Sağlık

Kansızlığın Nedenleri ve Doğal Tedavi Yolları

Kırmızı kan hücreleri vücutta dolaşımdadır ve bu hücrelerin yeterli olmaması durumunda vücuttaki doku ve organlara yeteri miktarda oksijen taşınamaz. Dolayısıyla kırmızı kan hücresi sayısının azaldığı durumlarda kansızlık başka bir deyişle anemiden söz edilir. Kansızlık değeri arttıkça da kişiler değişik sağlık problemleri ile karşı karşıya kalırlar.

 

kansızlık nasıl geçer

 

Kansızlık Nedenleri

Kansızlık belirtileri arasında kronik yorgunluk, bulanık görme, uykusuzluk, ciltte solgunluk, kas krampları, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtileri bulunur. Bu belirtiler kişiden kişiye ve kansızlık değeri yüksekliğine göre farklılık gösterir. Kansızlık sebepleri arasında;

  • Vücutta üretilen kırmızı kan hücresinin yeterli olmaması
  • Kırmızı kan hücrelerinsin normal süreden daha hızlı şekilde yok olması
  • Kanama nedeniyle kırmızı kan hücresi kaybı yaşanması, sayılabilir.

Kansızlığın demir eksikliği, vitamin eksikliği, kemik iliği hastalıklarından meydana gelen, çeşitli türleri bulunur.

 

Kansızlığın Doğal Ve Bitkisel Tedavileri

Kansızlık için mutlaka hekime görünerek, teşhis konmalı, ardından hekimin verdiği tedaviye uyulmalıdır. Bunun yanı sıra kansızlığın önlenmesi ve kansızlık tedavisine de destek amacıyla birtakım bitkiler ve besinlerden yararlanılabilir.

Kansızlık nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflar ve türlü hastalıklara karşı korunmasız kalabilir bu sebeple anemi teşhisi konan kişiler c vitamini tüketimine de önem vermelidir. 1 bardak portakal ya da limon suyu günlük olarak tüketildiğinde vücudun c vitamini gereksinimi karşılanmış olacak böylelikle bağışıklık sistemi desteklenecektir.

Kansızlık değeri yüksek olan kişilerin kesinlikle düzenli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Beslenmeye ek olarak ise kan yapıcı diye adlandırılan besinlerden yararlanılmalıdır.

Ispanak Ve Kereviz Kürü

200 gram kereviz ince ince dilimlenir, 2 bardak kaynayan suyun içine atılır,10 dakika kadar kısık ateşte haşlanır. 10 dakika sonra 250 gram ıspanak yıkanır doğranır ve suya ilave edilir. Ispanak ve kereviz ile beraber 5 dakika daha kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve sabah aç karna yahut kahvaltılardan bir saat sonra bir bardak tüketilir.

Kuru Üzüm Ve Kına Kına Bitkisi

1 litre su, 2 bardak siyah kuru üzüm ve 1 çorba kaşığı kına kına bitkisi karıştırılır ve kaynatılır. Ardından süzülerek günde iki sefer yarım çay bardağı kadar içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu