Sağlık

Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Kötü bir alışkanlığınız var ve kendinizi öyle kabul ettiniz değişemem dediniz eğer değişirsem çevremdekiler beni beğenmez sanıyorsunuz. Böyle düşünüyor iseniz hata yapıyorsunuz kötü alışkanlığınız her ne olursa olsun çevrenizdeki kimseyi aldırmadan alışkanlığınızı yenmeyi öğrenin kendinize güvenin. Değişmek sizin elinizde siz nasıl olursanız çevreniz sizi öyle benimser.

 

kötü alışkanlıklar


Aniden gelen arzu atakları çoğu zaman, arzulayan kişinin o şeyi ömür boyunca yapmak isteyeceği hissine kapılmasına sebep olur ama aslında gerçek pek de öyle değildir. Çünkü pratikte bu tip kuvvetli dürtüler genelde çabuk sönerler. Ortalama ömrü 15 dakika olan bir arzulama atağını geri püskürtmenin çok kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu atakların kötü alışkanlıklara dönüşmemesi, ancak sabır, bilgi ve doğru yaklaşımla mümkün olabiliyor.


İlk düzenlenmesi gereken, ‘hedef listesi’. Öncelikle listenizi ulaşılabilir hedeflerle doldurmalısınız. Kendinize dönüp, gerçekten istediğiniz şeyin ne olduğuna karar verin. Hedefinizi buldunuz mu? Şimdi de ona varmanızı sağlayacak kısa adımlar oluşturun. Haftalık ve aylık elde ettiğiniz küçük zaferler, kırmızı ipi göğüslemenin ilk kuralı. Çünkü yeni yılda alınan kararların devamlılığını kaybetmesinin nedeni motivasyon kaybı. Motivasyon kaybının önüne geçmek için kısa hedefler belirlemeli ve bir görevi tamamlamanın verdiği duyguyu tatmalısınız. Çünkü o, asıl hedefin sadece bir kısmı. Bir sonraki yıl geriye dönüp, yapılacaklar listenizin tamamını eritmiş olmanın verdiği tatmin o kadar güçlüdür ki, bu zamana kadarki kısır döngüyü kırmanızı sağlar.

Düşünebiliyorsanız değişebilirsiniz. Kendinizi yaşlı bir saban atı gibi düşünün. Saban atı, her gün tarlayı sürermiş. Tarlanın sonuna gelinceye kadar durmazmış. Tarlanın sonuna geldiğinde geri dönüp aynı yolu gerisin geriye gidermiş. Saban atı bunu hep yaparmış. O, buymuş. Günlerden bir gün çiftçi, yeni bir dönüm arazi satın almış. Nedense bu arazi daha uzunmuş.

İlk gün saban atı erken geri dönmeye başlamış. Çiftçi durumu fark etmiş ve kontrolü ele almak zorunda kalmış. Saban atını tarlanın sonuna kadar götürmesi gerekmiş. Çiftçi her gün dışarıya çıkarak saban atını tarlanın sonuna kadar götürmeye, geriye döndürmeye, tarlanın diğer ucuna götürmeye ve bu işlemi tekrarlamaya mecbur olmuş. Çiftçi daha ne kadar bunu yapacakmış?

Elbette saban atı, yeni rotayı öğreninceye kadar. Saban atı yeni arazinin sonuna kadar gitme alışkanlığını bir kere edinince, çiftçi serbest kalmış. Beyninizi saban atı, kendinizi de çiftçi gibi düşünün. Kötü bir alışkanlığınızı durdurmak istiyorsanız, onu durdurmalı ve yerine iyi bir alışkanlığı koymalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu