetlidir. Ağrısı olmayan hasta talihizdir. İlk ağrı ile kalp krizi, hayatı yitirecek kadar ağır olabilir.

Kalp Damar Hastalığı Belirtileri

Kalp damar hastalıkları, vücudumuzdaki tüm organlara (Örn: kalp, beyin, böbrek vb.) kan götüren yapılar olan damarların daralması, tıkanması veya kireçlenmesi (ateroskleroz) neticesi oluşan hastalıklardır.

Kalp damar hastalığı belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterebilir, sözgelimi erkeklerde göğüs ağrısı daha sık gelişirken kadınlarda soluk darlığı, ani aşırı halsizlik ve bulantı daha çok görülür. Kalp Damar Hastalığı Belirtileri Sırası Şunlardır;

 • Göğüs ağrısı (Angina Pektoris)
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Bayılma
 • Tıkalı olan damarın beslediği organ konusunda belirtiler (Örneğin bacak damar tıkanıklığında bacakta ağrı, soğuma, uyuşukluk ve güçsüzlük)

 

Göğüs Ağrısı (Angina Pektoris)

Kalp damar hastalığının en ehemmiyetli belirtisidir. Sıklıkla egzersiz, stres, ağır yemek, soğuk hava gibi etmenlerin hemen peşinden gelişen göğüs kafesinin ortasında hissedilen baskı, ağırlık, sıkışma, yanma hissi olarak tanımlanır.

Çene, boyun, her iki kol, sırtta sol kürek kemiğinin altına, karın üst kesimine, el bileklerine dağılabilir. Eşlik eden soğuk terleme, bulantı, kusma, renkte sararma gibi bulgular da olabilir. Göğüs ağrısı ara ara istirahat halinde de gelişebilir. Bazen kalp ağrısı hazımsızlık olarak da hissedilebilir

Soluk Darlığı

Çoğunlukla yürüme ve koşma esnasında hızlı soluma ve buna karşın rahat soluk alamama duygusu (hava açlığı) olarak kendini belli ediyor. Göğüs ağrısı yakıntılarında olduğu gibi, nefes darlığı da dinlenme halinde gelebiliyor ve bu durum ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabiliyor.

Ancak kimi akciğer hastalıkları da (astım, amfizem gibi) benzer belirtilere sebep olabiliyor ve gerçek sebebin kalpten mi, yoksa akciğerden mi kaynaklandığının anlaşılması çok zorlaşıyor. Bu gibi durumlarda bir kalp uzmanının ileri incelemeler yaptırıp (hatta bazen akciğer uzmanı ile beraber çalışarak) hastanın gerçek sorununu tespit etmesi gerekebiliyor.

Kalp Çarpıntısı

Kalp hızının aniden çok yükselmesi (dakikada 100-300 arası atım gibi) veya çok düşmesi (dakikada 30-40 atım gibi) neticeninde veya gayri muntazam kalp atışlarına bağlı olarak kalbin olduğu yerde hissedilen çarpıntı duygusudur.

Senkop (Bayılma)

Çoğunlukla ayakta dururken aniden şuur kaybına uğranması, yere yığılma ve kısa bir müddet sonra kendine gelme halidir. Son derece ciddi bir kalp hastalığının belirtisi olabileceği gibi, diğer çok sayıdaki daha az ciddi sebeplerden de kaynaklanabiliyor.

Kalp Hastalıklarının Nedenleri

Kalp ve damar hastalıklarının en az %80 oranında sigara, hipertansiyon, yüksek kan yağları, ailede kalp hastalığına yatkınlık, şişmanlık, hareketsiz yaşantı, diyabet gibi klasik risk etmenlerine bağlı olarak geliştiği bilinmektedir. Bu nedenle bu risk etmenlerinin azaltılması durumunda, kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler %80-90 oranında azaltılabileceği bilinmektedir. Kadın ve kalp hastalığı ilişkisini anlamak için bu risk etmenlerinin, kadın cinsiyette nasıl bulunduğuna bakmak aydınlatıcı olur.

Sigara: Kadınların çalışma hayatında daha fazla aktif rol almalarıyla birlikte sigara tüketimi de artmıştır. Sigara önlenebilmesi olası olan, en ehemmiyetli kalp ve damar hastalığı risk etmenidir. Öyle ki günde 1-4 adet sigara içen kadınla, hiç içmeyen kadın karşılaştırıldığında içenlerde risk 2 kat daha fazla artmaktadır. Kadınlar sigarayı bırakmada erkeklere oranla, kilo alma kaygısıyla daha fazla zorlanmaktadır.

Hipertansiyon: Ülke dışındaki araştırmalar hipertansiyonun erkekte, kadından daha fazla olduğunu göstermektedir. Ancak ülkemizde hemen her yaş grubunda kadında hipertansiyon erkekten daha sık olarak gelişmektedir. Bunun en ehemmiyetli sebebi Türkiye’de kadınlarda şişmanlık ve bunun neticesi metabolik belirti, diyabet, insülin direnci gibi hastalıkların daha fazla görülmesidir. Bu hastalıkların hepsi hipertansiyon oluşumunda ve kan yağlarının bozulmasında ehemmiyetli rol oynamaktadır.

Bilhassa hareketsiz yaşantı ve egzersiz alışkanlığının olmaması kilo artışı ve hipertansiyon oluşumu için en ehemmiyetli sebeplerdir. Kadınlara özel gebelikte başlayan hipertansiyon da ayrı bir ehemmiyet taşımaktadır. Gebelikte başlayan hipertansiyon öyküsü olan kadınların, olmayanlara göre kalp ve damar hastası olma risksu daha yüksektir. Bu yüzden gebelikte tansiyonu yüksek izleyen kadınların, doğum sonrası daha sıkı izlem altında tutulması önerilir.

Kan yağlarının yükselmesi: Orta yaşlı sıhhatli bir kadında kolesterolün 200 mg/dl’nin üzerinde olması, iyi huylu kolesterol olan HDL’nin 50 mg/dl’nin altında olması, kalp ve damar hastalık risknunu arttırır. HDL kolesterolü östrojen hormonu hasebiyle kadında erkekten daha yüksek oranda bulunur ve bu sebeple daha savunucudur. Ancak kilo artışı ve hareketsiz yaşantı, sigara tüketiminin artması HDL kolesterolünün başlıca düşmanıdır. Damar tıkanıklığından mesul olan kötü huylu LDL kolesterolünü düşük düzeyde tutabilmek için, yalnızca yeme içme ile ilgili dikkatli olmak yeterli olamamaktadır. LDL kolesterolünü düşük tutabilmek için düzenli fizik aktivitenin de olması gerekir. Haftada en az 3 gün vasati 1 saat kadar tempolu yürüyüş gereklidir. Araştırmalar kalp hastalıklarından savunma için risklu olan kadınlarda LDL kolesterol düzeyinin 130 mg/dl’nin altında olmasını önermektedir.

Obezite ve hareketsiz yaşantı: Ülkemizde yapılan ehemmiyetli bir araştırma olan TEKHARF çalışması neticelerine göre 40 yaş üstü kadınların %46.6’sı obez kapsamına girmektedir. Aynı grup kadınların 2/3’ü ya çok az veyahut az fiziksel etkinlik yapmaktadır. Fazla kilolu olmak diyabet riskini 3 kat arttırmaktadır ve diyabet sıklığı ülkemizde kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Diyabet erkelerde kalp ve damar hastalığı risknunu 2-3 kat artırırken, kadında 3-7 kat arttırmaktadır.

Kalp Hastalıklarından Korunma Yolları

Bir hayli hastalıkta olduğu gibi kalp hastalıklarında da hastalığa yakalanmadan önce savunma yolları araştırılmalıdır. En azından oluşabilecek riskları azaltmak gerekir. Bunun için düzenli ve ölçülü bir şekilde egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz kalp sıhhatini arttırır, kan basıncını düşürür. Kilo kontrolü sağlar ve stresi azaltır. Bol sebze, meyve ve hafif yağlarla desteklenecek perhiz sayesinde kandaki yağ oranının balansı sağlanır.

Kanın pıhtılaşmasına kapı aralayan ve kandaki oksijeni azaltarak kalbe büyük zarar veren sigaradan kesinlikle uzak durmak gerekir. Şişmanlık, yağlı yiyecekler ve tuzdan uzak durmak gerekir. Kan basıncına kapı aralayan bu etmenlerden dolayı kalp zorlanır ve damarlar sertleşir. Stresten uzak durulmalıdır. Stres belki kalp hastalığına neden olmaz ancak damarlar tıkalıysa bunu tetikleyen bir etken olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu